top of page
 • Whatsapp
 • Instagram
 • YouTube
 • Facebook
 • Yazarın fotoğrafıYiğit Alp Okyaylı

KKTC Emlak Amortisman Süresi


KKTC Emlak Amortisman Süresi
KKTC Emlak Amortisman Süresi

Yatırım kanalları arasında emlak sektörünün oldukça büyük bir önemi bulunur. Özellikle de pek çok yatırımcının KKTC emlak amortisman süresi hususunda, alınan evler ya da yazlıkların geri dönüşlerini ileri vade de merak edebiliyorlar. Kira getirisi ya da evin kendi kendine değerlenerek katlanması, alış fiyatının üç ya da beş katına kadar katlanabilmesine kadar değerlenebiliyor.

Günümüzde ve geleceğe bakıldığında emlak projelerinin artması ve bu artışın evlerin değerlerini daha da arttırması yönüyle amortisman hususunda beklenilen daha kısa vade alınabiliyor. Özellikle de Kuzey Kıbrıs’ın pek çok ülke vatandaşları tarafından gözde haline gelmesi ve kur bazlı olarak fiyatlarını uygun görmeleri, daha önceden aldığınız bir gayrimenkulün beklentileri karşılayan bir kar getirisi sağlama imkanı da bulunuyor.


KKTC’da Kira Amortisman Süreleri En Kısa Vade de Ne Kadar Sürüyor?

Kuzey Kıbrıs’ta gayrimenkul sektörünün gelişmesiyle birlikte dünyanın çeşitli yerlerinde ev fiyatlarının sürekli olarak yükselmesi, amortisman anlamında beklentilerinin çok daha kısa süre de gelmesiyle sonuçlanabiliyor.

Özellikle de bunu hem süre bazlı hem de diğer avantajları olarak ele aldığımızda;

 • En düşük amortisman süreleri kira getirileri ile 7 yıl içerisinde verebiliyor,

 • Emlak projesinin büyüklüğü, içerisinde barındırdığı olanakları ilgili süresi uzatabilir ya da kısaltabilir,

 • Bulunduğu konum ya da otellerin çevresinde yer alması,

 • Turistlik noktasında sürekli bir ziyaret alanları içerisinde bulunması,

 • Üniversiteler ya da merkez noktalara yakınlık

Bu tür kira üzerinden gelen gelirin, evin değerini karşılayabilme noktasında önemli bir yer tutabilir. Önemli olan husus, doğru adımlarla ve iyi yönlendirme ile emlak alanında yatırımlar olmalıdır.


KKTC’da Kiraların Genel Tutarı Hakkında

Avrupa ve Amerika dahil olmak üzere, Rusya ve Ukrayna gibi ülkeler üzerinden pek çok ziyaretçi Kuzey Kıbrıs’a turistlik amaçlı gelebiliyor. Aynı şekilde üniversiteler için gelen öğrenciler ve onların aileleri dahil olmak üzere hem üç aylık dönemler hem de dört senelik zamanlar içerisinde kiralık evlere ya da yazlıklara ihtiyaç olabilmektedir.

Tutarlar her yıla ve zamanın şartlarına göre değişebildiği için net bir rakam vermek doğru olmaz. Fakat yıllık bazda bakıldığında ortalama kira fiyatlarının her yıla göre iki katı üzerinden değerlendiğini ve küresel bazlı bir enflasyon durumlarında ve kur artışına bağlı olarak kira miktarının çok daha yüksek tutarlara ulaşabildiğini de görebilmek mümkün.


KKTC ‘de İyi Kira Getirisi Elde Edebilmek İçin Neye Dikkat Etmemiz Gerekiyor?

İyi bir kira geliri sağlamanın en doğru yolu, iyi bir emlak projesine yatırım yapmaktır. Yatırımın yapıldığı sahibi tarafından satışı yapılan dairelerden, müstakil olan yazlıklara ya da büyük dev projelerin içerisinde yer alan gayrimenkullere kadar dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar bulunur.

 • Mutlaka yatırım için paranızı harcamamalı ve gelecek vaat eden yatırımlar üzerinde yoğunlaşılmalıdır,

 • Mutlaka doğru bir aracı rehber ve KKTC ‘yi iyi bilen, yakından takip eden bir aracı şirketle getirisi yüksek yatırım için planlar yapılmalıdır,

 • Otel ve casinolar dahil olmak üzere, sahil bölgesi ve üniversite konularına mutlaka dikkat edilmelidir,

 • Üniversitelerin genel kapasitesi ve ulaşım olanakları, yakınlığına mutlaka bakılmalıdır,

Bunun gibi pek çok etkenler, sizlere iyi bir kira getirisi sağlayarak, en kısa sürede satın aldığınız emlak ne ise onun amortismanı açısından beklentinizi karşılama adına fayda sağlayacaktır.


KKTC’de Kira Fiyatları Düşer mi?

Gayrimenkuller her zaman gelişmekte ve çeşitli ülkelerde savaş olduğunda dahi fiyatlara daha da yükselmektedir. Talep ne kadar fazla olursa olsun, fiyatların dengesinde ya da aynı şekilde özellikle de girdi maliyetlerin yüksek olmasıyla da fiyatların geriye doğru bir hareketlenme yaşaması oldukça zor bir ihtimaldir.

 • Satın alınan ve inşaatta kullanılan tüm malzemelerin fiyatlarının yükselmesi,

 • Kur fiyatlarındaki sürekli olarak değişkenlik,

 • Ekonomik alanda dünyanın pek çok ülkesi özelinde yaşanan istikrarsızlık,

 • Uygun fiyatlı evlerin ya da kiraların artık bulunmasının zorlaşması,

 • İnsan sayısının artması ve aynı şekilde ulaşımın, reklamın daha kolay yapılması

Bu alanda kiranın fiyatlarının neden düşmeyeceğinin genel bir çıkarımını çıkarabilir. Bu yüzden mutlaka doğru bir emlak yatırımı yapmak, gelecek seneler içerisinde beklentilerinizden daha fazla sonuç alabilmenizi sağlayabilir.


KKTC’de Ev Almak ve Kiraya Vermek Kolay mı?

KKTC’de ev almak için bazı prosedürleri takip etmek önemlidir. Fakat emlak firmaları bu hususta size en doğru rehberi verme anlamında yatırımınızda size eşlik eder. Doğru bir şekilde yatırımı kanalize etme ve hangi yasal hususların olup olmadığı hususunda da yardımcı olmaktadırlar.


KKTC’de Neden Gayrimenkul Alıp Kiraya Vermeliyim?

Ülkemizde ya da Kuzey Kıbrıs’ta ev almanın ve kiraya vererek gelir sağlama fikri her zaman önemli bir yer tutar. Yatırım yapılır ve bunun karşılığı olarak bir gelir beklenir. Bunun Kuzey Kıbrıs özelinde yapılmasındaki en büyük avantaj, adanın dünya üzerinde çok fazla popüler hale gelmesi ve yatırımcıları üzerine çekmesidir.


KKTC’ye Milyonlarca Turist Geliyor ve Kiralık Ev Arıyorlar

Doğu Avrupa bölgesinde yaşayan turistler için vize sorunu KKTC’de bulunmaz. Aynı zamanda ikliminden ötürü burada yaşamak isteyen pek çok Slav halkı da bulunur. Turistlerin en az 4 ay boyunca konaklama ihtiyaçlarını karşılamak adına oteller yerine kiralık evleri de tercih ettikleri biliniyor. Buna ek olarak binlerce öğrencilerin yaşamlarını öğrenim senesi boyunca sürdürebilmeleri için de yine kiralık ev arayışları bu hususta önemli oluyor.


KKTC’da Kiraya Vermek İçin Ev Aldım Zarar Eder miyim?

Gayrimenkullerin her zaman yeri önemlidir. Piyasanın ortalamasının çok üzerinde bir kira verildiği takdirde kiracı bulmak biraz daha fazla uzun verebilir. Fakat piyasanın ortalaması kapsamında evinizi kiraya vermek, konuma ve çevresinde bulunduğu ulaşım, AVM, dükkanlar ya da diğer cezbedici etkenler, emlak alımlarınızdaki kira getirilerinizden fazlasını kazanmanıza kapı açacaktır.


KKTC Emlak Dahil Pek Çok Alanda Gelişiyor

Üniversitelerin gelişmesi, havaalanında yapılan büyütme çalışmaları, ulaşımların daha fazla kolaylaştırılması ve buna bağlı olarak reklamlar Kuzey Kıbrıs’ın daha fazla önem kazanmasına etkendir. Ayrıca Avrupa’da suç oranları açısından oldukça iyi bir istatistiğe sahip olması, neden Kuzey Kıbrıs’a emlak projelerinde yatırım yapılması gerektiğini de gösteriyor.


KKTC’da Kur Bazlı Kira Fiyatlandırmaları

Dilerseniz dolar ya da euro bazlı kira tutarlarını yabancılara verebilirsiniz. Tabi bunun yanı sıra o dönemin kuruna göre de hesaplama yaparak kira fiyatlarını belirlemeniz mümkündür. Genel olarak amortisman sürelerini bu kur artışı ve o dönemde olan ekonomik koşullar oldukça etkilemektedir.


KKTC’da Kiralarda Amortisman Süresi Uzarsa Ne Yapılmalı?

Amortisman sürelerinin uzamaması için, mutlaka doğru yerden bir emlak alınmasına özen gösterilmelidir. Alındığı yer, konum ve çevresinde ne olup bittiğine önem verilmelidir. Fiyatlar her geçen gün artma eğiliminde olduğundan emlak projelerine kısa süre içerisinde dahil olmak, ileri de hem evin kendini fiyatlaması hem de kira ile birlikte Kuzey Kıbrıs'ta amortisman süreleri açısından büyük bir geri dönüş almanızı sağlar.

Devletin çeşitli yatırımlara destek açması, gayrimenkul şirketlerinin projeleri, turistlik olanaklar ve öğrenim seçeneklerine kadar KKTC ‘da yatırım yapmak ve kira getirisi sağlamanın önemli doğru zamanda hareket edenler için oldukça önemlidir.

48 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

CommentsOfis Adres

Maldives Homes, Bahçeli, Girne / Kuzey Kıbrıs


İletişim Adres

Logo 1.png
bottom of page