top of page
  • Whatsapp
  • Instagram
  • YouTube
  • Facebook
  • Yazarın fotoğrafıYiğit Alp Okyaylı

Kıbrıs Sorunu Hangi Tarihte Başladı?


Kıbrıs Sorunu Hangi Tarihte Başladı?
Kıbrıs Sorunu Hangi Tarihte Başladı?

Kıbrıs Barış Harekatı’nın gerekliliğinin ortaya konulabilmesi için, Kıbrıs sorunu hangi tarihte başladı? Araştırılması gerekir. Kıbrıs’ta uzun yıllardır birlikte yaşayan Türk ve Rum halkı, 1950’li yıllara gelindiğinde, Yunanistan’ın da kışkırtması ile, Rumlar kargaşa çıkartarak, adanın Türkler’e zulmetmeye başladı.

1959 yılına gelindiğinde, Türkiye’nin de girişimleri ile Kıbrıs’lı Türkler ile Rumlar arasında, Londra ve Zürih anlaşmaları yapıldı. Her iki tarafa temsilcileri de anlaşmaya imza attılar. Anlaşmalara göre, her iki tarafta Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı altında yaşayacak, yönetimde her iki tarafta eşit haklara sahip olacaktı. Bu sayede barış ancak 1963 yılına kadar tesis edilebildi.

1963 yılında Yunanistan’ın kışkırtması ile adada bulunan ve Yunanistan getirilen Rum çeteler, Türkler üzerine sistematik olarak baskı oluşturmaya başladılar. Türkiye’nin bu yönde yapmış olduğu diplomatik girişimler cevap vermeyince, 20 Temmuz 1974 yılında Türkiye Silahlı Kuvvetleri adaya harekat düzenledi.


Kıbrıs Barış Harekatı’nın Nedenleri?

1571 yılında Kıbrıs Türk topraklarına katıldı. Osmanlı Devleti adaya Türk ailelerini yerleştirdi. 1800 yılına kadar Osmanlı Devletine bağlı Türk toprağı olan Kıbrıs, 1877-1878 yıllarında İngilizler’e kiralandı. Bu durum 1960 yılına kadar devam etti.

Sonrasına adada kargaşa baş gösterince, İngiltere’nin de baskısıyla ortak yönetim oluşturuldu. Ancak bu barış ortamı sürdürülemedi ve Yunanistan’ın kışkırtması ve desteği ile adada Türklere Karşı zulümler başladı. Bunun üzerine 1974 yılında Türkiye Cumhuriyeti Kıbrıs Barış Harekatı’nı gerçekleştirdi.


Kıbrıs Barış Harekatı’nın Nedenleri?
Kıbrıs Barış Harekatı’nın Nedenleri?

Kıbrıs Barış Harekatı Nasıl Yapıldı?

Kıbrıs’ta Türkler’e karşı yapılan zulmün ve baskının sona erdirilmesi amacıyla Türkiye uluslararası arenada birçok diplomatik girişimde bulundu. Ancak bu yolla çözüm bulamadı. Bunun üzerine Türk Silahlı Kuvvetleri, 20 Temmuz 1974 yılında saat:08.00 sıralarında Atilla Harekatı kodu ile Kıbrıs Barış Harekatını düzenledi.

Öncelikle adaya Türk paraşütçüleri indirildi, sonrasında Rumlar’ın stratejik noktaları Türk jetleri ile bombalandı. Aynı zamanda Türk donanmaları bölgeye çıkartma yaptı. Bu durum dünya basınında geniş yer aldı. Taraflar Cenevre’de görüşmeler başlattı.

Ancak görüşmelerde olumlu sonuç çıkmayınca, Türk Silahlı Kuvvetleri 14 Ağustos'ta Magosa ve işgal altında kalan diğer Türk yerleşim yerlerini de alarak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin sınırlarını belirledi.


Kıbrıs Barış Harekatı’nın Sonuçları Nelerdir?

Kıbrıs uzun yıllar Türk hakimiyetinde olup, stratejik açıdan Türkiye açısından önemli bir yere sahiptir. Kıbrıs Barış Harekatı sonucunda;

  • Uzun yıllar adada Türkler’e karşı sürdürülen zulme son verildi.

  • Akdeniz’de Türkler’in hakimiyetinin devamlılığı sağlanmış oldu.

  • Uzun yıllardan sonra ilk defa bir zafer kazanılmış oldu.

  • Doğu Akdeniz ticaret yolları Türkler’in eline geçti.

  • Türk Silahlı Kuvvetleri, Kıbrıs zaferinden sonra stratejik bir konuma sahip oldu.

Kıbrıs Barış Harekatı, Türkiye Cumhuriyeti tarafından Zürih ve Londra Antlaşması'nın 4. maddesine istinaden gerçekleştirilmiştir. Avrupa Konseyi ve Birleşmiş Milletler harekatı işgal olarak kabul ederler. Ancak bunun için herhangi bir dayanakları yoktur.


Kıbrıs Barış Harekatı Kaç Gün Sürdü?

20 Temmuz 1974 tarihinde, saat:08.00’da başlayan Kıbrıs Barış Harekatı, 22 Temmuz 1974 tarihinde saat:17.00 sıralarında sona erdi. Yaklaşık 3 gün süren harekat sonrasında, yaklaşık 65 bin Türk güneye, yaklaşık 200 Rum adanın kuzeyine geçti.

Bu sayede Türkler ve Rumlar büyük çoğunlukla kendilerine ayrılan bölgelerde yerleşme imkanı buldu. Zafer sonucunda adanın %37’si Türkler’in kontrolüne geçmiş oldu.


Kıbrıs Barış Harekatı Kaç Gün Sürdü?
Kıbrıs Barış Harekatı Kaç Gün Sürdü?

Kıbrıs Barış Harekatı’nda Türkler Ne Kadar Kayıp Verdi?

Türkiye Cumhuriyeti’nin zaferiyle sonuçlanan, Kıbrıs Barış Harekatı’nda Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu şehit verdi ve 1.200 asker yaralandı. Aynı zamanda Kıbrıslı Türkü 70 mücahit ve 270 Türk sivil vatandaşı ölümüyle sonuçlandı. Kıbrıs Rumları ve Yunanlılar 4 bin ölü ve 12 bin yaralı vermişti.

Kıbrıs Barış Harekatı ile adada barışı tesis edilmiş olup, 1983 yılında bağımsızlığını ilan eden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti toprakları, artık daha konforlu yaşanabilir hale gelmiştir. Birçok kişi Kıbrıs’a yerleşerek veya okuyarak adanın konforlu yaşamından istifa etmek istemektedir.

Yeşil Renkli Adam Doğa Emlak Ofisi, Kıbrıs’ta yaşamak isteyenlere, konforlu yaşam alanları satışında ve kiralık konutlarda fiyat avantaları sunar.


42 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

KommentarerOfis Adres

Maldives Homes, Bahçeli, Girne / Kuzey Kıbrıs


İletişim Adres

Logo 1.png
bottom of page