top of page
  • Whatsapp
  • Instagram
  • YouTube
  • Facebook
  • Yazarın fotoğrafıYiğit Alp Okyaylı

Kuzey Kıbrıs’ta Araç Kullanımı Nasıldır?


Kuzey Kıbrıs’ta Araç Kullanımı Nasıldır?
Kuzey Kıbrıs’ta Araç Kullanımı Nasıldır?

Kuzey Kıbrıs’a tatil için gittiğiniz zaman doğal ve tarihi güzellikleri görmek isteyebilirsiniz. Bu güzellikleri görmek keyifli tatilin en önemli anahtarıdır. Güzel plajlarda denize girmek isteyebilirsiniz bu plajlara gitmeniz için aşmanız gereken yollar vardır. Bu muhteşem yerleri toplu taşıma araçları ve turlar ile vakit kaybetmeden araç kiralayarak görebilirsiniz.

Kıbrıs’ın güzelliklerini, göz alıcı koylarını araç kiralama hizmeti alarak özgürce yaşayabilirsiniz. Her ülkede olduğu gibi Kıbrıs’ta da araç kullanırken özel durumlara dikkat etmeniz gerekir. Kuzey Kıbrıs’a giden ziyaretçiler Kuzey Kıbrıs’tan araç kullanımı nasıldır? İle ilgili soruyu sorarlar. Kuzey Kıbrıs uzun süre İngiliz sömürgesinde kalmıştır.

Bu yüzden İngiltere’de olduğu gibi trafik sol şeritten akar. Kıbrıs’taki yeni ve kiralık araçların hepsinin direksiyonları sağ taraftadır. Türkiye ile kıyaslandığı zaman en önemli farklılıklardan birisidir. Türkiye’den giden sürücüler ilk baş bu duruma şaşırabilirler. Kuzey Kıbrıs’ta trafik ışıkları çok azdır ve çoğunlukla çemberler vardır. Bu çemberlerde araçlar sıra ile geçmektedir. Çemberde hareket halinde olan aracın geçiş üstünlüğü bulunur.


Kuzey Kıbrıs’ta Araba Kullanmak Zor Mu?

Kuzey Kıbrıs’ta araba kullanmak düşündüğünüz kadar zor değildir. Ortalama 1 gün içerisinde hemen alışabilirsiniz. Türkiye’deki sürücülere göre daha sakin ve sabırlıdırlar. Korna sesini çok az duyarsınız. Çünkü sürücüler korna sesini çok fazla kullanmazlar. Yaya geçitlerinde mutlaka yayaya yol vermelisiniz. Sol direksiyona alışma da biraz sorun yaşasanız da alışmak için öndeki aracı takip edebilirsiniz.

Daha önceden sol şeritten hiç araç kullanmadıysanız ilk başta Kıbrıs yollarında zorlanabilirsiniz. Fakat daha sonrasında bu zorluğu yaşamazsınız. Turizim yoğunluğu özellikle haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarında oldukça fazla olur. Bu sebeple bazı tehlikelere de dikkat etmelisiniz. Küçük tedbirlerle ve kaliteli bir araç kiralayarak sorunsuz bir şekilde tatilinizi sürdürebilirsiniz.


Kuzey Kıbrıs’ta Trafik Kuralları

Kuzey Kıbrıs’ta uymanız gereken belli başlı trafik kuralları vardır. Döner kavşak ve çemberlerde sağ taraftan gelen araca trafikte yol verilir. Ana yola çıkmadan önce sağ taraf sonrada sol taraf kontrol edilmelidir. Araç kullanırken ekstra dikkatli olmalısınız çünkü cezaları yüksektir. Araç içerisinde cep telefonu ile konuşmak yasaktır, konuştuğunuz zaman cezası yüksektir. Emniyet kemeri mutlaka takılmalıdır. Takılmadığı tespit edildiği zaman uygulanan para cezası yüksektir.

Alkollü araç kullanımı yasaktır. Kuzey Kıbrıs’ta çok hızlı araç kullanamazsınız. Yolların genelinde hız kameraları yer alır. Yerleşim içerisinde hız sınırı 50 km iken yerleşim dışında ise 65 km’dir. Hız levhalarında incelenen kayıtlarda hız sınırı aşılırsa kameralar kaydeder. İdari birimlere ceza hemen aktarılır. Kıbrıs’ta trafik lambası yerine döner kavşaklar vardır. Ana yollar çift şeritlisine böyle olduğundan trafik daha rahattır. Anayollarda ve şehir içerisinde bulunan çift sarı çizgiye park edilmez.


Kuzey Kıbrıs’ta Kiralık Araç Kullanma

Kuzey Kıbrıs’ta kiralık araçlar ile istediğiniz yere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Kıbrıs yolları oldukça moderndir. Rahat bir şekilde aracınızı kullanabilirsiniz. Çift şeritli yolları bulunur. Bu güzel yollarda araç kullanmak daha kolay ve pratiktir. Şehir içi yollarda ilerlerken ya da tali yoldan ana yola geçiş yapacağınız zaman iki tarafı da kontrol etmeniz gerekir.

Güvenliğiniz açısından önemlidir. Kiralık araç kiraladığınız zaman yol haritası personel tarafından ücretsiz bir şekilde verilir. Araç kiraladıktan hemen sonra istediğiniz yere gideceğiniz hakkında personel size yol tarifi de yapabilir. Kuzey Kıbrıs yol haritası yönünüzü bulmanız için oldukça fazla yardımcı olacaktır. Böylelikle gitmek istediğiniz yere hemen ulaşma imkanını elde edebilirsiniz.

Kiralık araç kullanacaksınız isminizin yer aldığı Araç Kiralama Sözleşmesi’nde mutlaka kayıtlı olduğunuzdan emin olmalısınız. Kayıtlı değilseniz sigorta kapsamı dışında kalabilirsiniz. Kıbrıs’ta kiralık araç kullanırken alkol alamazsınız. Polisler alkol konusunda oldukça katıdır. Alkollü araç kullanmanın cezası da oldukça yüksektir. Çok yüksek paralar ödemez zorunda kalırsınız. Bu sebeple kiraladığınız aracı kullanırken alkol alamazsınız.


Kuzey Kıbrıs’ta Araç Kullanımı Nasıldır?
Kuzey Kıbrıs’ta Araç Kullanımı Nasıldır?

Kuzey Kıbrıs’ta Araç Kiralarken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Kıbrıs’a arabalı feribotla gitmediyseniz yapacağınız tek şey araç kiralamaktır. Bu Kıbrıs’ta gezmek için en avantajlı seçenektir. Araç kiralarken bazı noktalara dikkat etmelisiniz. Her önünüze gelen yerden araç kiralamamalısınız. Kıbrıs’taki kiralık araçların plakası kırmızı renktedir. Bu yasal zorunluluktur herkes için geçerlidir.

Bu sebeple araç kiralarken plakaya mutlaka bakmalısınız. Ayrıca kiralık araç sözleşmesi sadece sizin adınıza yapılmalıdır. Polis kontrollerinde imzaladığınız bu sözleşme sizden istenir. Sözleşme olmadığı zaman sorun yaşayabilirsiniz. Araç kiraladığınız zaman otomatik vites araç kiralamalısınız bu size kolaylık sağlar. Kiraladığınız aracın kiralık araç yasal standartlarını karşılamalıdır. Kiralık araçlar için yasal düzenlemelere dikkat edilmelidir.

Bundan dolayı mutlaka önceden araştırma yapmalısınız. Şehirlerarası yolculuklar için daha uzun süreli kiralama yapmak en avantajlısı olur. Kıbrıs’ta araç kullanmak size büyük rahatlık sağlar. Çünkü istediğiniz yere çok daha kolay, hızlı ve konforlu bir şekilde seyahat edebilirsiniz.


Kuzey Kıbrıs’ta Araç Kullanırken Karşılaşılan Zorluklar

Kuzey Kıbrıs tatilinde bir otelin kapalı alanlarında da kısıtlı kalmak istemeyebilirsiniz. Özellikle Kıbrıs gibi tabiat ve tarihi olarak birçok uygarlığa ev sahipliği yapan yerde özel araca sahip olmanız gerekir. Böylelikle istediğiniz gibi gezebilirsiniz, hem de süre kısıtlaması olmadan rahat bir şekilde tatilin keyfini çıkarabilirsiniz. Kuzey Kıbrıs bir ada ülkesi olduğu için oraya ulaşmak için deniz yolu veya hava yolunu tercih edebilirsiniz. Kara yolu ile ulaşmanız imkansızdır. Bu sebeple adaya giriş yaptığınız andan itibaren araç kiralamanız sizin avantajınıza olacaktır.

Araç kiralarken güvenilir yerlerden kiralamanız önemlidir. Konforlu ve bakımları yapılmış bir araç kiralama işlemi sizin tatilinizde en büyük avantaj olacaktır. Kıbrıs trafiğinin kendisine göre belli başlı zorlukları vardır. Nereye giderseniz gidin karayolu trafiği risk barındırır. Bu riski azaltmak sizin alacağınız tedbirlere bağlıdır. Tedbirli olmanız önemlidir. Araç kiraladığınız yer güvenli, sorunsuz ve bakımı yapılmış araçları size sunmalıdır.

Böylelikle trafikte riski azaltabilirsiniz. Aracınız iyi olduktan sonra araç kullanırken herhangi bir büyük bir sorunla karşılaşmazsınız. Sadece direksiyonun Türkiye’ye göre farklı olması alışmanızda zorluk yaşamanıza neden olur. Kuzey Kıbrıs’ta araç kullanırken bir diğer risk ise yaya ve araç trafiğinin yoğun olduğu saatlerdir.

Yoğun saatlerde dikkatli araç kullanmalısınız en ufak dikkatsizliğe yer vermemelisiniz. 18.00’den sonra trafik yoğunluğu çok olduğu için ekstra dikkatli olmanız gerekir. 18.00’den önceki saatlerde trafik daha sakindir, daha rahat araç kullanabilirsiniz.


Kuzey Kıbrıs’ta Araç Kullanımı Nasıldır?
Kuzey Kıbrıs’ta Araç Kullanımı Nasıldır?

Kuzey Kıbrıs’ta Araç Kullanmanın Avantajları

Kuzey Kıbrıs’ta araç kullanmak zor değildir. Hatta yanında birçok avantajları da beraberinde getirir. Kıbrıs kara yolları çok gelişmiştir ve modern bir yapıya sahiptir. Turizmin oldukça yoğun olmasıyla beraber adada yollar tamamen bölünmüştür. Böylelikle kaza riski de büyük oranda azalmaktadır. Trafiğin sol şeritten akması bununla beraber direksiyonun sağ tarafta bulunmasını avantajlı bir hale çevirebilirsiniz.

Otomatik vitesli modern araçlar kiralayarak bu sorunu tamamen giderilirsiniz. Rahat ve konforlu bir şekilde aracınızı kullanabilirsiniz. Kıbrıs’ta araç kullanırken hız limitlerine dikkat etmelisiniz. Hem kendiniz hem de karşı tarafı riske atmamış olursunuz. Kıbrıs zaten hız limitleri konusunda hızlı araçlara hemen ceza kesmektedir. Böylelikle araç kullanırken hız konusunda dikkat ederek kendinizi ve birçok kişiyi güvende tutmuş olursunuz.


Kuzey Kıbrıs’ta Yaşamanın Avantajları

Kuzey Kıbrıs’ta yaşananın avantajları arasında hayat pahalılığın olmaması ve yaşam maliyetinin düşük olması öne çıkar. İkliminin yaşanabilir olması ve çevre temizliğinin iyi olması birçok kişi kendine çeker. Ada ülkesi olmasına rağmen sağlık sistemi ve eğitim seçenekleri oldukça iyidir. Sosyal imkanlarının gelişmiş ve gelişmeye devam etmesi Kıbrıs’ta yaşamak için gerekli nedenlerdir.


Kuzey Kıbrıs’ta Ev Almanın Avantajları

Kuzey Kıbrıs’ta ev almak en değerli yatırımdır. Konut fiyatları oldukça uygundur ve sağladığı getiri de yüksektir. Emlak piyasasındaki gelişmeler ile beraber yatırımcılara cazip fırsatlar sunulmaktadır. Her ihtiyaca yönelik ev bulabilirsiniz. Mütevazi ve lüks yaşam tercih eden kişiler için oldukça geniş seçenekler vardır. Bu seçenekleri iyi bir şekilde değerlendirerek Kıbrıs’ta ev alabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

CommentsOfis Adres

Maldives Homes, Bahçeli, Girne / Kuzey Kıbrıs


İletişim Adres

Logo 1.png
bottom of page