top of page
  • Whatsapp
  • Instagram
  • YouTube
  • Facebook
  • Yazarın fotoğrafıYiğit Alp Okyaylı

Güzelyurt Nerede Kıbrıs


Güzelyurt veya Omorfo Kıbrıs adasının kuzeybatısında bir kasabadır ve Güzelyurt nerede Kıbrıs gibi çokça soruların sorulduğu bir bölgedir. Fiilî olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne bağlı Güzelyurt ilçesinin merkezi bulunur ancak hukuki olarak Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Lefkoşa bölgesinde yer aldığı kabul edilmiştir.

Verimli toprakları ile bilinen Güzelyurt'ta greyfurt, portakal, kavun, mandalina, karpuz gibi meyveler ile çeşitli sebzeler yetiştirilir. Turunçgil meyvelerinin bir kısmı meyve suyu yapılır ve ada genelinde tüketilir. Diğer bir kısmı ise ihraç edilir.

Güzelyurt Tarihi Yerleri

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin bir alanında birisi olan Kuzey Kıbrıs Kampüsü, Güzelyurt ilçesi sınırları içerisinde yer alan Kalkanlı köyünde bulunur. Lefke Avrupa Üniversitesi kampüsü ise Lefke ilçe olduktan hemen sonra Güzelyurt'tan ayrılarak Lefke üzerinden anılmaya başlamıştır. 2006 yılında yapılan nüfus verilerine göre bu bölgede 31.116 kişi yaşar.

Tarihi yerleri ile de görülmeye değer bölgelerden birisi olan Güzelyurt'ta; Soli, Soli Tiyatrosu, Pigades Tapınağı, Aziz Mamas Manastırı ve Toumba Tu Skouru gibi yerler bulunur.


Güzelyurt Ekonomisi

Güzelyurt bölgesi ülke ekonomisinin hayatî bir değeri olan turunçgillerin yetiştirildiği ana bölgelerden birisi olarak bilinir. Kuzey Kıbrıs Türk kesiminin ülke ihracatında en ciddi kalemini oluşturan Turunçgil meyveleri döviz girdisinin yaklaşık %40'ını sağlar.

Güzelyurt bu açıdan neredeyse tüm ekonomik gelirini meyve ve sebze üreticiliği ile karşılar. Ekonomik olarak tarımsal faaliyetlerin ön planda olduğu bir bölgedir. Güzelyurt ekonomisinin temel taşı olan tarımın yanı sıra turizmden de gelir elde edildiği bilinir.


Güzelyurt Nerede Kıbrıs
Güzelyurt Nerede Kıbrıs

Güzelyurt Tarihçesi

İlçe sınırları içerisinde yer alan ve Yeşilırmak köyü yakınlarında bulunabilecek Yeşilırmak Kayalığı Neolitik Çağ'a tarihlenir. Soli antik şehri MÖ 6. yüzyıla, Vuni sarayının ise MÖ 5. yüzyıla tarihlendiği görülebilir.

Güzelyurt bölgesinde birçok antik kalıntının bulunması özellikle tarihçilerin bu bölgeye sıklıkla gelmesine neden olur. Güzelyurt ilçesi, 1998 senesine kadar Lefkoşa ilçesine bağlı olarak kalmıştır. 1998 senesinde çıkarılan bir yasa ile birlikte İskele ilçesi ile beraber kendisi de bir ilçe statüsünü kazanmıştır.


Güzelyurt'ta Gezilecek Yerler

Kıbrıs Güzelyurt gezilecek yerler listesi içerisinde genellikle ilçe merkezi ve etrafında yer alan bölgeleri barındırır. Lefke ilçesi daha önceleri Güzelyurt bölgesine bağlı bir kasaba olarak bilinirken, Güzelyurt tatil rehberlerinin de gözde yerlerinden birisiydi. Şimdilerde ise Lefke bölgesinin ilçe olması doğrultusunda Güzelyurt kısmında yer alan gezi rehberi listesinde kısalma meydana gelmiştir.

Güzelyurt ilçe merkezinde 3-4 ana sokak ve yan sokaklar bulunur. Güzelyurt Terminali, ulaşım merkezi konumunda yer alır. Kıbrıs içerisine ulaşımı sağlayan Akva ve Çimen dolmuşlarının yanı sıra taksiler de burada bulunur. Terminalden ilçe merkezine gidilerek Arkeoloji ve Doğa Müzesi'nin yanı sıra Kapalı Çarşı ile Aziz Mamas Kilisesi gibi turistik yerler gezilebilir.


Güzelyurt'ta Yaşam

Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti'nin ilçelerinden birisi olan Güzelyurt bölgesinde yaşam şartları oldukça kalitelidir.

Yaşam şartlarının bu denli kaliteli olmasındaki en önemli etken bölge insanlarının tarımla uğraşıyor olmasıdır. Kıbrıs'ın en çok tercih edilen ilçelerinden birisi olarak Güzelyurt'ta yer alan bir çok iş imkanından faydalanmak mümkün olur.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne ev almak için gelen Türk sayısı çok olduğundan dolayı Güzelyurt bölgesi de yeni evleri ve yüksek yaşam koşulları ile nüfusunu arttırmaya devam eder.

Ev almak çok kolay olduğu için kısa sürede başka bir bölgede ev imkanına ulaşmak Türkler adına mümkün olur. Güzelyurt bölgesinde yer alan evler de yeni yapıldığından dolayı birçok kişi bu bölgeye ev almak için akın eder. Güzelyurt yaşamsal faaliyetleri ve ekonomisi ile birçok kişinin dikkatini çekmeyi başaran bir bölge olarak bilinir.

50 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

CommentiOfis Adres

Maldives Homes, Bahçeli, Girne / Kuzey Kıbrıs


İletişim Adres

Logo 1.png
bottom of page