top of page
  • Whatsapp
  • Instagram
  • YouTube
  • Facebook
  • Yazarın fotoğrafıYiğit Alp Okyaylı

KKTC’de Emlak Firması Seçerken Bilmeniz Gerekenler?


KKTC’de Emlak Firması Seçerken Bilmeniz Gerekenler?
KKTC’de Emlak Firması Seçerken Bilmeniz Gerekenler?

Kıbrıs adası iki bölgeye ayrılmıştır: Güney Kıbrıs ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti. İki bölge birbirinden bağımsızdır ve 1974'te Türk hükümetinin barışı koruma harekâtından sonra ayrılmıştır. Kültür, dil ve tarih farklılıklarına rağmen, her iki bölge de harika bir iklime ve tüm Akdeniz bölgesinin en iyisi olarak kabul edilen plajlara sahiptir.

Kuzey Kıbrıs, günümüzde en çok aranan yatırım destinasyonlarından biridir. Bölge her yıl milyonlarca turist (2019 yılında 2,5 milyon ziyaretçi KKTC'yi ziyaret etti), öğrenciler (diploması yurtdışında kabul edilen yaklaşık 15 uluslararası eğitim kurumu) ve aileler tarafından tercih ediliyor.

KKTC'de yaşam standardı Türkiye'den daha düşük değildir ve yıl boyunca suç, yolsuzluk ve bol taze meyve ve sebze avantajları her geçen gün daha fazla yabancıyı çekmektedir.

Kuzey Kıbrıs'ta Mülk Satın Almak Yasal Mı?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, bugüne kadar sadece Türkiye tarafından tanınan bir ülkedir. Türk-Yunan partileri ile uluslararası toplum arasında bölgelerin statüsüne ilişkin anlaşmaya ilişkin müzakereler devam ediyor.

Ada 1974'te iki devlete bölündüğünde, aslen Kıbrıslı Rumlara ait olan toprakların bir kısmı Türklere devredildi. Karşılığında, önceki sahipler, Güney Kıbrıs'ta daha önce Kıbrıslı Türklere ait olan benzer mülkleri aldılar. Yani bir değişiklik oldu. Güneyden Türkler kuzeye, Rumlar güneye taşındı.

Arazi sahipleri hakkında anlaşmazlıklar devam ediyor, ancak mesele uzun zaman önce çözüldü. Kuzey Kıbrıs toprakları sadece KKTC'ye aittir. Kuzey Kıbrıs'ta mülk satın almayı düşünenler, genellikle mülkün önceki sahiplerinden alınacağından ve tazminat ödemek zorunda kalacaklarından korkarlar.

Bu söylentiler adanın Rum kesimi hükümeti tarafından da destekleniyor çünkü 2013 yılında Güney Kıbrıs'ta yaşanan ekonomik krizin ardından yatırımcılar gözlerini Kuzey Kıbrıs'a çevirdi. Evinizi kaybedebileceğiniz iddiaları tamamen asılsızdır. Bu tür işlemler imkansızdır.

Geçmişte Kıbrıslı Rumlar mülkiyet hakkı talep etmeye çalıştılar, ancak günümüzde bu tür anlaşmazlıklar artık dikkate alınmamaktadır (davaya ilişkin 3 Mayıs 2010 tarihli karar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin resmi internet sitesinde yayınlanmaktadır). Rum tarafının talepte bulunması halinde tazminat, hükümet tarafından kurulan ayrı bir emlak komisyonu tarafından ödenecek. Böylece alıcıların malına veya mali durumuna herhangi bir zarar gelmez.


Kuzey Kıbrıs'ta Mülk Tapuları

KKTC'de sadece bir adet tapu belgesi bulunmaktadır (Türkçe "baş"). Bir emlakçının içsel çalışması için tanımlanmış birkaç alt kategori vardır, ancak yalnızca biri resmi olarak geçerlidir. Bu sadece satıcılar ve alıcılar için geçerlidir. Tapu siciline "baş" kaydını yaptırdıktan sonra, mülkiyet tamamen size geçer.


Kuzey Kıbrıs'ta Emlak Firması Nasıl Seçilir?

kktc'de emlak firması seçerken bilmeniz gerekenler Bir emlak şirketi seçerken, komisyoncunun güvenilirliğine, itibarına ve tecrübesine dikkat edilmelidir. Lisanslı bir ajans yalnızca güvenilir geliştiricilerle çalışır. İnşaat firmalarının daha önceki projeleri ve bunlarla ilgili müşteri yorumları dikkate alınmaya değer.


Neden Bir Emlakçıya İhtiyacınız Var?

Güvenilir bir müteahhit ile çalışmanın avantajı, şirketin inşaata başlamadan önce Kuzey Kıbrıs Arsa İdaresi'ne bir soruşturma göndermesidir. Arazinin son durumu Tapu Sicili tarafından belirlenir.

Toprak sahipleri Yunan ise, Toprak Komisyonu onlara gerekli tazminatı öder. Arazinin durumu düzenlenirse, geliştirici bir çalışma izni alır. Adına değer veren firmalar gerekli belgeleri almadan faaliyete başlamaz ve kesinlikle yasaldır.


Kuzey Kıbrıs'ta Ne Tür Mülk Satın Alabilirsiniz?

Şimdiye kadar, bir yabancı sadece bir gayrimenkul satın alabilir ve sahibi olabilir. Bu mayıs ayında, bir yabancının en fazla dört nesneye sahip olabileceğine göre mevcut yasada bir değişiklik onaylandı. Mevcut mevzuata göre bir yabancı satın alabilir:

  • Dört daire

  • Bir ev inşa etmek için 1338 metrekareye kadar arsa

  • 6.691 metrekareye kadar bir ev (3 daire)

Kuzey Kıbrıs’ta Oturma İzni Nasıl Alınır Kıbrıs?

Kuzey Kıbrıs'ta bir malikin oturma izni alma hakkı vardır. İlk sertifika 1 yıllık bir süre için verilir ve bu süre üç defaya kadar uzatılabilir.

Daha sonra iki yıllık oturma izni verilir. Kuzey Kıbrıs'ta gayrimenkul için oturma izni almak isteyen bir yabancı için temel şart, gayrimenkulün ("cumhurbaşkanı") mülkiyetini teyit eden bir belgedir.

Daire yaşanabilir olmalıdır. Avantajı, oturma iznine başvurmak için satın alma bedelinin sadece üçte birini ödemenin yeterli olmasıdır. Ayrıca, başvuru sahibi aylık gelir belgesi sunmalıdır (en az 3 KKTC asgari ücreti). Başvuru sahibi mülkü taksitle satın aldıysa, satın alınan ürün için aylık ödeme gelir belgesine kaydedilmelidir.


Emlak Satın Alarak KKTC Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

KKTC'de gayrimenkul almak sadece oturma izni vermekle kalmıyor, aynı zamanda vatandaşlık hakkı da veriyor. Türkiye'de vatandaşlık belirli koşullar altında verilirken, Kuzey Kıbrıs'ta böyle bir uygulama bulunmamaktadır. 12 yıllık daimî oturma izni/çalışma vizesi kabul edilir.


Kuzey Kıbrıs'ta Gayrimenkul Yatırımı Yapmaya Değer Mi?

Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumları bir federasyonda birleştirmeye yönelik yeni müzakereler düşünüldüğünde, bu emlak piyasasını birleştirecek ve fiyatları eşitleyecektir. Yani adanın kuzeyindeki fiyatlar güneydekiyle aynı. Bu, kararınızı acele etmeniz gereken başka bir faktördür.


Kuzey Kıbrıs'ta Gayrimenkul Yatırımı Yapmaya Değer Mi?
Kuzey Kıbrıs'ta Gayrimenkul Yatırımı Yapmaya Değer Mi?

Kıbrıs'ta Gayrimenkul Satın Almak İçin Hangi Belgelere İhtiyaç Vardır?

Genel ilkelere göre Kıbrıs'ta gayrimenkul alımı için gerekli evrakların satın alınması sürecini başlatmak için pasaport yeterlidir. Ancak suçun işlenmemesi şartı da vardır. Bu doğrultuda Kıbrıs'ta mülk satın almak için gerekli belgeler;

Pasaport: Mülk satın alma sürecini başlatmak için gerekli olan en önemli belgedir.

Sabıka kaydı: Yabancıların herhangi bir suç işlememiş olmaları kaydıyla, vatandaşı oldukları ülkenin yetkili makamlarından aldıkları adli sicil belgesini KKTC devlet makamlarına ibraz etmeleri gerekmektedir. Belgeler İngilizce veya Türkçe olarak sunulabilir.

KKTC dışındaki ülke vatandaşı gayrimenkul alıcılarının bu belgelerle birlikte İçişleri Bakanlığı'ndan KKTC'de ikamet izni başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.


Kıbrıs'ta Kimler Mülk Satın Alabilir?

1974'teki Kıbrıs Türk barışı koruma harekâtından bu yana güvenlikte bir düşüş yaşamayan bir ülkede, mali gücü olan hiç kimse hiçbir yerden bir ev satın alamaz, denge ve güvenliği sağlayamaz.

Bu kapsamda KKTC sınırları içinde ev sahibi olmak istiyorsanız paranızın kaynağı düşünülen evinizin lokasyonu olacaktır ve alacağınız güvenlik kontrolü çok önemlidir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti KKTC vatandaşı olmayan herkes "yabancı" sayılır. Bu bağlamda, farklı ülke vatandaşlarına güvenlik izninden sonra gayrimenkul sahibi olma fırsatı verilmektedir.


Kıbrıs'taki Çeşitli Mülklerin Tahmini Fiyatı Nedir?
Kıbrıs'taki Çeşitli Mülklerin Tahmini Fiyatı Nedir?


AB Üyesi Olmayan Vatandaşlar Mülk Edinebilir Mi?

AB üyesi olmayan vatandaşlar Kıbrıs'ta gayrimenkul satın alabilirler. Bu kişilerin Kuzey Kıbrıs'ta gayrimenkul sahibi olabilmeleri için KKTC hükümeti tarafından onaylanmış bir satın alma izni almaları gerekmektedir. Bu, KKTC vatandaşları hariç, uyruğu ne olursa olsun tüm yabancılar için geçerli olan standart bir prosedürdür. Konuyla ilgili süreç yönetimini avukatlar ve noterler yapabilir.


Kıbrıs'taki Çeşitli Mülklerin Tahmini Fiyatı Nedir?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) resmi para birimi Türk Lirası'dır. Bununla birlikte, İngiliz sterlini de yaygın olarak yabancı para birimi olarak kullanılmaktadır. Ayrıca KKTC'den satın aldığınız evi GBP olarak kiralayarak amortisman süresini kısaltabilir ve kiralamanızdan yüksek getiri elde edebilirsiniz.

KKTC'nin başkenti olan Lefkoşa, adanın en kalabalık ve gelişmiş şehri olarak tanımlanabilir. Ülkenin iş merkezi olmasının yanı sıra renkli gece hayatı ve mükemmel deniz tatili olanaklarıyla da turistlerin ilgisini çekiyor.


İlgili Yazılar

Hepsini Gör

CommentsOfis Adres

Maldives Homes, Bahçeli, Girne / Kuzey Kıbrıs


İletişim Adres

Logo 1.png
bottom of page