top of page
  • Whatsapp
  • Instagram
  • YouTube
  • Facebook
  • Yazarın fotoğrafıYiğit Alp Okyaylı

Kıbrıs'ta Türk Lirası Geçerli Mi?


Kıbrıs'ta Türk Lirası Geçerli Mi?
Kıbrıs'ta Türk Lirası Geçerli Mi?

Kıbrıs'ta Türk Lirası Geçerli Mi? Türkiye'de olduğu gibi Kıbrıs'ta da Türk lirası geçerlidir. Türkiye Cumhuriyetine yakınlığı ile bilinen ve yavru vatan olarak adlandırılan Kıbrıs birçok insanın ziyaret etmek istediği ülkelerden biridir. Hatta çoğu insan eğitim veya askerlik gibi sorumluluklar için Kıbrıs’ı tercih ediyor.

Kıbrıs’ı 90 gün vizesiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Kıbrıs Güney ve Kuzey bölümünden oluşan ada ülkelerinden bir tanesidir.

Ekonomi ve kültür yönünden zengin bu ülkede insanlar yaşamak için ne yapmaları gerektiğini merak ediyor. Genellikle Rum ve Türk bölgesi olarak bilinen bu alanların Kuzey bölümünde Türkler ağırlıklı olarak yaşıyor. Bu bölgelerden ev alarak yaşamınızı sürdürebilirsiniz. Kıbrıs'tan aldığınız evi yatırım olarak da kullanabilirsiniz.


Kıbrıs’ın Güney Ve Kuzey Bölümünde Kullanılan Para Birimleri Nedir?

Bahsedilen Güney bölümünde Sterlin ve Euro kullanımı oldukça yaygındır. Kuzey bölümünde ise insanlar genellikle Kıbrıs lirasını kullanıyor. 2008 de Avrupa Birliği’ne girmesiyle beraber ülkenin resmi para birimi Euro olarak kullanılmaya başladı. Güney Kıbrıs’ın lirası CYP sembolü ile adlandırılır.

Sterlin genellikle gayrimenkul satışlarda kullanılır. Bir güney Kıbrıs lirası 28,26 TL’ye eşdeğerdir. Bu gibi işlemleri günlük kura göre hesaplayabilirsiniz. Uluslararası bazı oteller, mağazalar ve alışveriş merkezleri Türk lirası yerine Euro veya Sterlin üzerinden işlem yapıyorlar.

Yalnız turizm faaliyetlerinin yoğun olduğu bu ülkede oteller genelde bütün para birimleriyle iş yaparlar. Yine de herhangi bir mağduriyet yaşamamak adına hazırlıklı gitmeniz sizin yararınıza olacaktır.


Güney Kıbrıs Para Birimi
Güney Kıbrıs Para Birimi

Güney Kıbrıs Para Birimi

En çok tercih edilen ülkelerden biri olan Kıbrıs, hem kültürel zenginlikleri hem de doğal güzellikleri bakımından gezmeyi sevenlerin ilk adresleri arasında yer almaktadır. Ayrıca Kıbrıs yaşamak için de oldukça ideal bir yerdir.

Kıbrıs iki ayrı devletin bulunmuş olduğu topraklara sahiptir. İki ayrı ülkeye ait olan bu ülkede kullanılan para birimi değişkenlik gösteriyor. Güney Kıbrıs’ta CYP yani Kıbrıs Lirası yerine Euro para birimi kullanılıyor. Uzun süreler boyunca Güney bölgede Kıbrıs Lirası kullanılmasına rağmen şimdi ise aktif olarak Euro kullanılıyor.


Kuzey Kıbrıs Para Birimi

Türkiye’de yavru vatan olarak bilinen Kıbrıs’ın resmi para birimi TL’dir. Bunula beraber para piyasasında olan hareketlilik sebebiyle İngiliz sterlini kullanımı oldukça yaygınlaştı. Konut alımlarında ve alışverişlerde kullanılan İngiliz sterlini ön plana çıkıyor. TL’nin değişen kuru sebebiyle beklenmedik sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu yüzden Kuzey Kıbrıs’a gittiğiniz zaman yanınızda mutlaka Sterlin ve Euro bulundurun. Sahip olduğunuz bu paralar sayesinde rahat rahat gezip alışveriş yapabilirsiniz.


Kıbrıs'a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler
Kıbrıs'a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Kıbrıs'a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Kuzey Kıbrıs’a gidebilmeniz için herhangi bir vizeye ihtiyacınız yoktur. Türk vatandaşlar Kıbrıs’a sadece nüfus cüzdanı belgeleriyle giriş yapabiliyorlar. Ancak gittikleri zaman 3 aylık süreyi geçirmemeleri gerekir.

Ayrıyeten kalış tarihlerinden minimum 3 ay sonrasına kadar geçerli olan pasaportunuzun olması gereklidir. Avrupa Birliği vatandaşları Kıbrıs’a giriş yaparken havalimanlarından vize alabilirler. Farklı ülke vatandaşları ise temsilci ofisleriyle ya da elçiliklerle görüşüp vize çıkartabilirler.

Kıbrıs’a tatil yapmak için gitmek oldukça mantıklı bir düşüncedir. Dünyanın en güvenilir ülkelerinden biri olan Kıbrıs’ı ziyaret etmekten keyif alacaksınız. Ayrıca Kuzey Kıbrıs’ın konaklama ücretleri cebinize uyacak şekildedir. Kıbrıs görkemli tarihi dağları ve birçok plajıyla da biliniyor.

Ziyaret etmeyi planladığınız ülkelere gitmeden önce ülkeyle ilgili fikirlere sahip olmanız sizin için mantıklı olacaktır. Gideceğiniz ülkenin yöresel ve kültürel özelliklerini bilmeniz oldukça önemli. Kıbrıs’a gitmeden önce bilmeniz gerekenler şunlardır:

  • Trafik kuralları

  • Kıbrıs adasının coğrafi konumu

  • Elektrik prizleri

  • Konuşulan dil

  • Alkol kültürü

69 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

CommentsOfis Adres

Maldives Homes, Bahçeli, Girne / Kuzey Kıbrıs


İletişim Adres

Logo 1.png
bottom of page