top of page
 • Whatsapp
 • Instagram
 • YouTube
 • Facebook
 • Yazarın fotoğrafıYiğit Alp Okyaylı

Kıbrıs Neyi Meşhur?


Kıbrıs Neyi Meşhur?
Kıbrıs Neyi Meşhur?

Kıbrıs Cumhuriyeti, 1961 yılından itibaren İngiliz Milletler Topluluğuna dahil olan ülkelerden birisidir. Özellikle yaz aylarında turistik açıdan çok kalabalık olan yerler arasındadır. İlkbaharın başlaması itibari ile yaz mevsiminin sonlarına kadar yerli ve yabancı turistlerin tatil için tercih ettikleri noktalar arasında yer almaktadır.

Beş yıldızlı otelleri ile hem konfor garantisini sunar hem de etkinleri ile verimli vakit geçirmenizi sağlar. Kıbrıs sadece otelleri ve tatil yerleri ile değil aynı zamanda tarihi yerleri, doğal güzellikleri ve yemekleri ile de oldukça beğeni toplar. Peki, Kıbrıs neyi meşhur Kıbrıs'ta neler yapılabilir, neler yenebilir?

Kıbrıs'ın Meşhur Yemekleri

Kıbrıs, yemek kültürü olarak ülkemiz ile oldukça benzerdir. Deniz ürünleri ve etli yemekleri ile büyük benzerlikler sergilese de yemeklerin yapılış tarzları arasındaki farklılıklar bilinen lezzetlerin farklı versiyonlarını tatma imkanı verir.

Kıbrıs'ın meşhur yemekleri arasında ilk akla gelenler;

 • Şeftali kebabı,

 • Hellim peynirli yemekleri,

 • Kleftiko,

 • Kıbrıs tatlısı,

 • Köfte,

 • Pirohu,

 • Tavuk dolması,

 • Kolakas Yemeği,

 • Çiçek dolması gibi lezzetlerdir.

Her birinin yapımında yöresel teknikler kullanılır. Örneğin en meşhur olan yemeklerinden birisi olan ve herkes tarafından bilinen köftenin yapımında bile belli başlı değişiklikler söz konusudur. Kıbrıs'ın birçok yeri deniz kenarı olmasına rağmen deniz ürünlerini içeren yemeklerin sayısı oldukça azdır. Bunun yerine birbirinden farklı mezeleri daha çok ön plana çıkar.


Kıbrıs'ın Meşhur Yemekleri
Kıbrıs'ın Meşhur Yemekleri

Kıbrıs'ın En Meşhur Lezzetlerinden Birisi Şeftali Kebabı

Kıbrıs'ın yemekleri hakkında araştırma yapmak isteyen birisinin karşısına ilk olarak çıkacak olan yemek şeftali kebabıdır. Tamamı kuzu eti kullanılarak yapılan kebap, yavaş yavaş yanan odun ateşinde pişirilir. Püf noktalarından birisi ise yapımında gömlek yağı kullanılmasıdır. Yavaş pişirildiği için pişme ayarı ve yumuşaklığı istenilen şekilde ayarlanabildiği için şeftali gibi yumuşacık olur.

Kıbrıs'tan Dünyaya Yayılan Hellim Peyniri ve Hellim Peynirli Yemekleri

Hellim peyniri birçok kişi tarafından bilinmekte hatta dünya mutfaklarında en sık kullanılan ürünler arasında yer almaktadır. Hellim peynirinin tüm dünyaya yayılması ise Kıbrıs'ta başlar. Kıbrıs'ın en ünlü lezzetlerinin en başında gelir. Kıbrıs ziyaretleriniz sırasında yemek yemek için oturduğunuz birçok restoran ve kafede hellim peynirli yemekler göreceksiniz. Hellim peynirli salatalar, makarnalar, börekler ve birbirinden lezzetli hamur işleri favori lezzetlerinizden bazıları olabilir.

Kıbrıs Mutfağının En Meşhur Simgesi: Pirohu

Pirohu, Kıbrıs mutfağının oldukça geniş kültürlü olduğunu kanıtlayan lezzetlerden birisidir. Görünüş olarak büyük parçalardan yapılmış mantıyı andıran yemeğin ,ç harcında sadece kuru nane ve lor peyniri kullanılıyor. Mantı hamurunun içerisine nane ve lor peyniri eklendikten sonra bohça şeklinde sarılıyor ve sadece 10 dakika haşlanarak sunuluyor. Görünüş olarak Çin mantısını da andırdığından dolayı, yabancı turistlerin ilgi noktası olan yemeklerden birisi olmayı başarıyor.


En Zahmetli ve Meşhur Yemeklerden Birisi: Kleftiko
En Zahmetli ve Meşhur Yemeklerden Birisi: Kleftiko

En Zahmetli ve Meşhur Yemeklerden Birisi: Kleftiko

Kleftiko, görünüş olarak fırında etli patates ile aynı olsa da yapılış şekli ile oldukça zahmetli olan yöresel yemeklerden birsidir. Kuzu eti ve patateslerin toprak fırınlarda az ısı ile pişirildiği bu yemeğin hazır olması neredeyse saatleri alıyor. Pişme sürecindeyken yemeğe eklenen defne yaprağı ise oldukça büyük bir lezzet katıyor. Tamamen kemiksiz ve yağsız kuzu etinden yapıldığından dolayı et tadı oldukça baskın olan bu yemeğin defne yaprağı ve patates ile uyumu bir çok kişiyi kendisine hayran bırakıyor.

Nadir Bulunan Yöresel Lezzet: Kolakas Yemeği

Kıbrıs mutfağına ait birçok lezzetin benzer şekillerini başka yerlerde bulmak ve tatmak mümkündür. Ancak kolakas yemeği için bu durum geçerli değildir. Ülkemizin sadece Akdeniz ikliminde yetişen halk arasında gölevez ile yapılan sulu bir yemektir. Gölevez, Kıbrıs'ta kolakas olarak adlandırılmaktadır. Sadece az miktarda salça kullanılarak yapılan bu sebze yemeğinin lezzetini başka bir yerde bulmanız mümkün değildir.


37 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

ComentariosOfis Adres

Maldives Homes, Bahçeli, Girne / Kuzey Kıbrıs


İletişim Adres

Logo 1.png
bottom of page