top of page
  • Whatsapp
  • Instagram
  • YouTube
  • Facebook
  • Yazarın fotoğrafıYiğit Alp Okyaylı

Kıbrıs Bankaları Hangileri


Kıbrıs Bankaları Hangileri
Kıbrıs Bankaları Hangileri

Kıbrıs’ta bulunan kişilerin bankacılık işlemlerinden yararlanma ihtiyacı vardır ve bu nedenle kişiler Kıbrıs bankaları hangileri sorularına yanıt verilmesi gerekir. Bankacılık faaliyetlerinin aktif şekilde yürütüldüğü Kıbrıs’ta bankalar yerel kamu, özel sermayeli ve Türkiye bankaları olmak üzere 3 farklı grupta incelenir.


Kıbrıs Yerel Kamu Bankaları

Kıbrıs’ta bulunan banka çeşitlerinden ilki yerel kamu bankalarıdır. Bu bankalar Merkez Bankası ve Vakıflar Bankası’dır. Merkez Bankası’nın merkezi Lefkoşa’dır. Bu banka 1984 yılından beri faaliyettedir.

Vakıflar Bankası ise ülkede tam sermayeli olarak hizmet sunan kamu bankasıdır. Kuruluşu 1982 yılında gerçekleşen banka faaliyetlerine 1983 yılında Lefkoşa’da açılan merkez şubesiyle başlamıştır. Bu bankanın günümüzde Kıbrıs topraklarında 12 ana şubesi 4 bağlı şubeyle hizmet sunar.


Kıbrıs Bankaları Hangileri
Kıbrıs Bankaları Hangileri

Kıbrıs Özel Sermayeli Bankalar

Kıbrıs topraklarında faaliyet gösteren ikinci banka türü özel sermayeli bankadır. Sayıca oldukça fazla olan bankalar müşterilerinin ihtiyaç duyduğu bankacılık işlemlerinin doğru şekilde yürütülmesini sağlarlar. Çok sayıda şubeye sahip olan Kıbrıs özel sermayeli bankalar ve detayları şunlardır;

Asbank: Banka Doktor Ahmet Celal Adademir tarafından kurulmuş olan özel sermayeli bankadır. Günümüzde 11 şubesi bulunan bankanın sloganı ise Dost Banka’dır.

Creditwest Bank: Altınbaş Holding bünyesinde olan Creditwest Bank 1994 yılında açılmıştır. Günümüzde 12 şubesi bulunan bankanın merkezi ise Lefkoşa’dır.

Akfinans Bank: Banka 1997 senesinde faaliyet göstermeye başlamış olan özel sermayeli bankadır. Merkezi Lefkoşa olan bankanın Gazimağusa, İskele ve Girne’de şubeleri vardır. Ayrıca bu bankanın en önemli özelliği adadaki ilk kredi kartı merkezi olmasıdır.

Nova Bank: Nova Bank 1992 yılı itibariyle adada varlık sürdüren özel sermayeli bankadır. Bankanın yönetim kurulu başkası ise Mehmet Boyacı’dır.

Limasol Türk Kooperatif Bankası: Özel sermayeli bankalar arasında yer alan Limasol Türk Kooperatif Bankası 1939 yılında kurulmuştur. Bankanın yönetim kurulu başkanlığını ise Hüseyin Kelamer yapmaktadır.

Bu bankaların dışında adada hizmet sunan Albank, Universal Bank, Capitalbank, Şekerbank, Kıbrıs Faisal İslam Bankası gibi özel sermayeli bankalar vardır.


Kıbrıs Bankaları Hangileri
Kıbrıs Bankaları Hangileri

Kıbrıs Türkiye Bankaları

Kıbrıs topraklarında Türkiye’de hizmet sunan bankaların şubeleri vardır. Bu şubeler özellikle Kıbrıs Türklerine hizmet sunarlar. Kıbrıs’ta şubesi bulunan Türkiye Bankalarının isimleri ise şunlardır; Ziraat Bankası, Halkbank, Garanti Bankası, İş Bankası ve Türkiye Ekonomi Bankası’dır.


Kıbrıs Nerede?

Kıbrıs, Doğu Akdeniz sınırları içerisinde yer alan bir adadır. Adanın kuzey kısmı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak kabul edilirken güney kısmı ise Güney Kıbrıs Rum yönetimi olarak isimlendirilir.

Başkenti Lefkoşa olan adada Rumlar, İngilizler ve Türkler yaşam sürerler. Yaşam standardının yüksek olduğu ada ülkesinde yaşamayı düşünüyorsanız ev satın almak gibi yatırım yaparak yaşamanızı Kıbrıs’ta devam ettirebilirsiniz. Ev fiyatlarının piyasaya göre uygun olduğu yerde ev satın alarak yaşamanız mümkündür.


Kıbrıs’ta Yaşamanın Avantajları

Özel, kamu ve Türkiye bankalarına sahip olan Kıbrıs’ta yaşamanın insanlara sağladığı çok sayıda avantaj vardır. İlk avantaj ülkede yaşam kalitesinin yüksek olması ve maliyetin düşük olmasıdır.

Gece hayatı canlı olan topraklarda insanların eğlenebileceği çok sayıda mekan vardır. Ayrıca ülke turistik olduğu için çok sayıda turiste ev sahipliği yapar. Hava kirliliğinin olmadığı topraklarda sağlıklı yaşam sürme imkanı da vardır.


Kıbrıs’ta Ev Satın Almak

Kıbrıs’ta yaşamayı düşünen biriyseniz kısa sürede mülk sahibi olmanız mümkündür. Çünkü ülkede mülk fiyatları diğer ülkelere ve piyasaya göre oldukça uygundur. Örneğin Türkiye’de 1 ev fiyatına Kıbrıs’ta 2 eve sahip olmanız mümkündür.

Ülkede oturma izni almakta kolaydır ve bu sayede izniniz süresince ülkede oturabilirsiniz. Bunun dışında yatırım amacıyla ev sahibi olarak değerlendirebilirsiniz.İlgili Yazılar

Hepsini Gör

댓글Ofis Adres

Maldives Homes, Bahçeli, Girne / Kuzey Kıbrıs


İletişim Adres

Logo 1.png
bottom of page