top of page
  • Whatsapp
  • Instagram
  • YouTube
  • Facebook
  • Yazarın fotoğrafıYiğit Alp Okyaylı

Kıbrıs Kaçıncı Derece Deprem Bölgesi?


Kıbrıs Kaçıncı Derece Deprem Bölgesi?
Kıbrıs Kaçıncı Derece Deprem Bölgesi?

Türkiye’nin göz bebeği Kıbrıs kaçıncı derece deprem bölgesi sorusuna bu alanda uzman olarak faaliyet gösteren bilim adamları cevaplıyor. Uzman bilim adamları Kıbrıs'a ve sismik gerçekliğe karşı uyarılarda bulunurken, Kıbrıs'ın Kategori 1 deprem bölgesi olduğu gerçeğini de göz ardı etmiyorlar.

Depremler, Dünya'nın en üst tabakasında (kabuk veya taş küre) fay hatları olarak adlandırılan çeşitli çatlakların hareketiyle meydana gelir. Depremler, bu çatlaklarda oluşan basınç dengesinin aniden değişmesiyle oluşan sismik dalgalardır.

Bu sismik dalgalar yeryüzünde şiddetinin ne derece hissedilmesiyle büyüklüğü ortaya konur. Bu deprem bölgesinde yer alan evlerin fay hatlarının geçtiği yerlere uygun olarak yapılması deprem bölgesinin derecesinin önemini azaltır.


Kıbrıs Deprem Bölgesi

Yeryüzünde meydana gelen levha hareketi, sıkıştırma ve hareket kabiliyeti ile orantılı yoğunluk seviyesini belirler. Türkiye ve Kıbrıs’ta kıtasal hareketin çok olması depremlerin sıklığını ve görünürlüğünü de artırmaktadır. Ülkemde Kuzey Anadolu Fay Hattı, Doğu Anadolu Fay Hattı ve Batı Anadolu Fay Hattı olmak üzere üç farklı sismik hat bulunmaktadır.

Türkiye genelinde en aktif Batı Anadolu fay hattı aynı zamanda en tehlikeli olanı Kuzey Anadolu fay hattıdır. Türkiye ve Kıbrıs’ta ki fay hatlarının geçtiği deprem bölgeleri oldukça tehlikelidir ve maalesef bu konuda oldukça derin yaralarımız vardır. Deprem bölgelerine oldukça dikkat etmeliyiz ve ev alırken bu gibi hususları da göz önüne almalıyız.


Kıbrıs Kaçıncı Derece Deprem Bölgesi?
Kıbrıs Kaçıncı Derece Deprem Bölgesi?


Kıbrıs’ta Fay Hattı Nereden Geçmekte

Kıbrıs ve Türkiye’nin yer aldığı bölge genç bir oluşumdur. Bu nedenle bölgesel veya il ölçeğinde depremlerin hissedilmesi oldukça normal bir durum olarak kabul görmekte. Bu devasa fay hattı, Kıbrıs adasının güneyinde Kızıldeniz'den başlayarak Suudi Arabistan, İsrail ve Lübnan gibi ülkelerden geçerek Hatay'dan Akdeniz'e dönüyor. Hat Rodos yakınından geçiyor ve İyon Denizi'ne kadar uzanıyor.


Kıbrıs’ta En Son Deprem Ne Zaman Oldu?

Akdeniz açıklarında meydana gelen ve Kıbrıs'tan en yakın olarak hissedilen deprem 2022 yılının ocak ayında gerçekleşmiştir ve bu deprem sadece Kıbrıs’ta değil çevre illerden de oldukça belirgin bir şekilde hissedilmiştir.

11 Ocak 2022'de, 03:07'de, Kıbrıs açıklarında Akdeniz'de 6.4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Sarsıntı Antalya, Mersin, Hatay, Adana, Isparta, Burdur ve Konya'nın yanı sıra Kıbrıs adasında da hissedildi.

Bu sarsıntıda herhangi bir can kaybı yaşanmadı. Depremin derinliğinin 55 metrede olduğu da uzmanlar tarafından kaydedilen bilgilerde yer aldı. Çevre illerden de hissedilen 6.4 büyüklüğünde ki Kıbrıs'ta yaşanan deprem Kıbrıs bölgesinin birinci derece deprem bölgesi olmasının tehlikesini bir kere daha gözler önüne serdi .


Kıbrıs’ta Depreme Dayanıklı Bölgelerde Ev Alma

Son zamanlarda oldukça dikkat edilen konulardan bir tanesi de deprem bölgelerinin üzerinde nasıl ev sahibi olunması gerektiği. Bu konuda imar durumları oldukça önemlidir.

Kıbrıs’ta deprem bölgelerine dayanıklı olarak yapılan evleri tercih etmek oldukça doğru bir seçimdir. Kaçak yapılaşmadan kaçmanız ve alacağınız yapının detaylı bir incelemesini yapmalısınız. İnşaat malzemelerini, yapının inşaatı sırasında ki her detayı evi alacağınız yerden istemelisiniz.


Kıbrıs Kaçıncı Derece Deprem Bölgesi?
Kıbrıs Kaçıncı Derece Deprem Bölgesi?

Kıbrıs’ta Ev Alırken Dikkat Edilecekler

Tatil cenneti Kıbrıs adasında ev almak hem bir yaşam hem de bir yatırım sunuyor. Kıbrıs'ta bir mülk satın almayı düşünüyorsanız, bazı önemli detayları bilerek bilinçli bir seçim yapabilirsiniz. İlk olarak konutun depreme dayanıklılığını araştırmalı ve bu konu hakkında bilgi almalısınız.

Daha sonra alım yapacağınız yerin gerçek kişilere ait olduğunu ve yerel olmasına dikkat edin. Satın alınacak konutun yapı kullanma izin belgesi olması gerekmektedir. Kıbrıs'ta mülk satın alırken tapu türü çok önemlidir. Bu bağlamda eşdeğer tapular, tahsis tapuları ve Türk tapu seçeneklerinin araştırılması önemlidir.


İlgili Yazılar

Hepsini Gör

TC Vatandaşı Kıbrıs'ta Evlenebilir Mi?

Belirtmek gerekir ki TC vatandaşı Kıbrıs’ta evlenebilir mi? sorusunun cevabı evettir. Bilindiği üzere günümüzde Kıbrıs, turizmin merkezi hâl

ComentariosOfis Adres

Maldives Homes, Bahçeli, Girne / Kuzey Kıbrıs


İletişim Adres

Logo 1.png
bottom of page