top of page
  • Whatsapp
  • Instagram
  • YouTube
  • Facebook
  • Yazarın fotoğrafıYiğit Alp Okyaylı

Kıbrıs En Fazla Kaç Derece


Kıbrıs En Fazla Kaç Derece
Kıbrıs En Fazla Kaç Derece

Yılın en soğuk ayı Ocak, en sıcak ayı ise Temmuz'dur. Temmuz ayında sıcaklık 30 derecenin üzerine çıkabilir. Kıbrıs en fazla kaç derece? En soğuk ocak ayında, sıcaklık maksimum 12 dereceye düşer.

Adanın doğu kesimleri batı kesimlerine göre daha fazla yağış almaktadır. Eylül-Ekim aylarında çok az yağmur yağar. Mevsimsel değişiklikler çok tutarlıdır. Bu sayede insanlar ani değişikliklerden etkilenmeden fiziksel olarak daha sağlıklı bir yaşam sürdürebilirler. Akdeniz ikliminin bir göstergesi olarak adanın her yerinde rengarenk çiçekler ve turunçgiller bulunur.


Kıbrıs'a Tatil Ne Zaman?

Kıbrıs da en soğuk aylar bile gerçekten sıcaktır. Yaz ayları çok sıcaktır. Temmuz-Ağustos en sıcak aylardır.

Adanın en güzel zamanları ilkbahar, Mayıs-Haziran veya Eylül-Ekim aylarıdır. Bu aylarda adanın geleneksel şenliklerine de katılmak mümkündür. Temizliğin gerçekleştiği Eylül-Ekim ayları da tatil için mükemmeldir. Kıbrıs'ta deniz her zaman mükemmeldir. Turkuazın tüm tonlarını görebilirsiniz.


Yatırım ve İş Fırsatları

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti uzun yıllardır ekonomisini durdurmuştur. Bu nedenle değişen zamanın birçok şubesi bu ülkeye geç geldi. Bu durumun devam etmesi Kıbrıs'ta yaşamak isteyen girişimciler ve KKTC'de iş kurmak isteyenler için büyük bir avantaj olacaktır.

Kuzey Kıbrıs'ta yaşamak isteyenleri bekleyen birçok iş fırsatı var. KKTC'de iş ve istihdam olanakları oldukça fazladır. Bir işte çalışmak için ihtiyacınız olan tek şey çalışma iznidir.


Eşsiz Doğal Güzellik

Akdeniz'in üçüncü büyük adası olan Kıbrıs, Yunan tanrısı Afrodit'in doğum yeri olduğuna inanılan bir cennetin parçasıdır. Kuzey Kıbrıs'ta yaşarken en iyi seçeneklerden biri Kıbrıs'ın güzel plajlarıdır. Kıbrıs'ın kışları ılıman, yazları ise çok sıcaktır. Özellikle ilkbahardan kışa kadar tüm ada yeşilliklerle kaplıdır ve eşsiz doğal güzelliklerle bezenmiştir.


Güvenli Yaşam

Kıbrıs, Doğu Akdeniz'in en güvenli ülkelerinden biridir. Ülkede suç oranı çok düşük. Bu durum kültüre de yansımaktadır. Kıbrıs'ta insanların yıllardır kapıları açık olarak yaşadığı söylenebilir.

Eğlence Huzurla Buluşuyor

Kıbrıs çok popüler bir turizm merkezidir. Bu nedenle, ülkenin birçok eğlence seçeneği var. Küçük bir ada ülkesi olduğu için günlük hayat yavaş ve sessizdir. Adada çok az trafik var.


Kıbrıs Kültürü

Kıbrıs'ta yaşama uyum sağlamak çok kolaydır. Yüzyıllardır Rum ve Türk topluluklarının bir arada yaşadığı bu adada farklı kültürleri kucaklamak bir yaşam biçimidir. KKTC'de Türkçe konuşulmaktadır, bu nedenle her yaştan insan İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşmaktadır. Bu nedenle adalılarla iletişimde sorun yaşamazsınız.


Kıbrıs En Fazla Kaç Derece
Kıbrıs En Fazla Kaç Derece

Ulaşım imkanları

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ülkemize çok yakın bir ülkedir. Kıbrıs'tan İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlere iki saatten daha kısa sürede ulaşabilirsiniz. Ülke değiştirmek istiyor ve sevdiklerinizden ayrılamıyorsanız Kıbrıs sizin için çok uygun bir seçenek. Yani huzurlu bir yerde yaşıyorsanız sevdiklerinizle aranızda fazla bir mesafe yoktur. Kıbrıs'ta ziyaret etmek istediğiniz çoğu yere ulaşım çok kolay. Yolları Avrupa standartlarında ve seyahat etmek için rahat bir yer. Kıbrıs'tayken, plajın her yerden sadece birkaç dakika uzaklıkta olduğunu unutmayın.


Huzurlu Hava

Herkes her zaman istediği ve hayalini kurduğu huzurlu hayatı yaşar. Şehrin koşuşturmacasından, karmaşasından ve koşuşturmasından bıktıysanız, sessiz, sakin ve huzurlu bir yer olsa bile oraya gitmek istediniz mi? İşte bu huzurlu yer Kıbrıs! Kaliteli bir yaşam istiyorsanız huzur şarttır.

Masmavi denizi ve yemyeşil dağları ile hayal ettiğiniz yaşam daha da yayılacak. Kıbrıs'ta hayat sakinleştirici ve huzurludur, dolayısıyla hayata başka bir pencereden bakma avantajına da sahipsiniz.


Kuzey Kıbrıs’ta Yağış

Yağmurlu bir gün, en az 1 milimetre sıvı yağış veya eşdeğer bir sıvının olduğu gündür. Kıbrıs Cumhuriyeti topraklarında yağışlı günlerin olma olasılığı yıl içinde değişmektedir. Yağışlı mevsim 25 Ekim'den 22 Mart'a kadar 4,9 ay sürer ve diğer günlerden daha olasıdır. Kıbrıs Cumhuriyeti'nde en yağışlı günler, en az 1 milimetre yağışla ortalama 7,4 gün ile Aralık ayıdır.

Kuzey Kıbrıs’ta en yağışlı aylar;

  • Aralık

  • Ocak

  • Şubat

  • Mart

  • Nisan

Kurak mevsim 22 Mart'ta başlar ve 25 Ekim'e kadar 7,1 ay sürer. Kıbrıs Cumhuriyeti'nde en az yağışlı gün, ortalama 0,1 gün yağış ve en az 1 milimetre yağış ile Temmuz ayıdır.


Kıbrıs'ın İklimi Deniz Sıcaklığını Nasıl Etkiler?

Kıbrıs her mevsim yaz kış tatil yapmaya uygun bir turizm bölgesidir. Kışın ılık ve yağışlı iklimi, yazın güneşli havası ve eşsiz denizi ile bir numaralı tatil beldesidir. Yazın daha sıcak olan deniz sıcaklığı, özellikle sonbaharda daha sıcaktır.

Bu nedenle Kuzey Kıbrıs yılın herhangi bir zamanında tatil için uygun bir bölgedir. Kıbrıs'ta en soğuk ay Ocak; En sıcak ay Temmuz'dur. Kıbrıs her mevsim yeterli turizmin olduğu ender bölgelerden biridir.

Kıbrıs, yılın her döneminde tatil yapmaya uygun yapısıyla diğer tatil bölgelerinden ayrılmaktadır. Yerli ve yabancı turistler genellikle yaz aylarında tatil için Kıbrıs'ı tercih ederken, Kıbrıs kış aylarında pek çok gezgin için mutlaka görülmesi gereken bir tatil destinasyonudur.


Kıbrıs En Fazla Kaç Derece
Kıbrıs En Fazla Kaç Derece

Kıbrıs Cumhuriyeti'nde Yıl Boyunca İklim ve Hava Durumu

Kıbrıs Cumhuriyeti'nde yazlar sıcak, nemli, kuru ve aydınlık, kışlar soğuk, rüzgârlı ve az bulutludur. Sıcaklık yıl boyunca genellikle 6°C ile 33°C arasında, nadiren 2°C'nin altında ve 37°C'nin üzerinde dalgalanır.

Plaj/havuz puanı 'e göre, Kıbrıs Cumhuriyeti'ni ziyaret etmek için yılın en iyi zamanı Haziran'dan Eylül sonuna kadarki sıcak havadır. Kışın hava oldukça ılımandır, yılda ortalama 500 mm yağmur yağar.


Kıbrıs Cumhuriyeti'nde Ortalama Sıcaklık

Sıcak mevsim 3,3 aydır ve Haziran'dan itibaren sürer. 10 ila 20 Eylül arasında günlük ortalama sıcaklık 30 °C'nin üzerindedir.

Kıbrıs Cumhuriyeti topraklarında en sıcak ay Ağustos'tur; Bu ay için ortalama yüksek sıcaklık 33 °C, düşük sıcaklık ise 22 °C civarındadır. Serin mevsim 3,6 aydır ve günlük ortalama sıcaklığın 18°C'nin altında olduğu 2 Aralık'tan 22 Mart'a kadar başlar. Kıbrıs Cumhuriyeti'nde en soğuk ay Ocak; bu ay için ortalama düşük sıcaklık 6 °C, en yüksek sıcaklık ise 15 °C civarındadır.


Kuzey Kıbrıs’ta Bulutlar

Kıbrıs Cumhuriyeti topraklarındaki ortalama bulut yüzdesi, yıl boyunca önemli mevsimsel farklılıklar göstermektedir. Kıbrıs Cumhuriyeti'nde daha temiz sezon 18 Mayıs civarında başlar ve 4,8 ay sürer ve 10 Ekim civarında sona erer.

Kıbrıs Cumhuriyeti topraklarında yılın en parlak ayı Temmuz'dur; Bu ay, gökyüzü %0 bulutlu, çoğunlukla bulutlu veya parçalı bulutludur. Yılın en bulutlu zamanı 10 Ekim civarında başlar ve 7,2 ay sürer ve 18 Mayıs civarında biter. Kıbrıs Cumhuriyeti topraklarında yılın en bulutlu ayı Aralık'tır; bu ay gökyüzü %5 kapalı veya çok bulutludur.


Tarihsel Değer

Kıbrıs'ta yerleşik hayata geçmiş ve yıllar içinde kültürlerini tarihi doku olarak bırakmışlardır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içerisinde bulunan bu tarihi eserin kalıntıları doğudan batıya, kuzeyden ve güneyden görülebilmektedir.

Kıbrıs'ta yaşamak için büyük bir neden olan bu tarihi doku, insanlığın yaşayan bir mirasını Kıbrıs'ta yaşama sunuyor. Kuzey Kıbrıs'ı turistik gezi için ziyaret edenlerin önemli bir durağı olan tarihi değer, her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

48 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

CommentsOfis Adres

Maldives Homes, Bahçeli, Girne / Kuzey Kıbrıs


İletişim Adres

Logo 1.png
bottom of page