top of page
  • Whatsapp
  • Instagram
  • YouTube
  • Facebook
  • Yazarın fotoğrafıYiğit Alp Okyaylı

Neden Amerika’dan Ev Almak Değil de Biz?Ev alma fikirleri düşünürken, finansal etkenler, yasal süreçler, bir ülkenin vergi sisteminden diğer pek çok kanun işleyişini iyi bilmek önemlidir. Özellikle neden Amerika’dan ev almak değil de biz? Diye soruşturan birtakım yatırımcılar için Kıbrıs ile Amerika’dan ev almak arasında bazı farklar vardır. Her bir detay temelde daha kolay ev alma ve iyi kar elde edebilme süreçleriyle, KKTC’nin önemini bir kez daha ön plana çıkartmaktadır.


Kıbrıs ve Amerika’dan Ev Almak Neden Farklı Olsun?

Yatırım alanında birtakım masrafları kısmak ve söz konusu ülkenin yasal süreçlerini takip etmek, aracı olarak bir emlak koymak ve diğer pek çok etken ev yatırımlarında bir ülke tercihleri açısından önemlidir. Fakat KKTC’den bir ev almaya karar verildiğinde hem emlakçılığın daha kullanılabilir olması hem de tercih edilen konutları alma hususundaki yasalardaki kolaylık, karlı bir yatırım sahibi olmanın en kilit faktörleri arasında yerini alır.

Amerika’dan ev almak için pek çok prosedür bulunur ve konsolosluk ile başlayan bu süreç, avukatlara kadar ve söz konusu eyaletin ev alma şartlarına kadar birbirini takip eder. Fakat Kıbrıs’tan bir ev alırken sadece devletin zaten mevcut ev alma prosedürleri uygulandığından süreç hem daha hızlı hem de daha yatırım için harcanan tutar da korunmuş olunmaktadır.


Kıbrıs'tan Ev Aldığımda Amerika'ya Göre Daha mı Karlı Olurum?

Dünyanın pek çok bölgesinde ev fiyatları değerlenmekte ve bu değerler o ülkenin genel konut piyasalarına göre şekillenir. Amerika’da eyaletlere göre değişen bir ev fiyatı söz konusudur ve alınan bir evin kiraya verilme ya da boşta kalarak uzun süre satılamama gibi riskleri bulunabilir. Ayrıca pek çok prosedürün işin içine girmesi, ev yatırımlarında Kıbrıs’a göre çok daha fazla bir paranın kullanılması anlamına gelebilir.

O nedenle;

  • Kıbrıs'taki evlerin Amerika’ya göre daha uygun fiyatlarda olması,

  • Alınan bir evin Kıbrıs’ta döviz üzerinden kiraya verilebilmesi ve para birimi farklılığı nedeniyle güzel bir kar edilmesi,

  • Türk lirası cinsinden KKTC’de ev alınabilirken, dolarla satabilme imkanı olması,

  • Vergi fiyatlarındaki değişkenlikler gibi pek çok durum söz konusudur.

Kıbrıs özellikle de turizm açısından zengin bir bölge olması hususuyla kar elde etme açısından bir gayrimenkul yatırımının birçok alanda değerlendirebilmesinin de önünü açar.


Kıbrıs ve Amerika’daki Kira Fiyatları

Her iki ülkede de döviz cinsinden kiraya evlerinizi verebilirsiniz. Fakat amortisman hususu noktasında ortalama 8-15 yıl içerisinde KKTC satın alınan bir evin kira bedeli ile kendini karşılama durumu bulunur. Alınan bölgeye ve evin genel durumuna göre bu durum değişse de, kısa süreli bir amortisman olanağı, kira fiyatları noktasında Kıbrıs’ın öne çıkan en önemli avantajı arasındadır.

Amerika’da bu süreç genelde 10-20 yılı bulabilir ve yine evin değerinin yıllık bazlara göre değişmesi, kira fiyatlarındaki olası artışlar bu süredeki değişkenliği de doğurabilir. Fakat KKTC’de uygun fiyatlı alınan bir evin bir yılda getirisi dönemin şartlarına bağlı olarak alınan fiyatı iki ya da beş katına kadar değerli kılabilmektedir. Bu oranlar Amerika’da bir yıl içerisinde ancak %30’luk ya da %40’lık bir değer artışıyla kendini gösterir.


Kıbrıs’ın Amerika’dan Ev Almaya Göre Turistlik Açıdan Farkı Var mı?

Kiraya dayalı bir yatırım arıyorsanız, bu hususta turist ve öğrenci sayısı açısından Kıbrıs’ın ciddi bir potansiyeli vardır. Turistlik açıdan pek çok ülkeye yakın olan Kıbrıs, iklimi ve sahillerinin yanı sıra güvenirliği ile de ön plana çıkar. Turistlik sezonların ortalama 6 ayı bulabildiği ve aynı zamanda farklı ülkelerdeki vatandaşların da KKTC’de yaşamak istemesiyle, kiraların getirisi ve uzun dönemliği açısından büyük bir avantajı olduğunu da ekleyebilmek mümkün.


Kıbrıs Neden Amerika'ya Göre Daha Ön Planda Olabilir?

Amerika’dan ev almayı düşünmekle KKTC özelinde bir ev satın almak arasında bazı farklar vardır. Bu farklarda ulaşım imkanlarından, evin kısa sürede değerlenmesi ve kiraların her yıla göre dövizle birlikte artış göstermesi bunun en önemli göstergeleri arasındadır.

Ayrıca Amerika’dan ev alırken bilinmeyen bazı masraflar çıkabilmekte ve bu masraflar özellikle de imar hususlarında kendini gösterir. Ev konularında en ince detaylara bile takılan eyaletlerde kat mülkiyetleri başta olmak üzere, satın alınan bir dairenin kooperatif yapıda ya da ek bir eklentisi olmasına kadar ilgilenilmesi gereken çok fazla ayrıntısı ve süreci de bulunmaktadır.


Amerika’dan Ev Almanın Kıbrıs’a Göre Avantajı Olabilir mi?

Her ülkenin kendine göre avantajları olsa da, bazen yabancı bir kimsenin ABD üzerinden ev satın alması durumlarında, belirli bir miktarı aşıldığında kara para önleme teyidi açısından sigorta ile bir bildirim yapılması istenir. Sigortacılığın buradaki amacı, yatırım yapılan bir gayrimenkul alımının kara para aklama işlemi olmadığı üzerine ABD hükümetine bazı teyitler sağlamasıdır. Elbette bunun için yabancı bir kimsenin sigorta içinde bir bedel ödemesi durumu bulunur.


Kıbrıs'tan Ev Alırken Amerika’daki Gibi Prosedürlerle Uğraşır mıyım?

Daha fazla konut satışları, turistler ya da öğrencilerin ihtiyaçlarına karşılaması açısından pek çok büyük ölçekli yatırım planları, KKTC’de gündeme gelmektedir. Ayrıca daha kolay ev satın alınabilmesi dahil olmak üzere, tüm yasal süreçler yumuşatılmış konut alış-satış konularında yatırımcıların önü açılmıştır. Bu sayede ciddi bir yatırım yapıyor olsanız bile, satın alınan villalar ya da arsalardan dairelere kadar her bir süreç hem hızlı hem de pratik bir şekilde işlemektedir.


Kıbrıs'tan Nerelerden Ev Almak Mantıklı Olabilir?

Ev satın alma işlemlerini yaparken, profesyonel bir emlak ile çalışmak hem bölgeyi hem de değerlenen alanları seçebilmek konusunda önemli bir aracı olacaktır. Yine de deniz şeritlerinin, otellere yakın bölgeler ya da turistlik alanında çok önemli olan bölgeler, konut fırsatının değerlerinin yükselmesi açısından önemli bir faktördür.

Üniversitelerin yakınlarında 1+0 bile olsa bir ev almak, bu evin seneler boyunca boş kalmadan kendi kendini kira ile bile değer kazanmasına kapı açabilir. Bölgeye ve oradaki etkenlere göre doğru tercihler yaparak, yatırımlarınızı bu bağlamda değerlendirebilirsiniz.Amerika’dan Ev Almadığımda Kıbrıs'tan Alırsam Pişman Olur muyum?

Yatırım önemli bir konu olmakla beraber, potansiyeli olan bir yatırımı gelecek için yapmak, tahmin edildiğinden çok daha fazla kazandırabilir. Özellikle de Kıbrıs’ın sadece ülkemizce bilinen bir bölge olmadığı ve dünyanın pek çok ülkesi tarafından ziyaret edildiği de unutmamak gerekir. Ekonomik anlamda gelişen ülke aynı zamanda turizm alanında yapılan yatırımlarda uzun bir süre gelir vergisi de almaması, konut projelerine ciddi destekler sağlaması ile iyi bir getiri sağlama hususunda ön plana çıkmaktadır.


Kıbrıs’ın Başka Avantajları Amerika’dan Ev Almama Göre Var mı?

Suç oranları açısından Kıbrıs, Avrupa’da çok düşük bir orana sahip olmasıyla ünlüdür. Buna ek olarak eğitim kanalları için üniversitelerin arttırılması da öğrenci sayısında ciddi bir artış yaşanmasını sağlar. Ayrıca Doğu Avrupa’dan gelecek olan kişiler için vize şartı olmaması ve küresel bir talebin reklamlarla da artması, KKTC’nin sürekli olarak değer kazandığını gösteren başka avantajlar arasında da yerini almaktadır.

37 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Kıbrıs Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Programı

Eşsiz güzellikte doğası, iklim şartlarının elverişli olması, bulunduğu konum nedeniyle cazibe merkezi haline gelen Kıbrıs, Kıbrıs yatırım

CommentsOfis Adres

Maldives Homes, Bahçeli, Girne / Kuzey Kıbrıs


İletişim Adres

Logo 1.png
bottom of page