top of page
 • Whatsapp
 • Instagram
 • YouTube
 • Facebook
 • Yazarın fotoğrafıYiğit Alp Okyaylı

KKTC'den Güney Kıbrıs’a Giriş Yapılabilir Mi?


KKTC'den Güney Kıbrıs’a Giriş Yapılabilir Mi?
KKTC'den Güney Kıbrıs’a Giriş Yapılabilir Mi?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Kıbrıs Cumhuriyeti arasında yer alan ve iki farklı şekilde yönetime tabi tutulan Kıbrıs adası, Türklerin en değer verdiği bölgeler arasında yer alır ve KKTC’den güney Kıbrıs’a giriş yapılabilir mi? sorusu da bu iki bölge arasında sıklıkla sorulur.

Bu nedenle Türkiye’den Kıbrıs bölgesine yapılan ziyaretlerin sayısı bir hayli fazladır. Tüm bunlara ek bir şekilde, KKTC ile Türkiye arasında yapılan tüm turistik ziyaretler, olumlu ve sorun çıkmadan olağan akışında gerçekleştirilse de, Türkiye'den Kuzey Kıbrıs’a gelmiş olan kişilerin Güney Kıbrıs’a geçiş işlemlerinde belirli bazı problemler ile karşılaşmaları söz konusu olur.


KKTC Üzerinden Güney Kıbrıs'a Nasıl Geçilir?

Herhangi bir problem yaşanmadan Güney Kıbrıs bölgesinde geçiş yapmak mümkün mü şeklinde sorulan sorulara cevap verebilmek açısından geçiş işlemlerinin nasıl olduğu ile ilgili bazı araştırmalar yapmak gerekir.

Geçiş işlemleri sırasında bazı problemlerle karşılaşan Türk vatandaşları olduğu bilinen bir durumdur. Bu açıdan bakıldığında kişilerin bu sorunları giderebilmek adına bazı işlemleri tamamlamaları gerekir. Güney Kıbrıs yurtdışı sayıldığı için pasaport ya da vize gibi işlemlere tabi tutulma durumu söz konusu olur.


Türkler Güney Kıbrıs’a Geçiş Yapabilir Mi?

Türkiye Cumhuriyeti pasaportu sahibi olan kişilerin Güney Kıbrıs’a gerçekleştirilen geçiş işlemlerinde bölgenin belirlenmiş bir vize uygulamasına tabi tutuldukları bilinir. Buradan hareketle, KKTC bölgesinde olmasa da, Güney Kıbrıs’a vize ile geçmek gerektiği net bir şekilde söylenebilir.

Bu husus doğrultusunda hakim olunması gereken bilgiler ile kişi geçiş işlemlerini rahatlıkla yapabilir. KKTC ile Türkiye Cumhuriyeti 2003 yılından beri Güney Kıbrıs vatandaşlarının sınır kapıları olarak bilinen bölgelerde vize alarak Türkiye’ye seyahat etmeleri olanağı söz konusudur.

Ancak Güney Kıbrıs bölgesi AB üyesi ülkeler ile diğer bazı ülke vatandaşlarının KKTC üzerinden güneye geçmelerine izin verdiği durumlarda Türkiye vatandaşlarına bu imkanı tanımaz.


KKTC Üzerinden Güney Kıbrıs’a Kiralık Araçla Geçilir Mi?
KKTC Üzerinden Güney Kıbrıs’a Kiralık Araçla Geçilir Mi?

KKTC Üzerinden Güney Kıbrıs’a Kiralık Araçla Geçilir Mi?

Güney Kıbrıs bölgesine geçiş yapmak için kiralanmış olan özel araç ile geçiş yapılması durumu söz konusu değildir. Geçiş yapmak adına “Kıbrıs Transfer” olarak bilinen ve transfer işlemlerini gerçekleştiren firmalardan yardım alabilmek mümkün olur.

İş ortaklığı ile çeşitli araç kiralama firmaları üzerinden kişilere bu süreç içinde gerekli olan tüm detayları aktarılır. Gümrük memurları ile beraber Rum polisi bu süreç içerisinde gerekli olan kontrolleri yaptığı için geçiş işlemleri ayrıntılı bir şekilde ele alınır.


KKTC Üzerinden Güney Kıbrıs'a Giriş İçin Açılan Sınır Kapıları Nelerdir?

Kıbrıs bölgesinde yer alan sınır kapılarından, belirlenmiş olan değerler doğrultusunda kişiler geçiş yapma hakkına sahip olurlar. Her sınır kapısına yönelik belirlenmiş bazı maddi değerler vardır ve bunlara kişilerin uymaları gerekir.

Bu kapsamda açılmış olan Kıbrıs sınır kapıları;

 • Lendra Palace Kapısı

 • Güzelyurt Sınır Kapısı

 • Metehan Sınır Kapısı

 • Lokmacı Sınır Kapısı

 • Yeşilırmak Sınır Kapısı

Gazi Mağusa Sınır Kapısı şeklindedir. Bu sınır kapıları üzerinden Güney Kıbrıs’a geçiş yapabilmek aranan şartların sağlanması durumunda söz konusu olur. Kısa süre içerisinde sınır kapısından geçilerek Güney Kıbrıs’a geçiş sağlanabilir.


KKTC Üzerinden Güney Kıbrıs’a Geçerken Bilinmesi Gerekenler

KKTC üzerinden Güney Kıbrıs bölgesine geçiş yapacak olan kişilerin bilmeleri gereken bazı hususlar söz konusudur. Bunlar tüm çeşit T.C pasaportları üzerinden Güney Kıbrıs Yönetimi'nin vize istemesi ile başlar. Adanın iki kesimi arasında yer alan mevcut serbest dolaşımdan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yararlanamazlar.

Türkiye’de Diplomatik Misyonu bulunmadığı için vizelerin Atina’da yer alan Kıbrıs Rum Elçiliğinden alınması gerekir. T.C. pasaportu harici olarak sahibi olunan herhangi bir ülkeye ait olan pasaport ile adada bulunan geçiş kapılarından herhangi birinden geçebileceğine dair bilgiler net değildir. Bu bilgilerin doğru bir şekilde araştırılması gerekir.


KKTC Vatandaşı Olmayanlar Güney Kıbrıs’a Geçiş Yapabilir Mi?

Diğer ülke vatandaşlarının KKTC vatandaşları için sağlanmış olan iki ada arası serbest dolaşım hakkından faydalanmaları gibi bir durum söz konusu değildir. Bu nedenle Kuzey Kıbrıs bölgesinden Güney Kıbrıs’a geçiş yapmak için Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti KKTC vatandaşı olmayan kişilerden vize talep eder.

Güney Kıbrıs'a gitmek isteyen kişilerin önce Atina’da yer alan Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti Konsolosluğu'na başvuru yaparak vize talep etmeleri gerekir. Vize işlemleri her ülkede farklı bir şekilde işlediği için işlem süreleri farklılık gösterebilir.


Güney Kıbrıs Vizesi

KKTC üzerinden Güney Kıbrıs'a geçiş yapabilmek için vize başvurusunda ihtiyaç duyulacak evraklar;

 • Bilet ile konaklama rezervasyon işlemlerinin evrakları

 • Seyahati karşılayabilecek yeterli miktarda olan mevduatın hesapta olduğunu gösteren banka belgesi

 • 30.000 Euro değerinde teminatli bir şekilde oluşturulan seyahat sağlık sigortası

 • Eğer kişi davet üzerine Güney Kıbrıs’a gidiyorsa davet belgesinin dosyada bulunması şeklinde sıralanabilir.

Tüm bu etkenlerin yanı sıra dikkat edilmesi gereken bazı detaylar da söz konusudur. Kişinin pasaport geçerlilik süresi Güney Kıbrıs’tan çıkış tarihini takip eden süreden en az 6 ay daha devam etmelidir. 10 yıldan daha eski ve yıpranmış olan pasaportlar geçersiz sayılır ve herhangi bir işlem yapılmaz. Bu durumda da kişinin vize alabilmesi için pasaportunu yenilemesi gerekir.


KKTC Sınır Kapılarının Kullanımı

KKTC üzerinden Güney Kıbrıs bölgesine geçiş işlemleri sırasında kullanılacak olan sınır kapıları ile ilgili detaylı bilgiye sahip olmak gerekir. Bu sınır kapılarından birisi olan Lendra kapısı çarşı içerisinde yer alır. Konumu doğrultusunda bu bölge kesinlikle araçlar için kullanıma uygun değildir. Lendra Palace Sınır Kapısı üzerinden yayaların geçmesi ise serbest kılınmıştır. Bu nedenle aracı olmayan kişilerin bu sınır kapısını sıklıkla tercih ettikleri bilinen bir durumdur.


Güzelyurt Sınır Kapısından Güney Kıbrıs'a Geçiş

Bostancı Sınır Kapısı olarak da bilinen Güzelyurt Sınır Kapısı motorlu araçlar ile birlikte yayalar için de geçerli olan bir sınır kapısı şeklinde tasarlanmıştır. Bostancı Köyü içerisinde yer alan bir sınır kapısı olmasının yanı sıra Lefkoşa’nın batı kanadında yer alır. Bir diğer sınır kapısı olarak Metehan sınır kapısı da tercih edilebilir.

Araçlar ile belirli koşullar doğrultusunda geçişlerin mümkün olduğu bu sınır kapısı; yayalar, bisiklet kullananlar ve motorlu araçlar için serbest geçiş sağlar. Araçlar ile geçmek isteyen kişilerin sivil plakalı bir araca sahip olmaları ve araç sigorta ücretini ödeyerek geçiş işlemleri sırasında resmi çalışma günlerini tercih etmeleri gerekir.


KKTC'den Güney Kıbrıs’a Geçişlerde Bazı Detaylar
KKTC'den Güney Kıbrıs’a Geçişlerde Bazı Detaylar

KKTC'den Güney Kıbrıs’a Geçişlerde Bazı Detaylar

Güney Kıbrıs’a geçiş işlemleri ile ilgili evraklar, düzenlemeler ve diğer önemli bilgiler konsolosluklardan öğrenilebilir. Kıbrıs vatandaşlarının, Güney Kıbrıs’a geçerken herhangi bir vize durumu ile karşılaşmaları söz konusu değildir. Ancak Türk vatandaşları adına bir vize uygulaması bulunur. Kıbrıs vatandaşlığı seçeneğine ek olarak, Avrupa vatandaşı olan kişiler de Güney Kıbrıs’a KKTC üzerinden geçebilirler. Herhangi bir vize uygulaması vatandaşlığı olan kişilere uygulanmaz ve rahatlıkla geçiş yapılabilir.

Turistik bakımdan önemli bir destinasyon noktası olarak da karşımıza çıkan Güney Kıbrıs bölgesi vize uygulaması kapsamında kişilere bazı olumsuz durumlar çıkarır. Ancak Güney Kıbrıs’a geçilemeyeceği anlamına gelmez. Geçiş durumu serbest olan kişilerin geçiş yapabilmeleri oldukça kolaydır. Türk vatandaşlarına uygulanan vize uygulaması mevcut bulunduğu için Türk vatandaşları da KKTC vatandaşı olmak için çeşitli araştırmalara girerler.

Kıbrıs'ta yaşam hem lüks hem de kolay olduğu için KKTC veya Güney Kıbrıs bölgesi fark etmeksizin birçok kişi kendisine yeni bir yaşam alanı kurma ihtiyacı hisseder. Bu kapsamda ev almak ilk akla gelen seçenektir. Kıbrıs'ta ev alım işlemleri çok kolay bir şekilde halledilir ve kişiler kendilerine ev aldıkları zaman vatandaşlık alma işlemlerinde de kolaylık sağlarlar.

193 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

ComentariosOfis Adres

Maldives Homes, Bahçeli, Girne / Kuzey Kıbrıs


İletişim Adres

Logo 1.png
bottom of page