top of page
  • Whatsapp
  • Instagram
  • YouTube
  • Facebook
  • Yazarın fotoğrafıYiğit Alp Okyaylı

Kıbrıs Cumhuriyeti Hangi Yıl Kurulmuştur?


Kıbrıs Cumhuriyeti Hangi Yıl Kurulmuştur?
Kıbrıs Cumhuriyeti Hangi Yıl Kurulmuştur?

1571'de Venedikliler tarafından ele geçirilen ve 307 yıl Osmanlı egemenliğinde kalan Kıbrıs yönetimi, egemenlik hakkının Osmanlı'da kalması şartıyla 1878'de İngiltere'ye devredildi. Osmanlı İmparatorluğu ve İngiltere, I. Dünya Savaşı'nda farklı taraflara katılınca, İngiltere 1914'te adayı tek taraflı olarak ilhak etti. Türkiye, 1923'te Lozan Antlaşması ile ada üzerindeki İngiliz egemenliğini tanıdı.

18. yüzyılın başlarına kadar Kıbrıs'ta Rumlardan çok Türkler vardı. Tarımla uğraşan Türkler, Yunanlılardan daha fazla toprağa sahipti. Taraflar arasındaki sosyal ve kültürel hayat hep farklı kalmış, Türkler ile Rumlar arasında evlilikler olmamış ve iki toplum üyeleri ortak ticari işletme kuruyormuş gibi hareket etmemiştir.


Kıbrıs Cumhuriyeti 1960 Yılında Kuruldu

Kıbrıs cumhuriyeti hangi yıl kurulmuştur? Kıbrıs Cumhuriyeti 1960 yılında adanın iki halkı arasındaki ortaklığa dayalı uluslararası anlaşmalar çerçevesinde kurulmuştur. Bu antlaşmalarla güvence altına alınan anayasa, adadaki Kıbrıslı Türk ve Rumların eşit siyasi haklarına ve statülerine dayanıyordu.

Kıbrıs Rum tarafı 1960 cumhuriyetinin kurulduğu gibi yaşamasına izin vermemiş, Kıbrıs Türk devlet kurumlarını kapatıp tecrit etme, adadaki varlıklarını sona erdirme ve nihayetinde Yunanistan (ENOSIS) yapısıyla birleşmenin yollarını aramıştır.

Dönemin Cumhurbaşkanı Makarios, Zürih-Londra Anlaşmalarının Kıbrıslı Türklere Fuar dışında haklar verdiğini ve Anayasa'nın (1960) etkisiz olduğunu iddia etmeye başlamış ve 30 Kasım 1963’te Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dr. Kıbrıslı Türkler ve Türkiye 16 Aralık 1963'te bu önerileri reddetmiştir.


Kıbrıs Cumhuriyeti Hangi Yıl Kurulmuştur?
Kıbrıs Cumhuriyeti Hangi Yıl Kurulmuştur?

Kıbrıs Yaşamanın Kattığı Avantajlar

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ülkemize çok yakındır. Kıbrıs'tan İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlere arabayla iki saatte gitmek mümkün. Ülkenizi değiştirmek istiyorsanız ve sevdiklerinizden kurtulamıyorsanız Kıbrıs sizin için çok uygun bir seçenek. Yani sakin bir yerde yaşıyorsanız sevdiklerinizle aranızda çok fazla mesafe yoktur. Her insanın her zaman istediği ve hayalini kurduğu huzurlu bir hayatı vardır.

Şehrin kalabalığından, karmaşasından ve koşuşturmacasından sıkıldıysanız;

  • Sessizlik

  • Huzur

  • Temiz hava

  • Deniz

Kaliteli bir yaşam istiyorsanız, huzur şarttır. Bunu sen de biliyorsun. Masmavi denizleri ve yemyeşil dağ manzaraları ile hayal ettiğiniz hayatın daha fazlasını yaşayabilirsiniz. Kıbrıs'ta yaşamak onları sakinleştirdiği ve rahatlattığı için hayata başka bir pencereden bakmak da onlar için bir avantajdır.


Kıbrıs’ta Ev Alma ve Basit Oturma İzni

Kıbrıs'ta basit oturma izni almak Avrupa ülkelerinde olduğu kadar kolay, çünkü karmaşık ve uzun bir süreç. Kıbrıs'ta daire satın alarak, fazla çaba harcamadan ve düşündüğünüzden daha kısa sürede oturma izni alabilirsiniz.

Türkiye'de olduğundan farklı işlemler yapmadan kolayca ev alabilir, oturma izni alabilirsiniz. Kıbrıs'ta yaşamak bu kadar uygun fiyatlı ve kaliteli olmasına rağmen neden bu cennette yaşamıyorsunuz? Kıbrıs satılık evler bölümünde evlerimizi görebilirsiniz.


Otantik Kıbrıs Evleri
Otantik Kıbrıs Evleri

Otantik Kıbrıs Evleri

Kıbrıs'ta yaşamanın başlıca nedenlerinden biri otantik Kıbrıs evleri ve KKTC gayrimenkulleridir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin eşsiz yapısı, Kıbrıs evleri ile mükemmel bir şekilde ilişkilidir.

Kuzey Kıbrıs, güzel Kıbrıs evleri ve KKTC özellikleri ile zenginleştirerek kendi tarihi ve otantik dokusunu geliştirmiştir. Birbirinden güzel otantik Kıbrıs evleri, Kıbrıs'ta yaşamak isteyenlere konforlu ve huzurlu bir yaşam alanı sunuyor.

Müstakil ev, yarı müstakil ev, havuzlu bahçeli villa, iki katlı ve üç katlı villalardan oluşan KKTC'nin emlak kategorileri, göz alıcı sitelerle lüks yaşamın sınırlarını zorluyor.

Mavinin yeşil tonlarıyla birleştiği muhteşem bir doğaya sahip olan Kıbrıs’ta ev sahibi olmak oldukça kolaydır. Yatırım yapmak içinde Kıbrıs’tan ev alabilirsiniz. Kıbrıs evleri getirisi yüksektir. Tatil beldesi olan Kıbrıs’ta evinizi günlük, haftalık, aylık olarak kiraya verebilirsiniz

52 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

CommentairesOfis Adres

Maldives Homes, Bahçeli, Girne / Kuzey Kıbrıs


İletişim Adres

Logo 1.png
bottom of page