top of page
 • Whatsapp
 • Instagram
 • YouTube
 • Facebook
 • Yazarın fotoğrafıYiğit Alp Okyaylı

KKTC Gitmek İçin Ne Gerekli?


KKTC Gitmek İçin Ne Gerekli?
KKTC Gitmek İçin Ne Gerekli?

KKTC, resmi adı ile Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti içe bağlı olarak kendi yönetim

sistemini belirlemiş olan facto devlet adı verilen devletlerden birisidir. Dışa dönük verdiği tüm kararlarda Türkiye'ye bağlı olmak zorundadır. Varlığı sadece Türkiye tarafından tanınmış ve kabul edilmiştir.

Kültürel açıdan oldukça büyük benzerlikler olmasına rağmen uçuk farklılıklarda zaman zaman göze çarpabilir. Türkiye'den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne gitmek için bazı evraklarınızın tam ve güncel olması gerekir. Peki kktc gitmek için ne gerekli?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne Gitmek İçin Gerekli Olanlar

KKTC'yi ziyaret etmek için bazı evraklarınız tam ve güncel olmalıdır. Kıbrıs'a hangi yolla gitmek istediğinize bağlı olarak talep edilen evraklar arasında farklılıklar olabilir ancak genel olarak;

 • Türkiye Cumhuriyeti yeni kimlik kartı,

 • Güncel tarihleri kapsayan geçerli pasaport,

Pasaport yoksa seyahat belgesi olması zorunludur. Bu evraklar sadece hava yolu ile seyahat etmek isteyen kişilerden talep edilmektedir. Kişiler deniz yolu veya karayolu ile seyahat etmek istiyorlarsa sorun yaşamamak adına bazı detaylara da dikkat etmelidirler.


Kuzey Kıbrıs'a Kendi Aracı İle Gitmek İsteyen Kişiler Nelere Dikkat Etmeli?

Kişiler Kıbrıs yolculuklarını kendi araçları ile yapmak isteyebilirler. Kendi aracınız ile yola çıkarken kimlik kartı, pasaport ya da seyahat belgesinin yanı sıra aracınıza ait evrakların da eksiksiz olması gerekir.

Aracı ile yolculuk yapmak isteyen kişiler araç sahibi pasaportu sahibi olmalıdırlar. Aynı zamanda ödenmemiş olan trafik cezası veya araca ait vergi cezası varsa şahsi araçlar Kıbrıs'a geçmek kesinlikle mümkün değildir.


Kuzey Kıbrıs'a Gitmek İçin Vize Gerekli Midir?
Kuzey Kıbrıs'a Gitmek İçin Vize Gerekli Midir?

Kuzey Kıbrıs'a Gitmek İçin Vize Gerekli Midir?

Kuzey Kıbrıs'a gezmek amaçlı giden Türk vatandaşları kimlik , pasaport veya seyahat belgesi ile vize gerekmeksizin giriş yapabilirler. Ancak yerleşme amacıyla, çalışma amacıyla veya eğitim amacıyla Kıbrıs'a gitmek isteyen kişilerden vize talep edilmektedir. Kuzey Kıbrıs'ta bir amaç doğrultusunda uzun süre bulunacak kişiler bulunma nedenlerine bağlı olarak vize türünü araştırmalı ve örneğin çalışma amacı ile gidiyorsa çalışma vizesine başvuru yapmalıdır.


Kuzey Kıbrıs Hangi Ülkelerden Vize İster?

Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti, vize verme konusunda oldukça dikkatli ve seçici olan ülkelerden arasında yer almaktadır. Avrupa Birliği üyeleri olan Belçika, Almanya, Avusturya, Danimarka, Estonya, Çekya, Fransa, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Hırvatistan, İngiltere, Hollanda, İrlanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Macaristan, Malta, Lüksemburg, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan'dan giriş için vize talep edilir ve vize almak kolaydır. Bununla birlikte Afrika ve Asya ülkeleri vatandaşları, Beyaz Irk Ülkeleri Vatandaşlarının ülkeye vizesi giriş yapmaları mümkün değildir.


Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti Vize Türleri
Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti Vize Türleri

Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti Vize Türleri

Kuzey Kıbrıs'ta uzun süre kalacak olan kişiler kalma nedenlerine bağlı olarak en uygun olan vize türünü belirlemeli ve vize başvurusu için gerekli evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlayarak konsolosluklara başvuru yapmalıdırlar. Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti vize türleri şunlardır;

 • Çalışma Vizesi,

 • Turizm Vizesi,

 • Staj, Kurs, Değişim Programı ve Hizmet İçi Eğitim Vizesi,

 • İş Kurma Vizesi,

İkamet İzni Vizesidir. Her vize için talep edilen evrakların farklı olduğu unutulmamalıdır. Örneğin turizm vizesi almak için ziyaret yapacağınız tarihler arasında konaklayacağınızı yerin rezervasyon bilgileri gibi bilgileri sunmanız gerekir.

Çalışma vizesi için ise hangi firmada, ne kadar süre çalışacağınız belirleyen evrakları detaylı olarak paylaşmalısınız. Staj, kurs, hizmet vize türlerinin tamamı eğitim vizesi kapsamında olduğu için bu vize başvurusunu yaparken eğitim alacağınız kurum ile ilgili evrakları sunmak zorunludur.


31 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

CommentsOfis Adres

Maldives Homes, Bahçeli, Girne / Kuzey Kıbrıs


İletişim Adres

Logo 1.png
bottom of page