top of page
  • Whatsapp
  • Instagram
  • YouTube
  • Facebook
  • Yazarın fotoğrafıYiğit Alp Okyaylı

Kıbrıs Bilinmesi Gerekenler


Kıbrıs Bilinmesi Gerekenler
Kıbrıs Bilinmesi Gerekenler

Türk vatandaşlarının en çok tercih ettiği yerler arasında Kıbrıs’ta yer alır. Kıbrıs otelleri ile beraber ünlü konseptleri ile her yıl binlerce Vatandaşı ağırlar. Kıbrıs’a ilk defa gidecek olan insanlar Kıbrıs bilinmesi gerekenler konusunda fikir sahibi değildirler. Kıbrıs’ın başkenti Lefkoşa‘dır ve en büyük şehridir. Türkçe ve Yunanca resmi diller arasındadır. Kıbrıs para birimi Euro’dur. Kıbrıs’ın kara sınırı yoktur. Kıbrıs’a ulaşmak için hava yolu veya deniz yolunu tercih etmelisiniz. Adanın yerlilerine Kıbrıslı denir.

Kıbrıs’a Giderken Pasaport Gerekir Mi?

Türkiye’den Kıbrıs’a gidecek olan vatandaşlar pasaportun gerekli olup olmadığı konusunda emin değildirler. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıysanız Kıbrıs’a giderken pasaport gerekli değildir. Kimliğiniz ile giriş yapmanız mümkündür.

Kimlik yerine sürücü belgesi geçerli olmamaktadır. Türkiye’den çıktığınız zaman ve Kıbrıs’a girdiğinizde havaalanında valizinizi verdiğiniz zaman giriş çıkış belgesi size verilir. Bu kağıdı kaybetmemeniz gerekir. Giriş çıkışlarda bu kağıda bakılarak izin verilir. Gümrük konusu merak edilen konulardan birisidir.

El bagajınızın içerisine 100 ml üstünde hiçbir sıvıyı taşımanıza izin verilmez. Bunu valizinize koymanız gerekir. Valiziniz 22 kiloyu geçmemesi gerekir. Yanınıza aldığınız kabin bagajı en fazla 15 kilo olabilir. Alkollü içecek tüketen biriyseniz 2 litre içki almanıza izin verilmektedir. Sigara tüketiyorsanız 3 paket karton sigara almanıza izin vardır. ( Bizler gidip gelirken sigara kartonlarını parçalar ve sigaraları dağıtarak alırız. Bu nedenle 5 karton dahi alsak bir sorun yaşamayız. 3 litre içkide de sorun yaşamasak ta riske girmek istemeyen kişilerin dikkat etmesinde fayda vardır.)


Kıbrıs’ta Konaklama Nasıl Yapılır?
Kıbrıs’ta Konaklama Nasıl Yapılır?

Kıbrıs’ta Konaklama Nasıl Yapılır?

Kıbrıs’ta konaklamak isteyen misafirler ucuz ve pahalı seçenekler arasında istediğini seçebilirler. Kalmak istediğiniz yere ve özelliklere göre fiyat da değişiklikler mutlaka olur. Deniz tatili için geldiyseniz Magosa en iyi seçimlerden birisi olabilir.

Plajları ve özel hizmetleri ile sizin için en iyisini sunarlar. Kıbrıs’tan otellerde yapacağınız konaklama boyunca ihtiyacınız olan her şeyi şeyim ulaşabilirsiniz. Gece kulübü, restoran, hamam, sauna, spa merkezi ve havuz gibi her türlü imkanlardan faydalanabilirsiniz.

Kıbrıs’ta Araç Kullanımı Nasıldır?

Kıbrıs’a giderken karayolunu kullanmanız mümkün değildir. Bu sebeple Kıbrıs’a ulaştığınız zaman araç kiralayabilirsiniz. Böylelikle Kıbrıs’ta istediğiniz yerleri rahatlıkla ve hızlı bir şekilde gezebilirsiniz. Kıbrıs‘ta aynı İngiltere’de olduğu gibi araçlar soldan kullanılmaktadır. Yolda yer alan trafik işaretleri genellikle İngilizce ve Türkçedir.

Yayalar ve araçlar trafik kurallarına mutlaka uymaktadır. Araç trafiği sakindir, gereksiz hız yapılmaz. Okul, hastane ve şehir içi bölgelerde hız limiti maksimum 50 km’dir. Gereksiz bir şekilde hız yapmanız mümkün değildir çünkü hız kontrolleri kameralar ile takip edilir.

Kıbrıs Mutfağı

Kıbrıs tarih boyunca farklı kültürlerin etkisinde kalmıştır. Bu sebeple yemekleri de farklı kültürlerin etkisi ile harmanlanmıştır. Sadece Kıbrıs’a özgü diyebileceğimiz bir yemek yoktur. Kıbrıslılar orijinallerinden farklı olan birçok lezzeti geliştirmişlerdir. Kıbrıslıların özel bir lezzeti ve pişirme tarzları vardır. Bu farklı tarzları sunumlarına kadar yansımıştır. Yemeklerin hazırlanışı, lezzeti ve sunumu bölgeden bölgeye değişiklik gösterir.

Kıbrıs çok yemek yiyenler ve yemeyi sevenler için önemli bir yerdir. Birçok çeşit sebze yemeğini, balık, kebap, çorba ve pideleri bulabilirsiniz. Mezeler, kekler, tatlılar yemekten önce ve sonra yenilebilir. Yerel mutfağın yanında farklı kültürde yemekleri de güzel restoranlarda bulabilirsiniz.


Kıbrıs Tarihi Yerler
Kıbrıs Tarihi Yerler

Kıbrıs Tarihi Yerler

Kıbrıs geçmişten beri stratejik konumu sebebiyle medeniyetlerin göz bebeği olmuştur. Eski dönemlerden bugüne kadar şehir kalıntısını bünyesinde barındırmaktadır. Kıbrıs’a geldiyseniz bol zamanınız olması gerekir. Antik kentleri, denizi, kumu ve güneşi ile seyahatinizin tadını çıkarabilirsiniz.

Kıbrıs’ın ziyaret edilen mimari yapıları Lefkoşa Han, Bellapais Manastırı ve Kykkos Manastırı şeklindedir. Kıbrıs’ın antik kentlerinin oldukça ünlü olduğunu belirtmiştik. Müzeler, dini yapılar, limanlar, kaleler ve köyler turistler tarafından ziyaret edilen yerlerden birisidir. Doğasıyla beraber birçok insanı bünyesine çekmektedir.İlgili Yazılar

Hepsini Gör

CommentiOfis Adres

Maldives Homes, Bahçeli, Girne / Kuzey Kıbrıs


İletişim Adres

Logo 1.png
bottom of page