top of page
 • Whatsapp
 • Instagram
 • YouTube
 • Facebook
 • Yazarın fotoğrafıYiğit Alp Okyaylı

Hisse Senedinin Yükseleceği Nasıl Anlaşılır?Borsada faaliyet gösteren yatırımcıların ya da borsaya girmeyi düşünen kişilerin en çok merak ettikleri sorulardan birisi hisse senedinin yükseleceği nasıl anlaşılır? Şeklindedir. Bir hisse değeri düşükse, muhtemelen yükselecektir. Bir hisse aşırı değerlenirse, muhtemelen düşecektir.

Hisse senedi fiyatlarını nasıl tahmin edeceğinizi ve genel olarak borsayı nasıl tahmin edeceğinizi öğrenmeden önce, hangi borsada olduğunuzu belirlemeniz gerekir. Borsaya bağlı olarak, hisse senedi fiyatlarını tahmin etmek için kullanabileceğiniz tam araçları ve metodolojileri bilebilirsiniz. Hisse senedi fiyat hareketlerini %100 tahmin etmenin bir yolu yoktur. En iyi ihtimalle, bir yatırıma girme riskini azaltan modellere ve analizlere dayalı bilinçli yatırım kararları verilebilir.


Oylama Makinesi

Oylama makinesi kısa vadede, piyasa bir oylama makinesi gibidir. Artan ve azalan hisse senedi fiyatları aracılığıyla hangi firmaların popüler ve popüler olmadığını hesaplar. Tartı makinesi kavramı ise bununla birlikte, uzun vadede piyasa ile bir şirketin özünü değerlendiren bir tartı makinesi gibidir.

Uzun vadede, şirketler iyi performans gösterdiğinde hisseleri de olacaktır. Benzer şekilde, bir işletme zarar gördüğünde hisse senedi de zarar görecektir. Bir şirketin hisselerini satın aldığınızda, o şirkette bir hisse sahibi olduğunuzu unutulmamalıdır. Zamanla, bir şirketin iş performansı ve hisse senedi fiyatı birbirine paralel olur.


Temel Analiz ile Hisse Senedi Tahmini

Temel analiz, bir şirketin gerçek değerini hesaplayarak ve gelecekteki değerini etkileyebilecek faktörleri analiz ederek bir hisse senedinin değerinin düşük mü yoksa aşırı değerli mi olduğunu ortaya çıkarma yöntemidir. Temel analistler genel ekonomiyi, endüstri koşullarını ve finansal güçlü ve zayıf yönleri ve bireysel şirketlerin yönetimini araştıracak ve inceleyecektir.

Gerçek değeri hesaplamak için;

 • Gelir

 • Kazançlar

 • Borç bakiyeleri

 • İşletme nakit akışı

 • Marjinler

 • Diğer şirkete özgü ölçümler kullanılır.

Temel bir yatırımcı, ABC hisse senedinin hisse başına 150$ değerinde olduğu sonucuna varırsa ve şu anda 110$'dan işlem görüyorsa, ABC değerinin düşük olduğu kabul edilir ve satın alınır.


WallStreetZen ile Hisse Senedi Tahmini

Temel analiz yapmaya başlamak ve gerçek değeri hesaplamaya dayalı hisse senedi fiyatlarını nasıl tahmin edeceğinizi öğrenmek istiyorsanız, WallStreetZen'e göz atmak isteyebilirsiniz. Bu temel analiz sitesi, Benjamin Graham ve Warren Buffett gibi yatırımcılardan ilham alan, zaman içinde en çok test edilen temel analiz tekniklerinden ve modellerinden bazılarını otomatik hale getirir. Doğru temel analiz gerçekleştirerek veya dünyanın en iyi analistlerinin tavsiyelerini izleyerek uzun vadeli yatırımlarda tahmin yürütmeyi başarmak mümkün olur.Teknik Analiz ile Hisse Senedi Tahmini

Kısa vadede bir hisse senedinin ne zaman yükseleceğini nasıl öğreneceğinizi öğrenmek istiyorsanız, teknik analiz öğrenmeye karar verebilirsiniz. Teknik analiz, kısa vadeli ticaret fırsatlarını belirlemek ve tahminlerde bulunmak için kalıpların ve eğilimlerin kullanılmasıdır.

Bir hisse senedinin gerçek değerini ölçmek yerine, hisse senedinin gelecekte yukarı mı yoksa aşağı mı hareket edeceğini belirtmek için hisse senedi çizelgelerini ve ticaret sinyallerini kullanırlar. Teknik yatırımcılar, belirli bir hisse senedinin yalnızca kısa vadeli grafiğinden işlem yaptıklarından, şirketin altında yatan işle ilgilenmezler. Bu analiz, piyasanın kısa vadeli “Oylama Makinesi” tipi unsurlarıyla çok daha yakından bağlantılıdır.


Tradingview ile Hisse Senedi Tahmini

Kullanıcı dostu ve hızlıdır. Tasarımı ve özellik paketi yeni başlayan yatırımcılar için ulaşılabilir kalırken, uzun süreli teknik analiz iş akışının üstesinden gelmekten daha fazlasıdır. Bir hisse senedine olan yüksek talep, hisse senedi fiyatını yükseltir. Ancak bu yüksek talebe her şeyden önce ne sebep olur? Her şey yatırımcıların nasıl hissettiğiyle ilgilidir.

Bunlar;

 • Hisse senedine yönelik piyasa duyarlılığı.

 • Sektöre yönelik piyasa duyarlılığı.

 • Borsaya yönelik piyasa duyarlılığı.

 • Ekonomiye güven olarak nitelendirilebilir.

Yatırımcılar bir şirketin beklentileri veya olumlu gelişmelerin potansiyeli hakkında ne kadar emin olursa, hisse senedini isteme olasılıkları o kadar artar. Tersine bir güven kaybı, yatırımcıların hisse senedi fiyatını aşağı çekmesine neden olabilir.


Hisse Senedini Etkileyen Faktörler

Bir hisse senedine yönelik duyarlılığı etkileyebilecek faktörler arasında, üç aylık kazanç raporlarının beklentileri aşan veya yetersiz kalan, analist yükseltmeleri veya düşüşleri ve olumlu veya olumsuz iş gelişmeleri yer alır.

Bir hisse senedi talebi, belirli bir sektöre yönelik duyarlılıktan da etkilenebilir. Örneğin bir elektrikli araç şirketi, yatırımcıların EV endüstrisinin geleceğinden emin oldukları için yatırımcılar hisseleri kaparken hisse senedi fiyatının yükseldiğini görebilir. Yükselen bir gelgit tüm tekneleri kaldırabilir.


Borsaya Güven Duyma

Borsaya duyulan güven, bireysel hisse senetleri için talebi ve fiyatları da yukarı çekebilir. Yatırımcılar, değerlemelerin cazip olması veya borsanın yükseliş eğiliminde olması nedeniyle hisse senetlerinin iyi bir yatırım olduğuna inanırsa, hisse senedi talebindeki artış fiyatları genel olarak yükseltebilir.

Bunun tersi de doğrudur. Düşen bir borsa, yatırımcı güvenini azaltabilir ve daha fazla satış ve daha düşük hisse senedi fiyatlarına yol açabilir ve yüksek değerlemeler, bazı yatırımcıları daha az hisse senedi satın almaya veya varlıklarını satmaya yönlendirebilir.

Ekonominin gidişatı hakkındaki görüşler de hisse senedi fiyatlarının belirlenmesinde rol oynar. Yatırımcılar, ekonomik bir yavaşlama beklentisiyle bazı hisse senetlerini satabilirler. Öte yandan canlanan veya gelişen bir ekonomiye olan yaygın inanç, hisse senedi talebinde artışa neden olabilir.


Hisse Senedi Fiyatları Neden Değişir?

Hisse senedi fiyatları kısa vadede arz ve talep tarafından yukarı ve aşağı yönlendirilir ve arz talep dengesi piyasa duyarlılığı tarafından yönlendirilir. Ancak yatırımcılar fikirlerini her saniye değiştirmezler. Mevcut hisse senedi fiyatı, son işlemin gerçekleştiği fiyattan başka bir şey değildir.

Birçok hisse senedi için, borsa açık olduğu her saniye işlemler gerçekleşir. Yatırımcılar her gün ortalama 90 milyon Apple hissesi ticareti yaparlar. Bir hisse bloğu her alınıp satıldığında, hisse senedi fiyatı en son işlem fiyatını yansıtacak şekilde değişir. Çok sayıda işlem, piyasa duyarlılığında herhangi bir değişiklik olmasa bile hisse senedi fiyatının her saniye dalgalanmasını sağlar.Hisse Senedi Artışında Temettü Verimi

Temettü verimi kavramı, her bir hisse adına ödenmiş olan yıllık temettü tutarının cari fiyatına bölünmesi doğrultusunda hesaplanır. Örneğin, bir hisse senedi yıllık 22 Rs temettü ödediyse ve mevcut piyasa fiyatı 440 Rs ise, hisse senedinin temettü verimi yüzde 5'tir.

Temettü verimi düşükse, hisse fiyatı ödenen temettüden nispeten daha yüksektir ve bu nedenle hisse senedi aşırı değerli olabilir. Bu, gelecekte olası bir düşüşe işaret eder. Öte yandan, yüksek bir temettü verimi hisse senedine olan ilginin azalması ve şirketin daha yüksek temettü ödeyerek yatırımcıları etkilemeye çalıştığı anlamına gelir.


Faiz Oranları ve Hisse Senedi Tahmini

Faiz oranlarındaki değişiklikler şirketleri etkiler. Geleneksel bilgelik, kişinin kısa vadeli oranlar düşük olduğunda hisse satın alması ve yüksek olduğunda satması gerektiğini söyler. Genellikle, kısa vadeli oranlar (hazine bonosu) uzun vadeli oranlardan (10 yıllık devlet tahvilleri) daha düşüktür. Çünkü ikinci faktör uzun vadede belirsizliğe neden olur.

Hisse senedinden elde edilmiş olan yatırım geliri ya da farklı alanlarda yatırıma yönelmek isteyen kişilerin Kıbrıs'ta emlak sektörüne giriş yaptıkları görülür. Bu durum hem bireysel hem de kurumsal kimlikler için geçerlidir. Kıbrıs'ta yatırım yapma durumu bir çok avantajı beraberinde getirir. En büyük avantaj ise risksiz olmasıdır.


İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Türkiye KKTC'yi Tanıyor Mu?

Yurtdışına yatırım yapacak ya da seyahat edecek olanlar, Türkiye KKTC yi tanıyor mu? Ülkenin siyasi ve ekonomik durumu nedir gibi araştırma

Borsada Alım – Satım Teknikleri

Borsada alım – satım teknikleri Her yatırımcı farklı enstrümanlardan oluşan bir portföy oluşturur. Bu, çeşitli iş tekniklerinin uygulanmasın

ComentariosOfis Adres

Maldives Homes, Bahçeli, Girne / Kuzey Kıbrıs


İletişim Adres

Logo 1.png
bottom of page