top of page
  • Whatsapp
  • Instagram
  • YouTube
  • Facebook
  • Yazarın fotoğrafıYiğit Alp Okyaylı

Kıbrıs Nereye Bağlı?


Kıbrıs Nereye Bağlı?
Kıbrıs Nereye Bağlı?

Bağımsızlığı günümüzde yalnızca Türkiye de olan Kıbrıs'ın başka ülkelerce tanınmayan bir yapısı vardır. Kıbrıs adasının kuzeyi ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak bilinir. Başkenti Lefkoşe olan Kıbrıs'ın nüfusu 2015 te 299 bin iken bunların 98,71'i Türk’tür.

Kalan kesim Rum etnik kesim ve İngilizleri oluşturur. Resmi dilleri Türkçe olan Kıbrıs'ın yüzde 0,7'si Hristiyan yüzde 98,71'i ise Müslümandır. Para birimi olarak Türk Lirası kullanılmaktadır. Genel olarak Kıbrıs nereye bağlı sorusunun cevabı ''de jure'' olarak bilinmektedir.

Kıbrıs'ın Genel Durumu

Kıbrıs'ın genel durumu incelendiğinde Güneyde Akıncılara yayılan Güney Kıbrıs Rum yönetimi vardır. Kuzeyinde ise Dipkarpaz olan Kıbrısta iki taraf arasında Tampon bölgesi yer alır. Bu bölge BM (Birleşmiş Milletler) kontrolünde olan bir bölgedir.

Kıbrıs bölgesi Akdeniz ikliminin olduğu kışların yağışlı ve ılıman olduğu yazların ise sıcak olduğu bir şehirdir.

Kıbrıs Ticari açıdan deniz ticaretinde Neolotik dönemden günümüze uzanan bir geçmişe sahiptir. Mısırlılar, Romalılar, Venedikliler, Persler gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve savaştan sonra 1960 yılına kadar İngiltere'ye kalmıştır.

Kıbrıs’ta Ekonomi

Kıbrıs’a konulan ambargoların uygulanması nedeni ile Türkiye maddi destek olarak yardım etmektedir. Kıbrıs için gayri safi milli hasılanın 3,6milyar doları yurtiçi hasıla olarak bilinmektedir. Kıbrısta %25 lik kesimin tarım alanında çalıştığı görülmektedir. Üretilen ürünler arasında sebzeler, meyveler, turunçgiller ve tahıl üretimi ön plandadır.


Kıbrıs’ta Siyasi Durum
Kıbrıs’ta Siyasi Durum

Kıbrıs’ta Siyasi Durum

16 Ağustos 1960 tarihinde iki ada halkının ortak kararı ile anlaşmalar yapılan Kıbrısta İngiltere, Yunanistan ve Türkiye için garantörlük hakkı verilmiştir. Bu sistem üzerinde olan ülkeler için düzen ve anayasaya uyulmaması halinde tarafların birlikte ya da tek taraflı olarak müdahale edilebileceğine karar verildi.

Rumların Türklere karşı başlattıkları saldırılar giderek artarken EOKA terör örgütünün Yunanistan’a bağlamak amacı ile yaptığı darbeden sonra garantörlük hakkı ile Kıbrıs barış harekatını yapmaya karar verildi.

Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş olan Kıbrıs için Anayasayı temsili demokraside seçimler 5 yılda bir yapılmaktadır. 2015 yılında yapılan seçimlerde ise Mustafa Akıncı seçimleri kazanmıştır. 50 üyelik olan yasama yetkisinin bulunduğu ülke Kıbrısta Bakanlar kurulu Cumhurbaşkanlığı tarafından atanmaktadır.

Milletvekilleri genel seçimlerinin 5 yılda bir yapılan seçimlerde Kıbrısta yürütme ve yasama yetkisi cumhurbaşkanı tarafından sağlanmaktadır.

Yıllar boyunca Kıbrıs ve Rum tarafında birleşmenin sağlanmasında birçok girişim yapılmıştır. Tarafların 1968 yılında da bir araya gelmesinde bile tarafların anlaşamadığı görülmüştür.


Kıbrısta Coğrafi Konum
Kıbrısta Coğrafi Konum

Kıbrıs'ta Coğrafi Konum

Sardinya ve Sicilya'dan sonra Akdeniz'in üçüncü büyük adası olarak bilinen Kıbrıs Nereye Bağlı merak edenlere cevap olarak Kıbrıs Kuzeye doğru Anadolu platosu Kuzey Doğu Akdeniz bölgesinde Güneye doğru burnu Afrika kıtasında yer alan bir ülkedir denilebilir. Adanın yüzölçümü 9251 km² Batısında Suriye Türkiye ye 60 km, Mısıra 330,Lübnana 150,Rodos adası ve Girit adalarına 370 km ve 500 km uzaklıktadır.

Büyük uygarlıkların oluştuğu Avrupa Afrika ve Asya kıtalarının geçiş noktası olan merkezi bir noktadadır. Kıbrıs adasının bilimsel araştırmalara göre 3 milyon yıl önce ortaya çıktığı ve o dönemdeki canlılarda bu dönemde ortaya çıkmıştır. Adadaki yaşam kalıntıları Beşparmak dağlarında bulunmuş Anadolu’ya yakın olan adaya yerleşen insanların yerleşmesi ise MÖ 8000'den öncesine dayanmaktadır.

Kıbrıs kumarhaneler şehri olarak yasal olarak hizmet veren bir ülke unvanına sahiptir. Kıbrısta ekonomik olarak ihracat ve ithalatların Türkiye üzerinden yapıldığı da bilinmektedir. Dört tarafı taşlarla çevrili olan antik bir kent olan Gazimağusa bu şehirde bulunur.

Akdeniz’de bulunan Kıbrıs’ta ülkeyi sadece Türkiye tanımaktadır. Adanın işgali Birleşmiş Milletlere göre Türkler tarafından işgal edilmiş bölge olarak bilinmektedir. Kıbrıs resmi olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak bilinmektedir.İlgili Yazılar

Hepsini Gör

CommentsOfis Adres

Maldives Homes, Bahçeli, Girne / Kuzey Kıbrıs


İletişim Adres

Logo 1.png
bottom of page