top of page
  • Whatsapp
  • Instagram
  • YouTube
  • Facebook
  • Yazarın fotoğrafıYiğit Alp Okyaylı

Hisse Senedi Nedir?Yatırım, hayatınız boyunca servet inşa etmenin en iyi yollarından biridir ve düşündüğünüzden daha az çaba gerektirir bu nedenle yatırımcılar hisse senedi nedir? Sorusuna yanıt ararlar.

Hisse senetlerinden para kazanmak, sık sık ticaret yapmak, bir bilgisayar ekranına bağlı kalmak veya günlerinizi hisse senedi fiyatlarına kafayı takarak geçirmek anlamına gelmez. Yatırım işlemlerinde gerçek para kazanımı genellikle alıp satmak işlemlerinin yanı sıra, üç şeyden oluşur:

  • Menkul kıymetlere sahip olmak ve elde tutmak

  • Faiz ve temettü alma

Hisse senetlerinin uzun vadeli değer artışından yararlanma şeklindedir.


Borsada Nasıl Para Kazanılır?

Borsada para kazanmanın en iyi yolu sık sık alıp satmak değil, "alıp elde tutmak" olarak bilinen bir stratejidir.

Bu strateji, değer yatırımının babası Benjamin Graham tarafından popüler hale getirilmiştir ve Warren Buffett gibi yüksek profilli, başarılı yatırımcılar tarafından kullanılır. Hisse senedi yatırımcısı olarak, toplam getiriye odaklanmanız ve uzun vadeli yatırım kararı almanız gerekir.

Her gün para kazanmak istiyorsanız, gün içi ticarete kendinizi kaptırmalısınız. Gün içi ticarette, bir gün içinde hisse senedi alıp satarsınız. Hisse senetleri bir yatırım biçimi olarak değil, hisse senedi fiyatlarındaki dalgalanmalardan yararlanarak kar elde etmenin bir yolu olarak satın alınır.


Yüksek Hacimli Hisselerin Alım Satımı

Gün içi ticaretin ilk kuralıdır. Her zaman yüksek hacimli veya likit hisselere sahip hisse senetlerine dikkat etmeniz gerekir. 'Hacim' terimi, bir günde bir elden diğerine geçen hisse sayısını ifade eder.

Pozisyonun işlem saati bitmeden kapatılması gerektiğinden, hisse senedinin liklikiditesiar olasılığının bağlı olduğu şeydir. Yatırım yapmayı planladığınız hisse senetlerinden emin olmak için daima zaman ayırmalısınız.

Başkalarının analiz ve görüşlerine ancak siz kendi hissenizi yaptıktan sonra dikkat edilmelidir. Belirli hisse senetleri veya endeksler hakkında kendinize güveniyorsanız, ancak o zaman onlara yatırım yapmalısınız. Hedeflemek istediğiniz 8 ila 10 hissenin bir listesini yapın ve bunlar üzerinde araştırmanıza başlamanız gerekir. Yatırım yapmadan önce bu hisselerin fiyatlarının nasıl dalgalandığına dikkat etmeniz önem taşır.


Açgözlülüğü ve Korkuları Geride Bırakma

Borsada, ne pahasına olursa olsun kaçınmanız gereken iki büyük unsur vardır. Açgözlülük ve korku gibi faktörler, tüccarların en sık aldığı kararları etkiler. Ticaret kararları verirken bu psikolojik faktörleri kontrol altında tutabilmeniz en iyisidir. Bazen tüccarların çiğneyebileceklerinden daha fazlasını ısırmalarına neden olurlar ki bu asla tavsiye edilmez. Bazı hisse senetlerine son halini vermek ve sadece bunlarla ilgili pozisyon almak önemlidir.


Giriş ve Çıkış Noktalarını Sabit Tutma

Artık kararlarınızın etkilenmesine asla izin vermemeniz gereken iki faktörden bahsedildiğine göre, şimdi iyi kazanç elde etme şansınızı artıracak iki faktör unsuru önem taşır. Ticarette sabit giriş ve çıkış noktalarına sahip olmak borsanın iki ana direğidir. Bir yatırımcı olarak, bu noktaları doğru bir şekilde tanımlamanız gerekir. Ancak bunu yaptıktan sonra kar etmeyi düşünebilirsiniz.

Alım emrini vermeden önce her zaman stokun giriş noktasını ve fiyat hedefini belirlemeniz gerekir.

Fiyat hedefi, tarihçesi ve öngörülen kazançlar dikkate alınarak adil bir şekilde değerlendiği fiyattır. Hisse senedi hedef fiyatının altında seyrediyorsa, yatırım yapmak için iyi bir zamandır. Çünkü hisse senedi tekrar hedef fiyatına ulaştığında veya onu aştığında kar edersiniz.Zarar Durdurma Emri Kullanarak Kaybı Sınırlama

Gün içi ticaretin en önemli yönlerinden biri stop-loss'tur. Stop-loss, bir yatırımcının sahip olduğu kaybı sınırlamak için tasarlanmış bir emirdir. Stop-loss kullanarak kayıplarınızı azaltabilirsiniz.

Bu nedenle bu stratejiyi sık sık kullanmalısınız. Gün içi yatırımcılar, büyük kayıplardan kaçınmak istiyorlarsa, zararı durdurmaya yemin etmelidirler. Belirlediğiniz zararı durdurma, sahip olduğunuz hedefle orantılı olmalıdır. Yeni başlayan biri olarak, stop-loss'u %1 olarak ayarlamalısınız.

Bir örnek bunun anlaşılmasını kolaylaştıracaktır. Bir şirketin hisselerini 1200 Rs'de satın aldığınızı ve stop-loss'u 12 Rs olan %1'de tuttuğunuzu varsayalım. Yani, fiyat Rs'ye düşer düşmez. 1.188, pozisyonu kapatırsınız, bu da daha fazla kaybı önler. Kaybınızı kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir ve böylece finansal hedefinize ulaşmayı kolaylaştırır.


Trendi Takip Etme

Gün içi ticarette yer alırken, trendi takip etmek, kâr sağlamak için en güvenli seçeneğinizdir. Trendlerin olası tersine çevrilmesine dayalı ticaret kararları vermek zaman zaman karla sonuçlanabilir ancak çoğu durumda olmaz. Hisse senedi piyasasından günde 1000 Rs nasıl kazanılacağını düşünüyorsanız bir çok adımı takip edebilirsiniz.


Trend Takibiyle Hisse Alıp Satarak Para Kazanma

Trend takibinde uygulamanız gereken adımlar şunlardır;

  • Hedeflemek istediğiniz birkaç hisse senedi seçin

  • Herhangi bir işlem yapmadan önce bu hisselerin hareketini en az 15 gün yakından takip edin.

  • Bu dönemde stokları hacim, gösterge ve osilatörlere göre çeşitli şekillerde analiz edin. En yaygın olarak kullanılan bazı göstergeler Supertrend veya Hareketli Ortalama'dır. Stokastik, Hareketli Ortalama Yakınsama Iraksaklığı veya MACD ve Göreceli Güç Endeksi gibi osilatörlerin yardımını alabilirsiniz.

Hedeflenen hisse senetlerini piyasa saatlerinde düzenli olarak takip ederseniz, birkaç gün içinde yüksek düzeyde doğruluk elde edersiniz. Fiyat hareketlerini yorumlamak için daha iyi bir konumda olacaksınız.


Hareketleri Borsa ile Senkronize Etme

Canlı bir varlık gibi, piyasa da asla %100 kesinlik ile tahmin edilemez. Tüm teknik göstergelerin boğa piyasasına işaret ettiği zamanlar olabilir ancak yine de düşüş olur. Bazen faktörler en iyi ihtimalle gösterge niteliğindedir ve herhangi bir gerçek garanti sağlamaz.

Piyasanın beklentilerinizden farklı bir yönde hareket ettiğini görüyorsanız, daha fazla kayıp yaşamamak için bir gün deyip çıkış yapmanız en doğrusu olacaktır. Hisse senedi getirileri karlı olabilir ancak yukarıda belirtilen ipuçlarını takip ederek her gün sabit bir kar elde etmek tatmin edici bir unsur oluşturur.

Gün içi ticaret size daha fazla kaldıraç sağlar ve bu da size bir günde iyi getiriler sağlar. Gün içi ticaret sizin için en iyi seçenek olabilir.Borsada Alım Satım Yapma Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hisse senedi piyasasında, kar ve zarar aynı madalyonun iki yüzüdür ve ayrılmaz bir şekilde bağlantılıdır. Kar elde etmek istiyorsanız, zaman zaman kayıplara katlanmak zorundasınız. Hisse senedi piyasasının ve gün içi ticaretin bir parçasıdır. Ancak tüm bunlara rağmen, yeterli bilgi ve uzmanlık toplamak için zaman ayırırsanız, borsadan sabit bir gelir elde etmek her zaman zor değildir.

Hisse senedi alım satımı yapılarak borsa içerisinde hem günlük hem de daha uzun süre vadeli işlemlerle para kazanmak mümkün olur. Bunun için yatırımcıların uygulamaları gereken bazı etkenler vardır ve bu aşamada dikkatin borsa üzerinde olması gerekir.

Borsadan elde edilen gelirle Kıbrıs emlak piyasası başta olmak üzere bir çok alanda farklı yatırımlar yapılabilir. Gayrimenkul borsası bir çok yatırımcının değerlendirdiği bir alandır. Hisse senedi alım satım işlemleriyle aynı kar marjına sahip olduğu için sık sık tercih edilir. Kıbrıs'ta yatırım yapmak oldukça karlı bir işlemdir.

Bu nedenle bir çok yatırımcının bölgedeki yatırım faaliyetlerinden yararlandıkları bilinir. Kıbrıs yaşamsal faaliyetleri ve refah düzeyi yüksek koşulları ile dikkat çeken bir yerdir. Her yıl yatırım faaliyetlerinde daha fazla ilerleme söz konusu olup, yatırımcılar bu alanda bir çok alternatife sahiptir.


31 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Hisse Senedi Yatırımı Yaparak Para Kazanmak

Borsaya yatırım yapmak ve hisse senedi yatırımı yaparak para kazanmak birikimlerinizi uzun vadede artırmanın en iyi yollarından biridir.

Ev Yatırımı İçin Çanakkale Mi? Kıbrıs Mı?

'Ev yatırımı için Çanakkale mi? Kıbrıs mı?' sorusu ev yatırımı yapmak isteyip de iki bölge arasında kalmış olan kişilerin aklını kurcalıyor.

CommentsOfis Adres

Maldives Homes, Bahçeli, Girne / Kuzey Kıbrıs


İletişim Adres

Logo 1.png
bottom of page