top of page
 • Whatsapp
 • Instagram
 • YouTube
 • Facebook
 • Yazarın fotoğrafıYiğit Alp Okyaylı

Ev Yatırımı İçin Almanya Mı? Kıbrıs Mı?İnsanlar, ev yatırımı için Almanya mı? Kıbrıs mı? Sorusu ile birçok karşılaştırma yapıyor. Kıbrıs ta yaşam ve ev satın almak, birçok ülkeye göre daha kolay ve avantajlıdır. Yurtdışında ev satın almak isteyenler, Almanya’ya göre Kıbrıs’ı daha çok tercih ediyor. Bunun çeşitli nedenleri vardır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde sunulan gayrimenkul danışmanlık hizmetleri ile yabancıların, ev yatırımı seçeneklerine daha kolay ulaşılması sağlanıyor.

Almanya’da ev satın almak, vatandaşlık almak için yeterli olmazken Kıbrıs’ta ev satın alanlar, oturma izni ve vatandaşlık alabiliyor. Bu avantajı değerlendirenler, ev satın almak için Almanya yerine Kıbrıs’ı tercih ederek, daha uygun fiyatlara yatırımlarını yapabiliyor.


Kıbrıs’ta Ev Satın Almanın Avantajları

Türkiye Cumhuriyeti ya da farklı ülke vatandaşları, Almanya’da ev satın almak istediklerinde çeşitli prosedür sorunları ile karşılaşabiliyor. Kıbrıs’ta her yabancıya ev yatırımı yapma hakkı veriliyor.

Kıbrıs’ta ev almanın avantajları şunlardır:

 • Her yabancı birey adına bir adet ev satın alınabiliyor,

 • Ev fiyatları, diğer ülkelere göre daha uygundur,

 • Akdeniz ada ülkesi olduğu için tatil bölgesi yatırımı oluyor,

 • Satın alınan evin amortismanı Türkiye ve diğer ülkelere göre daha kısadır,

 • Kıbrıs’ta yabancılara, ev yatırımları için bankalar kredi seçenekleri sunuyor,

 • Ev satın alınarak oturma izni alınıyor ve daha sonra vatandaşlık başvurusu yapılabiliyor.

Yurtdışında ev yatırımı yapmak isteyenler bu avantajları gördükten sonra tercihini Almanya değil Kıbrıs olarak yapıyor.


Kıbrıs’ta Ev Alma Şartları

Yurtdışı yatırımlarını yapmak isteyenler, ülkelerin ev satın alma işlemlerini ve gerekli şartlarını araştırıyor. Kıbrıs, prosedür olarak ev alma şartları en basit olan ülkelerden birisidir. Kıbrıslı olmayan herkes yabancı statüsüne sahiptir ve her yabancıya bir gayrimenkul yatırımı yapma hakkı veriliyor.

Ailedeki her birey adına bir adet ev satın alınabiliyor. Eşlerden birisinin ev satın alması, diğerinin Kıbrıs’ta ev satın almasına engel olmuyor. Ev satın almak için başvuru yapanların durumları inceleniyor ve KKTC Bakanlar Kurulu onayı ile yatırım işlemleri hemen başlatılabiliyor.


Almanya Ev Satın Alan Yabancılara Vatandaşlık Veriyor Mu?

Almanya’da ev satın alan yabancılar, oturma izni ve vatandaşlık hakkına sahip olmuyor. Almanya vatandaşlığı için önce oturma izni ve vatandaşlık alabilmek için çeşitli prosedürlerin tamamlanması gerekiyor. Bunun için yabancıların, 250.000 Euro ve üzeri değerde iş yatırımı yapması ve bu iş yatırımında Alman vatandaşlarını istihdam etmeleri isteniyor. Almanya’da uygulanan prosedürlerin katı kurallar içeriyor olması, yabancıların ev satın alma işlemlerini zorlaştırıyor.


Kıbrıs Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmak için yabancılara farklı yöntemler sunuluyor. Yabancıların en çok tercih ettiği yöntem yatırım yoluyla vatandaşlık hakkının kazanılmasıdır.

Kıbrıs vatandaşlığı için sunulan seçenekler şunlardır:

 • Kıbrıs vatandaşıyla evlilik,

 • Kıbrıs kökenli olmak,

 • Yatırım yoluyla vatandaşlığa kabul,

 • Yeni doğan bebeğin vatandaşlığı,

Kıbrıs vatandaşıyla evlilik yoluyla vatandaşlık kazanmak isteyenlerin, Kıbrıs vatandaşıyla en az 3 yıllık evliliğinin olması ve Kıbrıs’ta 2 yıllık ikamet süresini tamamlamış olması gerekiyor. Yatırım yoluyla vatandaşlık almak isteyenler, belirlenen değer üzerinde ev satın alarak oturma süresini doldurmaları gerekiyor.Kıbrıs’ta Kimler Ev Satın Alabilir?

Kıbrıs’ta yabancı her birey ev satın alabilir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanlara ev satın alma işlemlerinde daha fazla kolaylık sağlanıyor. Kıbrıs vatandaşı olmayan Türkler, Kıbrıs’ta ev satın aldıklarında 1 yıl oturma iznine sahip oluyor. Ev satın aldıktan 3 yıl sonra süresiz ikamet izni veriliyor.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yabancı statüsündeki tüm herkes ev satın alabiliyor. Yabancılar için sunulan tek şart, her bireyin bir adet ev alabilmesidir. Birden fazla gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenlerin, istihdam kaynaklı iş yatırımları yapması gerekiyor. Yabancılara ev satın alma izni, Bakanlar Kurulu onayı ile veriliyor.


Kıbrıs’ta Oturma İzni Almak

Ev satın almak için Almanya’mı yoksa Kıbrıs mı? Sorusu için cevap arayanlar, sunulan oturma izni gibi haklardan dolayı Kıbrıs’ta ev almaya karar veriyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti oturma izni, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için çok kolaydır. Ev satın almak, oturma izni almayı da kolaylaştırıyor.

Ev satın alanlar, tapu devirleri kendi adlarına yapıldığı anda 1 yıl oturma iznine sahip oluyor. Satın alınan evin tapu devri 3 yıl üzerinde kaldığında süresiz oturma izni alınabiliyor. Kıbrıs’ta ev satın alan 65 yaş üstü yabancılara süresiz oturma izni tapu devri ile birlikte veriliyor. 65 yaş üstü ve emekli Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu yöntemle yaşamlarını KKTC’de geçirmeye başlayabiliyor.


Kıbrıs’ta Ev Satın Alma Maliyetleri

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, yeni ev satın alma işlemlerine çeşitli vergiler uyguluyor. Yabancılar ev satın alırken, kendi ülkelerine göre daha düşük oranda vergi ödüyor ve daha az masraf yapıyorlar. Ev tapu devri harcı için %6, kdv oranı %5, satış sözleşmesi pul harcı ödemesi ise %0.5 oranında yapılıyor.

Kıbrıs’ta emlak yatırımları için uygulanan vergi oranlarının çok düşük olması, yabancıların yatırım için gelmesini sağlıyor. Almanya’da emlak yatırımları, Kıbrıs’a göre daha yüksektir. Emlak vergilerinin düşük olmasına rağmen satın alınan evin kira getirisi ve değer artışı daha fazladır. Bu ev satın alanların kısa sürede amortismanı karşılamalarını sağlıyor.Kıbrıs’ta Ev Alarak Yatırım Yapılır Mı?

Kıbrıs’ın tüm şehirlerinde yapılan ve yapılmaya devam eden gayrimenkul projeleri yabancıların ev satın alarak yatırım yapmalarını kolaylaştırıyor. Ev alarak yatırım yapanlar, ada ülkesinde yaşamlarını sürdürme şansına sahip oluyor. Yatırım amaçlı alanlar, tatil merkezi olması ve çok sayıda yurtdışı öğrencinin bulunmasından dolayı kiraya verme sorunu yaşamıyor. Satın alınan ev kısa sürede kiraya verilerek gelir elde edilmeye başlanıyor. Ev satın alan herkese, oturma izni alma konusunda ayrıcalık tanındığı için yabancıların en gözde ülkelerinden birisidir.


Kıbrıs’ta Konut Kredisi Alınabiliyor Mu?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yerleşik durumunda olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları konut kredi imkanlarından faydalanabiliyor. Gayrimenkul danışmanlık hizmetleri ile ev satın alarak yatırım yapacak olan yabancıların, Kıbrıs finans kurumlarından kredi kullanmalarına yardımcı olunuyor. Türkiye’ye göre Kıbrıs’ta konut kredi faiz oranlarının daha düşük olduğu görülüyor. Ödeme kolaylığı sağlandığı için ev satın alanlara 120 vadeye kadar kredi imkanları sunuluyor.


Almanya’da Konut Kredileri

Ev satın almak için Kıbrıs ile Almanya arasında karşılaştırma yapanlar, konut kredileri faiz oranlarını ve vade sayısını dikkate alıyor. Almanya’da konut kredileri Türkiye’ye göre çok uzun süre seçenekleri ile sunuluyor. Almanya bankaları, ev satın almak isteyenlere, konut kredilerini 5 yıl ile 20 yıl arasında ve sabit faiz oranları ile sunuyor.


Kıbrıs’ta Yaşam

Kıbrıs’ta yaşam için oturma izni almak isteyenler, ev satın alma yolunu kullanabiliyor. Akdeniz’in incisi olarak tanımlanan Kıbrıs adasının kuzey bölümünde yaşamak isteyenler, KKTC yasalarına göre yatırımlarını yapmaya başlıyor. Ev satın alanlara hemen 1 yıl oturma izni verildiği için isteyenler, burada yaşamaya hemen başlayabiliyor. Türkiye vatandaşı olup 65 yaşını dolduranlar, süresiz oturma izni ve Kıbrıs’ta yaşamaya devam edebilmek için ev satın alabiliyor. Gayrimenkul yatırımları işlem masraflarının düşük olması da Kıbrıs’ın tercih edilmesinin nedenlerinden birisidir.


15 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

CommentsOfis Adres

Maldives Homes, Bahçeli, Girne / Kuzey Kıbrıs


İletişim Adres

Logo 1.png
bottom of page