top of page
  • Whatsapp
  • Instagram
  • YouTube
  • Facebook
  • Yazarın fotoğrafıYiğit Alp Okyaylı

Kıbrıs Lefkoşa Neyi Meşhur


Kıbrıs Lefkoşa Neyi Meşhur
Kıbrıs Lefkoşa Neyi Meşhur

Lefkoşa, Akdeniz kimliğinin hakkını veren ve yakın tarihin birçok noktasını canlı canlı yaşamış bir şehirdir. Bu şehre yeni gelen ziyaretçiler Kıbrıs Lefkoşa neyi meşhur sorusunu sorarlar. Lefkoşa‘nın tarihi zenginliğini karşılayan birçok yapılar bulunur. Tarihi eserler şehir merkezinde bulunmaktadır. Bu sebeple ekstra yol mesafesi almadan rahat bir şekilde tarihi yapıları yakından tanıyabilirsiniz.

Lefkoşa’da Görülmesi Gereken Tarihi Yerler

Lefkoşa’ya ilk defa geliyorsanız ve mutlaka gidilmesi gereken yerler arasında kararsız kalıyorsanız artık bu kararsızlığınız son bulacaktır. Lefkoşa’da dini yapılar, surlar, hanlar ve konaklar uğranması gereken yerler arasındadır.

Bedesten Aziz Nikolas Kilisesi, Arap Ahmet Cami ve Selimiye Cami eski tarihlerde inşa edilmiş, halen günümüze ulaşmış dini yapılardır. Girne Kapısı, Venedik Sütunu ve Lefkoşa Surları, Venedikliler tarafından yapılmıştır. Hepsinin ayrı bir hikayesi ve amacı bulunmaktadır. Ziyaret ettiğiniz zaman iyi bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Lefkoşa’da Neler Yenir Ne İçilir?

Lefkoşa geçmişten günümüze kadar çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yaptığı için kendine özgü mutfağı yoktur. Yemeklerin lezzetleri değiştirilmiştir ve kendilerine has bir şekilde sunulmuştur.

Molohiya, Arap kökenli bir yemek olmasına rağmen yöresel yemekler arasında yer alır. Lefkoşa’ya gittiğiniz zaman tadacağınız diğer yemekler ise mücendra pilavı, şeftali kebabı ve hellim böreği şeklindedir. Lefkoşa’da uluslararası mutfakları kolaylıkla bulabilirsiniz. İtalyan, Fransız ve Hint mutfaklarını hizmetinize sunan çeşitli restoranlar yer alır.


Lefkoşa’da Neler Yenir Ne İçilir?
Lefkoşa’da Neler Yenir Ne İçilir?

Lefkoşa’da Ne Alınır?

Lefkoşa‘ya geldiyseniz mutlaka çarşısını gezersiniz. Lefkoşa‘ya özgü bir şeyler almak için alışverişler yaparsınız.

Birçok hediyelik eşya satan dükkanlar bulmanız mümkündür. Lefkara örgüsü, masa örtüsü, dokuma perdeler ve elişi dantelleri satın alabilirsiniz. Hediyelik eşya satan dükkanlar da ise gümüş işleri, çömlekler ve deri ürünleri kolaylıkla satın alabilirsiniz. Lefkoşa‘dan dönmeden alınacaklar arasında Hellim peyniri de yer alır.

Lefkoşa Gece Hayatı

Lefkoşa gece hayatını çevrenizdeki insanlardan veya internet ortamında mutlaka duymuşsunuzdur. Özellikle çarşamba, cuma ve cumartesi gece hayatı oldukça hareketlidir. Lefkoşa’da Nisan ayı itibari ile havalar iyice ısınır böylelikle gece hayatı da hız kazanır. Türkiye’de ki gece hayatına nazaran Lefkoşa’da ki gece hayatı oldukça pahalıdır. Çok sayıda gidebileceğiniz bar ve diskolar bulunmaktadır. Barlarda gece partileri ve özel gün partileri mutlaka düzenlenir.

Bunda en büyük etken şehirdeki öğrenci nüfusunun fazla olmasıdır. Öğrenciler çok fazla gece hayatında aktiftir, durum böyle olmasıyla öğrenciler partileri mutlaka düzenlerler. Lefkoşa’da kumarhaneler yasaldır. Yasal olduğu için kumar tutkunlarını her daim kendine kolaylıkla çekmektedir. Sırf kumar oynamak için Lefkoşa‘yı ziyaret eden binlerce ziyaretçi bulunur.


Lefkoşa’da Neler Yapılır?
Lefkoşa’da Neler Yapılır?

Lefkoşa’da Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Bilgiler

Lefkoşa’da siyasi karışıklıklar dışında herhangi bir güvenlik sorunu yoktur. Siyasi sorunlar ve ırkçılık üzerine birtakım gösteriler düzenlenir. Bu gösteriler zaman zaman istenmeyen olaylara sebebiyet verir. Lefkoşa’da önemli olan bir diğer nokta ise içme suyunun pahalı olmasıdır. İçme suyuna yüksek ücretler ödeyebilirsiniz.

Lefkoşa’da Neler Yapılır?

Lefkoşa’ya yeni geldiyseniz ve neler yapılması gerektiğini düşünüyorsanız doğru yerdesiniz. Lefkoşa’da gündüz saatlerinde şehir turları yapabilir ve müzeleri ziyaret edebilirsiniz. Lefkoşa’da plajlar ve lüks oteller ile güzel bir tatil yaşama fırsatı yakalayabilirsiniz. Tüm yorgunluğunuzu bir anda bırakabilirsiniz. Tatil boyunca sahilde denizin tadını kolaylıkla çıkarabilirsiniz.

Lefkoşa‘ya geldiyseniz mutlaka denize girmeniz ve güneşlenmeniz önerilir. Denizi ve plajı oldukça güzeldir. Güzel plajlarını ziyaret ederek yeni güzel manzaralar görebilirsiniz. Sadece plajlarını görmek için bile ziyaret eden binlerce kişi vardır. Lefkoşa’da aracınız varsa güzel köylerini ziyaret edebilirsiniz.
İlgili Yazılar

Hepsini Gör

CommentsOfis Adres

Maldives Homes, Bahçeli, Girne / Kuzey Kıbrıs


İletişim Adres

Logo 1.png
bottom of page