top of page
 • Whatsapp
 • Instagram
 • YouTube
 • Facebook
 • Yazarın fotoğrafıYiğit Alp Okyaylı

Kıbrıs Devlet Üniversiteleri HangileriKuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yüksek öğrenimini tamamlamak isteyen öğrenciler, Kıbrıs Devlet üniversiteleri hangileri konusunu araştırmalıdır. Bu sayede devlet üniversitelerini avantajlarından faydalanırlar. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içerisinde birçok özel, vakıf, devlet üniversitesi bulunur. Birçok yerli ve yabancı öğrenciler fiyat avantajları nedeniyle, KKTC Devlet üniversitelerin seçerler.

KKTC'de;

 • Atatürk Öğretmen Akademisi/Lefkoşa

 • Doğu Akdeniz Üniversitesi/Gazimağusa

 • Polis Okulu Müdürlüğü/Lefkoşa

 • Anadolu Üniversitesi Lefkoşa/Kampüsü,

 • İTÜ-KKTC Eğitim Araştırma Yerleşkesi,

 • Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampüsü/Güzelyurt

Devlet üniversiteleri yer almaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan öğrenciler, coğrafi konumu ve sunulan imkanlardan faydalanmak için KKTC Devlet üniversitelerini de tercih etmektedir.


Kıbrıs Devlet Üniversiteleri Neden Tercih Edilir?

Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasına yapılan anlaşmaya göre, Türk Cumhuriyeti ile KKTC yasalarına göre oluşturulan, örgün eğitim veren devlet üniversitelerinden mezun olanlarda denklik şartı aranmaz. Bu şartlarda okuyan öğrencilerin diplomaları, her iki ülkede de geçerlidir.

Bunun için ayrıca denklik şartı aranmaz. ÖSYS, DGS ve YKS kılavuzunda yer verilen programlara ÖSYM sınavı ile yerleştirilen öğrenciler, anlaşmaya bağlı kalarak, yatay geçişle öğrenimlerini KKTC Devlet üniversitelerinde tamamlamaları durumunda, öğrencilerden denklik belgesi talep edilir.

Kıbrıs Devlet Üniversiteleri Mavi Diploma Veriyor Mu?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan bazı üniversiteler, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile anlaşmaya vararak, Amerika ve birçok Avrupa devleti tarafından tanınan mavi diploma vermektedir. Ancak Devlet Üniversitelerinde mavi diploma uygulaması bulunmamaktadır. KKTC’de faaliyet gösteren Amerikan Üniversitesi, mezunlarına mavi diploma verir.Kıbrıs Diploması Hangi Ülkelerde Geçerli?

Türkiye ile KKTC arasında yapılan anlaşmaya göre, ÖSYM tarafından yerleştirilen ve yüksek öğrenimlerini KKTC Devlet üniversitelerinde tamamlayan öğrencilerin diplomaları, Türkiye Cumhuriyeti tarafından denklik belgesi talep edilmeden geçerli olarak kabul edilir.

Orta öğrenimlerin KKTC okullarında tamamlayarak, yüksek öğrenimlerin KKTC üniversitelerinde tamamlayanların diplomaları, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olsalar dahi, Türkiye Cumhuriyeti tarafından geçerli konuma gelmesi için, denklik belgesi talep edilir. Ayrıca mavi diploma verilen özel üniversitelerin ve yabancı oluşumlu devlet üniversitelerinin diplomaları Amerika ve Avrupa Birliğine üye olan ülkeler tarafından, denklik belgesine gerek kalmadan geçerli olarak kabul edilir.

Kıbrıs’ta Üniversite Okumanın Avantajları

Kıbrıs’ta birçok özel, devlet ve vakıf üniversitesi bulunur. Dünyanın birçok ülkesinden öğrenci Kıbrıs’ta üniversite okumak için gelir. Bunda bulunduğu coğrafi konum eve iklim şartları önemli yer tutar. Kıbrıs’ta yılın 8 ayı denize girmek mümkün. Akdeniz’in en güzel plajları Kıbrıs’ta bulunur.

Ayrıca Kıbrıs’ta bulunan kampüsler birçok etkinliği yapmaya elverişlidir. Dünyanın birçok noktasına göre okuma maliyetleri KKTC’de daha ucuzdur. Üniversite öğrencileri KKTC yasalarına göre hem okuyup, hem de çalışma izni alarak yarım gün çalışma imkanına sahiptirler. Ayrıca ada eğlencenin gün boyu devam ettiği, büyük eğlence merkezlerine sahiptir. Bu durum öğrenciler için hem okuma, hem de doya doya eğlenme imkanı verir.Kıbrıs’ta Devlet Üniversitelerinin Avantajları

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup, KKTC’de bulunan devlet üniversitelerinde okuma şansı elde eden öğrenciler, anlaşma şartlarını taşımaları durumunda, 1. ve 2. tercihle yerleştirilmeleri durumunda, devletin teşvik bursları, ÖSYM’nin bursları, meslek bursları ve lise birincisine tanınan burs avantajlarından faydalanırlar.

Ayrıca öğrenciler şartlarını oluşturmaları durumunda, devlet yurtlarından ücretsiz faydalanma, öğrenci ders kitabı desteği, harçlık imkanlarından faydalanırlar. Üniversitelerde başarı gösteren öğrencilere KKTC-Türkiye gidiş dönüş bileti ve laptop hediye olarak verilmektedir. Yurt imkanlarından faydalanamayan öğrenciler için, Yeşil Adam Doğa Emlak Ofisi her bütçeye uygun konaklama imkanı sunmaktadır.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

CommentsOfis Adres

Maldives Homes, Bahçeli, Girne / Kuzey Kıbrıs


İletişim Adres

Logo 1.png
bottom of page