top of page
 • Whatsapp
 • Instagram
 • YouTube
 • Facebook
 • Yazarın fotoğrafıYiğit Alp Okyaylı

Facebook Hisse Senedi Nedir? Nasıl ve Nereden Alınır? Satılır?Son dönemlerin en çok tercih edilen hisse senetlerinden birisi olan Facebook ile ilgili, Facebook hisse senedi nedir? nasıl ve nereden alınır sorusu sıklıkla sorulur. Dünyanın en büyük şirketlerinden birisi olan Facebook, adını Meta olarak değiştirmiştir. Bu şirket üzerinden borsada hisse senedi alabilmek için yatırımcıların bazı adımları takip etmeleri gerekir.


İyi Bir Çevrimiçi Komisyoncu Bulma

Bir komisyoncu arayışı yapılırken komisyoncu ücretleri, ticaret platformu, erişilebilir pazarlar ve hesap açmanın ne kadar kolay olduğu gibi farklı faktörler dikkate alınmalıdır. Güvenlik de son derece önemlidir, ancak yalnızca güvenilir ve düzenlemeye tabi brokerlar üzerinden işlem yapıldığı durumlarda yatırımcı güven altında olur.

Çevrimiçi komisyoncunuzu bulduktan sonra yatırımcı olarak bir hesap açmanız gerekir. Bu hesap açma süreci normal bir banka hesabı açmaya çok benzer. Bir hesap açmak bu alanda genellikle tamamen dijital işlemlerden oluşur.

Bazı komisyoncular için süreç yeni bir Gmail hesabı açma işlemi kadar hızlıdır. Bazı durumlarda ise sizin arka planınızda olup bitemleri kontrol etme süreleri birkaç gün devam edebilir. Facebook hisselerini satın almak için nakit ödeyeceksiniz. Bu paranın ilk önce komisyoncunuza gönderilmesi gerekir.

Paranızı yatırma işleminin en yaygın yöntemi genellikle banka havalesi ve kredi/banka kartıdır. Bazı brokerlerde Paypal gibi farklı elektronik cüzdanlardan, örneğin eToro'dan para yatırabilirsiniz. Facebook hisse senedi nasıl satılır? sorusu da merak edilenler içerisinde yer alır.


Facebook Paylaşımını Satın Alma

Artık hesap, nakit ve hisse hedefiniz olduğuna göre son adım, satın al düğmesine basmaktır. Çevrimiçi broker sistemine giriş yaptıktan sonra Facebook hissesini aramaya başlayın. Daha sonrasında ise satın almak istediğiniz hisse sayısını girerek hisse alımını başlatacak satın al düğmesine tıklayın. Bununla ilgili birkaç ipucu şöyledir:

 • Sipariş verilirken farklı sipariş seçenekleri arasından seçim yapma imkanına sahip olursunuz.

 • Piyasa emri genellikle gerçek piyasa fiyatından satın alım yapar.

Limit emri ise sizin yatırımcı olarak hisseyi almak istediğiniz fiyat miktarını tam olarak belirtmenize izin veren bir etken oluşturur.


Facebook Konumunu Düzenli Olarak Gözden Geçirme

Satın alım işleminden sonra yatırımlarınızı izlemek çok önemli bir etken oluşturur. Bu temelde yatırım stratejinizi takip etmek anlamına gelir. Örneğin, Facebook hissesini daha uzun bir süre elde tutmak amacıyla satın aldıysanız, yıllık olarak yapılan toplantıya katılabilir ve şirketle ilgili olan tüm haberler ve bilgileri toplayabilme imkanına sahip olabilirsiniz. Fiyatta belirli bir miktar artış görüldükten kısa bir süre içerisinde satmayı planlıyorsanız, borsada farklı pozisyon yönetimi araçlarını kullanabilirsiniz.

Örnek olarak, hisseyi kar üzerinden satmak istediğiniz hedef durumu fiyatı belirleyebilir. Daha fazla zarar durumundan kaçınmak adına hisseyi satmak istediğiniz fiyatın belirlenmesi için zararı durdurma özelliğini kullanabilirsiniz.


Facebook Hisselerine Yatırım Yapma Ücretleri

Facebook hisseleri ile işlem yaparken farklı türde ücretler ödemeniz gerekir. Komisyon, işlem hacmi unsuruna dayalı olan bir ücret ya da işlem başına sabit bir ücret olarak tanımlanır. Örneğin, 10.000€'nun %0,1'i, 5$/ticaret veya 0,005$/hisse değeri oluşturur. Facebook, NASDAQ içerisinde FB kodu ile işlem gören bir ABD menşeili teknoloji şirketidir.

Dünyanın en popüler sosyal platformlarından biridir. Hisse senetlerini satın almak isteyen yatırımcılar, NASDAQ içerisinde erişimi sağlayan bir komisyoncu bulmalıydı. Çünkü işlem gördüğü ana borsa burasıdır.Facebook ve Finanslarını Analiz Etme

Bir şirketin rekabetçi konumunu ve mali durumunu analiz etmek, hisse senedi satın almanın muhtemelen en zor kısmıdır. Ancak aynı zamanda en önemlisidir. Başlamak için en iyi yer, şirketin tüm halka açık şirketlerin SEC'e dosyalaması gereken yıllık rapor olan 10-K formudur. 10-K, şirket hakkında çok şey anlamanıza yardımcı olabilir. Bunlar;

 • Nasıl para kazandırdığı

 • Varlıkları ve yükümlülükleri

 • Zaman içindeki karlılık eğilimi

 • Rekabet ortamı

 • İşletmenin karşılaştığı çeşitli riskler

Yönetim ekibi ve nasıl teşvik edildikleri şeklindedir. Yıllık rapor, şirket hakkında bilgi edinmek için harika bir ilk adımdır ancak bundan daha fazlasını yapmak isteyeceksiniz. Sektör hakkında daha geniş bir perspektife sahip olmak önemli olduğundan, diğer şirketlerin rekabet etmek için neler yaptığını incelemek isteyebilirsiniz.


Portföyünüzde Facebook Bir Anlam İfade Ediyor Mu?

Facebook, muazzam miktarda nakit akışı yaratan ve onu birçok portföy için potansiyel bir yatırım haline getiren, iyi konumlanmış ve büyüyen bir şirkettir.

Ancak şirket, Facebook platformundaki yanlış bilgiler ve pazar konumunun olası suiistimalleri nedeniyle eleştiri yağmuruna tutulmuştur. Hatta bazıları şirketin dağılması için çağrıda bulunmuştur. Şimdi şirket, Metaverse'in geliştirilmesiyle ilgili harcamalarla ilgili yavaşlayan büyüme ve yatırımcı sorularıyla karşı karşıyadır. Bunlar, bir yatırım yapmadan önce anlamanız gereken risklerdir.

Ne kadar yatırım yapabileceğinizi, Meta ile kendi kişisel mali durumunuzdan daha az ilgisi vardır. Hisse senetleri volatil olabilir. Bu nedenle, yatırımınızın işe yaraması için zaman tanımak için, parayı en az üç ila beş yıl boyunca stokta bırakmak isteyebilirsiniz. Bu, en azından bu süre boyunca parasız yaşayabilmeniz gerektiği anlamına gelir.


Facebook Hisselerinin Bedeli

Meta hisselerinin bir hissesi, Ağustos 2021 itibariyle 360$ aralığında yer almıştır. Tek bir hisse senedi adına büyük bir değişim durumu oluşturur.

Hissenin aşırı pahalı olduğu anlamına gelmez. Deneyimli yatırımcılar söz konusu bir şirketin hisse fiyatlarına kazanç bağlamında bakan kişilerdir. Bu fiyat/kazanç (F/K) oranı, şirketin hisse başına kazancını alıp hisse fiyatına bölerek verilir.Facebook Hisselerinin Oynaklığı

Facebook, iletişim sektöründe bir sosyal medya şirketi olabilir. Yine de, genellikle Google, Amazon, Apple, Netflix ve Microsoft gibi diğer yeni teknoloji odaklı kuruluşlarla birleştirilir. Bu şirketlerin hepsi hızlı büyüme eğiliminde hareket ederler ancak bazı şok fiyat dalgalanmaları da söz konusu olabilir.

Bu Meta için daha da doğrudur çünkü yüksek profilli bir şirket olarak her zaman haberlerde yer alıyor gibi görünür.

Facebook'un oynaklığını "beta" adlı bir şekle bakarak görebilirsiniz. Bu, bir hisse senedinin ilgili bir kıyasla ne kadar yükseldiğini veya düştüğünü gösteren bir ölçüdür. 1.0 ölçüsü, S&P 500 ile aynı oynaklığa sahip olduğu anlamına gelirken, daha yüksek bir sayı, daha oynak olduğu anlamına gelir. Meta, Kasım 2021 itibariyle 1.27'lik bir beta rakamı göstermiştir. Bu, S&P 500'den daha volatil olduğu anlamına gelir.


Facebook Hisselerinde Temettü Durumu

Facebook bir büyüme hissesidir ve hızlı genişlemek ve her çeyrekte daha büyük gelir ve kar görmek istese de, büyümesini hızlandırmak için tüm kârları şirkete geri yatırılır. Bu durum hissedarlara temettü şeklinde herhangi bir para vermediği anlamına gelir.

Facebook'a yatırım yaparsanız, geliri artırmak amacıyla paranın şirkete geri döndüğünü ve bu da hisseleriniz için daha yüksek bir değer anlamına gelebileceğini bilmekten memnun olmalısınız. Facebook hisselerinin en azından şimdilik pasif bir gelir kaynağı olmayabileceği anlamına gelir.

Facebook, milyarlarca kullanıcısı olan büyük bir şirkettir. Milyarlarca dolar gelir elde ediyor ve 2012'de halka açıldığından beri insanlar için çok para kazanmıştır. Ancak hisse senetlerinin pek iyi gitmediği zamanlar da vardır. Facebook, değişken bir hisse senedi olarak görülür, bu nedenle hisse fiyatındaki bazı iniş çıkışlarla başa çıkabilmeniz gerekir.

Facebook üzerinden hisse senedi alınan borsada yine satışı yapılabilir. Bunun yanı sıra gayrimenkul piyasası içerisinde de yine hisse alım ve satımı yapılarak çeşitli yatırımlardan söz etmek mümkündür.

Özellikle Kıbrıs'taki gayrimenkul piyasası bu açıdan en çok avantaj sağlayan etkenlerden birisini oluşturur. Yaşam koşullarının yüksek olmasına bağlı bir şekilde bölgede ciddi miktarda yatırımcı gezer ve emlak piyasasının canlanmasına sebep olurlar.


18 görüntüleme

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Ev Yatırımı İçin Muğla Mı? Kıbrıs Mı?

Öncelikle asıl konumuz olan ev yatırımı için Muğla mı? Kıbrıs mı? sorusunun asıl cevabını baz aldığımızda Muğla ilçesini göz önünde bulundur

CommentsOfis Adres

Maldives Homes, Bahçeli, Girne / Kuzey Kıbrıs


İletişim Adres

Logo 1.png
bottom of page