top of page
  • Whatsapp
  • Instagram
  • YouTube
  • Facebook
  • Yazarın fotoğrafıYiğit Alp Okyaylı

Kıbrıs Çok Pahalı Mı?


Kıbrıs Çok Pahalı Mı?
Kıbrıs Çok Pahalı Mı?

Kıbrıs'a tatile gitmeyi düşünen ya da bölgede yaşamaya karar veren kişilerin en çok sordukları sorulardan birisi Kıbrıs çok pahalı mı? Sorusudur. İkliminden doğal güzelliklerine ve yaşamsal avantajları nedeniyle KKTC son dönemlerde sıklıkla öne çıkan ülkelerden birisi konumundadır.

Kıbrıs'ta yaşam pahalı mı sorusuna yanıt arayanlar genelde KKTC’ye taşınmak veya üniversite/tatil gibi amaçlar doğrultusunda ülkeye gelmek isteyen bir çok kişinin araştırdığı konulardır. Doğal güzellikleriyle birlikte sahip olduğu iklim kapsamında öne çıkan Kuzey Kıbrıs, düşük işsizlik oranı olan ülkelerden biridir.

Kıbrıs Gıda Fiyatları

Kıbrıs'ta gıda fiyatları ile ilgili konu hakkında bilgi almak isteyen kişiler için en önemli masraflardan birisi gıda masrafıdır. Kuzey Kıbrıs tarımsal ve hayvansal üretimini karşılayan bir ülke olsa da, bir ada ülkesi olduğu için bazı gıdaları yurtdışı ülkelerden ithal eder. Yurtdışından ithal edilen gıdaların fiyatı yüksektir.

Sebze ve meyve, et ve süt ürünlerinin fiyatına bakıldığında idiğer er ülkelere göre daha pahalı olmadığı görülür. Bu etkenin yanı sıra Kıbrıs içerisinde yemek kültürü oldukça gelişmiştir. Dışarıda yemek yeme kültürü ülke genelinde oldukça yaygın bir durumdur.

Kıbrıs Elektrik ve Su Fiyatları

Kıbrıs bölgesinde yaşam pahalı mı araştırmasının bir diğer konusu yaşamsal ihtiyaçlar için gerek duyulan elektrik ve su gibi ihtiyaçlardır. Bir ada ülkesi olduğu için ve kendi enerjisini karşılayamadığı için Kıbrıs bölgesinde elektrik ve su fiyatları biraz pahalı şekilde insanlara sunulur.

Bu etken buraya yerleşecek olan kişiler için önemli bir tasarruf alışkanlığının kazanılmasına neden olmuştur. Kıbrıs bölgesinde internet fiyatları konusuna bakıldığı zaman 20 mbit hız kapasiteli bir ADSL hizmeti aylık olarak 90 TL değerindedir.


Kıbrıs Kira Fiyatları
Kıbrıs Kira Fiyatları

Kıbrıs Kira Fiyatları

Her ne kadar yüz ölçümü küçük olsa da Kuzey Kıbrıs bölgesi yaklaşık 120 bin öğrencinin üzerinde yaşadığı büyük bir eğitim sahasıdır. Yılın 9 ayı boyunca tatil imkanı bulundurması ve yıl boyunca ülkeye ziyaret için gelen 1 milyonun üzerindeki turist ev ya da villa kiralama gibi seçenekleri değerlendirir.

Kıbrıs'ta yaşam pahalı mı sorusunu soran öğrenciler ve aileler tarafından an merak edilen konulardan bir diğeri ise KKTC’de yer alan kira fiyatlarıdır.

Kıbrıs Satılık Ev Fiyatları

Kıbrıs'ta satılık ev fiyatları aynı yaşamsal imkanları sağlayan ülkelere oranla oldukça uygun fiyatlı bir şekilde sunulur. 8-12 yıl içerisinde yatırımı geri kazandırması ve ev fiyatlarının çok ucuz olması sebebiyle yabancı yatırımcıların dikkatini çeken ülkelerden birisidir. Kıbrıs'ta yer alan emlak projelerinin son zamanlarda çeşitlenmesi ile ev fiyatlarında avantaj sağlanmıştır. Herkesin bütçesine uygun ve beklentisine uygun evi alabileceği Kıbrıs adasında hem yaşamak amacıyla hem de yatırım amacıyla gayrimenkuller yer alır.

Sonuca bakıldığında Kıbrıs bölgesinde yaşamın pahalı olup olmadığı birazda kişinin maddi gücüne göre şekillenir. İthal edilen ürünlerin genel olarak her ülkede vergilendirmesi ve operasyon maliyetleri sebebiyle daha pahalı bir şekilde satıldığı bilinen bir durumdur. Buna karşı eğitimde, konaklamada, gıda ve emlak alanlarında yer alan fiyatların birçok ülkeye göre oldukça ucuz olduğu söylenebilir.


Kıbrıs Satılık Ev Fiyatları
Kıbrıs Satılık Ev Fiyatları

Kıbrıs Yaşamı

Kıbrıs'ta yaşamak için gerekli olan maddi her türlü etken insanların refah içinde yaşaması için devlet tarafından düzenlenir. Ev fiyatlarının bir çok ülkeye oranla çok düşük olması buna bir önek gösterilebilir. Kıbrıs üzerinden ev almak oldukça kolay bir işlemdir ve emlak sektörü bu konuda gereken her türlü özveriyi gösterir.

Kıbrıs'ta ev almış bir kişi daha sonrasında hükümete vatandaşlık almak için de başvurabilir. Taşınmaz mal alımı ile ilgili devletin sadece bir hak vermesi söz konusudur. Bir kişi Kıbrıs üzerinde sadece bir ev alma hakkına sahiptir. Kaliteli bir yaşamın söz konusu olduğu Kıbrıs'ta bir çok kişinin ev alarak yatırım yaptığı bilinir.


İlgili Yazılar

Hepsini Gör

コメント

コメントが読み込まれませんでした。
技術的な問題があったようです。お手数ですが、再度接続するか、ページを再読み込みしてださい。


Ofis Adres

Maldives Homes, Bahçeli, Girne / Kuzey Kıbrıs


İletişim Adres

Logo 1.png
bottom of page