top of page
  • Whatsapp
  • Instagram
  • YouTube
  • Facebook
  • Yazarın fotoğrafıYiğit Alp Okyaylı

Kıbrıs'a Nasıl Kolay Gidilir?


Kıbrıs'a Nasıl Kolay Gidilir?
Kıbrıs'a Nasıl Kolay Gidilir?

Akdeniz'in ada ülkesi olan Kıbrıs'a en kolay nasıl gidilir? hakkında detaylı makalemizde yer alıyor. Akdeniz ülkeleri arasında gözde olan Kıbrıs doğal güzellikleri, eğlenceli mekanları, casino ve lüks otelleri her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor. Tarih boyunca birçok medeniye yer aldığı bu ada aynı zamanda kültürel özellikleri ile turizmin güzide bölgeleri arasında bulunuyor. Yılın her mevsiminde tatil yapma imkanı olan bu adaya farklı yollarla gitme imkanı vardır.

Kıbrıs'a Ulaşım Türleri

Kıbrıs Akdeniz'de yer alan bir ada olması nedeniyle ulaşım genellikler deniz ve hava yolu ile oluyor. Denizden ulaşım feribotlar sayesinde yapılırken daha hızlı olması nedeniyle hava yolu oldukça fazla tercih ediliyor. Yaz aylarında turistler daha çok olduğu için feribot ve uçak seferleri daha yoğun gerçekleşiyor. Yılın birçok ayında yapılan seyahatler bu ulaşım yöntemleri ile yapılırken turistlerin konakladığı lüks oteller bulunuyor.

Kıbrıs'a Denizyolu İle Ulaşım

Dört tarafı denizle kaplı adada deniz yoluyla ulaşım yapılırken genel olarak Girne Limanı kullanılıyor. Türkiye'de Mersin ve Alanya Limanı'ndan hareket eden feribotlar Girne Limanı'nda son buluyor. Deniz yoluyla ulaşım yaklaşık 4 saat sürüyor. Bu güzergahı kullanan kişiler ise bilet ücreti olarak 300-350 TL arasında bir ücret ödüyorlar.

Alanya Limanı'nı kullanan kişiler ise yaklaşık 3 saat 15 dakika sonra Kıbrıs Girne Limanı'na yetişiyor. Her gün düzenli olarak saat 11:00'de hareket eden feribotlar bulunuyor.


Kıbrıs'a Havayolu İle Ulaşım

Kıbrıs'a havayolu ile seyahat etmek isteyenler Lefkoşa'ya bağlı Ercan Hava Limanı'nı kullanmaları gerekir. Ülkede Ercan Hava Limanı'ndan başka bir hava limanı da bulunmuyor. Ercan Hava Limanı'na ulaşanlar buradan diğer şehirlere kara yolu ile ulaşım sağlayabilir. Kıbrıs'a bu şekilde gelenler taksi ve servis araçlarıyla diledikleri yerlere gidebilirler. Türkiye'den Kıbrıs'a hava yolu yoluyla gitmek isteyenler yaklaşık 1,5 saat sonra Ercan Hava Limanı'nda bulunur.


Türkiye'den Kıbrıs'a Ulaşım

Kıbrıs Adasının Türkiye'ye yakın olması ve güzel tatil imkanlarının olması nedeniyle Kıbrıs'a giden turist sayısı oldukça fazladır.

Türkiye'de Kıbrıs'a hava yoluyla ulaşım sağlanırken en çok tercih edilen şehirler ise şunlardır;

  • Ankara,

  • İstanbul,

  • İzmir,

Yukarıda yer alan illerin hava limanlarından tarifeli uçaklarla Kıbrıs'a gitmek oldukça kolaydır. İnsanlar bu illerden Kıbrıs'a giderek tatil cennetinde keyifli zamanlar geçirebilirler.


Ankara'dan Kıbrıs'a Ulaşım

Ankara'dan Kıbrıs'a seyahat etmek isteyenler hava yolunu kullanarak ulaşım sağlayabilirler. Ankara Esenboğa Hava Limanı kullanan kişilerin varış noktası ise Kıbrıs Ercan Hava Limanı oluyor. Ankara Ercan Hava Limanı arasında yapılan sefer 45 dakika gibi kısa bir süre içinde gerçekleşiyor. Yoğunluğa göre bilet ücretleri değişmekte olup hava limanına ulaşan kişiler buradan istedikleri yerlere kolayca gidebilirler.


İstanbul'dan Kıbrıs'a Ulaşım

İstanbul üzerinden Kıbrıs'a gitmek isteyenler hava yolu ulaşımı kullanarak Anadolu ve Avrupa yakasında bulunan hava limanlarını kullanabilirler. Anadolu Yakası'ndan gitmek isteyenler Sabiha Gökçen Hava Limanı'nı kullanarak Kıbrıs'a ulaşmaları mümkündür.

Direkt tarifeli uçakla gidenler yaklaşık 1 saat sonucunda Ercan Hava Limanı'nda olur. Avrupa Yakası'ndan Kıbrıs'a gitmek isteyenler ise İstanbul Hava Limanı'nı kullanmaları gerekir. Buradan Kıbrıs'a tarifeli uçakla 1 saat içinde gidilebiliyor.


İstanbul'dan Kıbrıs'a Ulaşım
İstanbul'dan Kıbrıs'a Ulaşım

Kıbrıs'ta Yaşam

Kıbrıs sahip olduğu yaşam standartları ve iklimi ile Akdeniz ülkeleri arasında gözde bir tatil cenneti gibidir. Yaşanılan Akdeniz iklimi ile yılın birçok günü güneşli olduğu için tatil mevsimi oldukça uzun sürüyor. Kıbrıs ayrıca iklimi yanı sıra huzur ve rahat edici yaşamı ile oldukça sade bir yapıya sahiptir.

Birçok ülkede yaşanan trafik sorunu bu ülkede ender olarak görülebiliyor. İnsanlar aşırı bir trafik yoğunluğunda bile evlerine kolay bir şekilde ulaşma imkanları bulunuyor. Ülkenin resmi dili Türkçe olurken İngilizce konuşanların sayısı oldukça fazladır. İnsanlar iletişim konusunda da fazla zorlanmazlar. Adada yer alan farklı mobil hizmetleri sayesinde kolay bir şekilde yurtiçi ve yurtdışı aramalar yapabilirsiniz.

Kıbrıs'ta Ev Almanın Avantajları

Kıbrıs sahip olduğu sessiz sakin doğası, muhteşem plajları yanı sıra avantaj sunan gayrimenkulleri ile ön plana çıkıyor. İnşaat ve proje konusunda Kıbrıs önemli alternatifler arasında yer aldığı için Kıbrıs önemli bir konu sektöründe önemli bir cazibe merkezi olmuştur. Kıbrıs'ın birçok bölgesinde emlak projelerini artış gösterdiği gözlemleniyor.

Burada yer alan evlerin fiyat olarak ekonomik olması yatırım yapmak isteyenler için önemli fırsatlar sunuyor. Kıbrıs'ta her kesime göre ev türleri bulunuyor. Mütevazi bir yaşam sürmek isteyenler için uygun evler bulunurken aynı zamanda lüks arayanlar için önemli seçenekler vardır.


Kıbrıs'ta Ev Almak İsteyen Türk Vatandaşlar

Türkiye'de yaşayan vatandaşların Kıbrıs'ta ev almaları biraz daha kolay oluyor. Konut sahibi olan Türk vatandaşlar aynı zamanda 1 yıllık oturma izni de almış olur. Vatandaşlar böylelikle tatil dönemlerinde buraya gelerek keyif ve huzur içinde tatillerini yapabilirler.

Ancak oturum izni alanları bu izni her sene yenilemeleri de gerekir. Bu durum Türk vatandaşlar için oldukça kolay oluyor. Vatandaşların Kıbrıs'ta sadece bir taşınmaz hakkı olurken daha fazla almaları halinde Kıbrıs'ta bir şirket kurmaları şartı vardır.


Kıbrıs'ta Ev Almak Doğru Mu?

Kıbrıs'ın birçok şehri iklim ve turizm olanakları nedeniyle oldukça fazla turist çekiyor. Buraların her yıl daha fazla turist çekmesi emlak piyasasını da canlandırıyor. Turizm ve diğer olanakları fazla olması yatırımların daha çok yapılmasını da sağlıyor. Yeni altyapıları ile gelişen Kıbrıs birçok otel ve yaşam alanı ile ön plana çıkıyor. Ayrıca öğrenci ve turist kesimin Kıbrıs'ı tercih etmesi burada ev almanın avantajlı olacağı görülüyor.

Özellikle Kıbrıs'ın Girne şehri ev almak veya kiralamak isteyenler için ideal yerlerden bir tanesidir. Birçok inşaat alanın olduğu bu bölge rekreasyon uygulama ödülüne da layık olmuştur. Turistik ve tarihi yerleri ile ünlü olan Girne yaz aylarında adeta turist akınına uğruyor. Burada ev alacaklar uzun vade önemli bir karlı yatırım sahibi olurlar.Kıbrıs'ta Ev Alınır Mı?

Kıbrıs'ta geçen her gününü tatil havasında geçirmek isteyenler yada geleceğe yatırım yapmak isteyenler için Kıbrıs önemli fırsatlar sunuyor. Turist ve öğrenci sayısının giderek artığı ülkede tarihi ve kültürel miras da ön plana çıkıyor. Kıbrıs'ta hareketli sektörlerden biri olan emlak gelişerek devam ediyor.

Aynı zamanda eğitim kalitesi de oldukça yüksek olup Avrupa standartlarında eğitim veren üniversiteler bulunuyor. Kıbrıs'ta aynı zaman suç oranları az olduğu için huzurlu bir yaşam söz konusudur. Huzurlu, konforlu ve pahalı olmayan bir yaşam sürmek isteyenleri ilk tercihleri Kıbrıs oluyor.


Kıbrıs Ev Fiyatları

Kıbrıs'ta yer alan evlerin fiyatları diğer Akdeniz ülkelerin ev fiyatlarından daha uygun oluyor. Farklı Avrupa ülkelerinde bir ev fiyatına Kıbrıs'ta iki ev alma durumu olabiliyor. Kıbrıs'ta yapılan projelerin lansman fiyatları daha ucuz olup bütçe dostu oluyor. Denize yakın evlerin uygun fiyattan satılması yatırım yapacakları daha cezbediyor. Ayrıca insanlar yatırım amaçlı olarak Kıbrıs'ta ev alarak kiraya verebilirler. Kiralar TL yerine Sterlin bazda verildiği için yüksek bir kira gelirine sahip olabilirsiniz. Evlerin aynı zamanda kendilerini amorti etme süresi de oldukça kısa oluyor.

25 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

TC Vatandaşı Kıbrıs'ta Evlenebilir Mi?

Belirtmek gerekir ki TC vatandaşı Kıbrıs’ta evlenebilir mi? sorusunun cevabı evettir. Bilindiği üzere günümüzde Kıbrıs, turizmin merkezi hâl

CommentsOfis Adres

Maldives Homes, Bahçeli, Girne / Kuzey Kıbrıs


İletişim Adres

Logo 1.png
bottom of page