top of page
  • Whatsapp
  • Instagram
  • YouTube
  • Facebook
  • Yazarın fotoğrafıYiğit Alp Okyaylı

Ev Yatırımı İçin Eskişehir mi? Kıbrıs mı?


Ev Yatırımı İçin Eskişehir mi? Kıbrıs mı?
Ev Yatırımı İçin Eskişehir mi? Kıbrıs mı?

Birikimlerin verimli bir şekilde değerlendirilebilmesi adına ev yatırımının ayrı bir önemi vardır. Bu yüzden ev yatırımı için Eskişehir mi? Kıbrıs mı? diye araştıranlar için ikisini birbirinden ayıran birtakım faktörler bulunur. Avantajlar alanında bakıldığında, Kıbrıs’tan ev almanın karlılığı, kira getiri oranları, döviz bazlı getirilere kadar öne çıkan pek çok ayrıntının yer aldığı görülebilir.


Ev Yatırımında Kıbrıs’ı Neden Eskişehir’e Tercih Edebilirim?

Müşteri potansiyeli ve uluslararası alandan gelen yabancıların Kıbrıs’a yerleşmesine kadar pek çok farklılık vardır. Özellikle Kıbrıs’ın ev yatırımı için tercih edilmesinde Eskişehir’e göre birtakım nedenleri vardır.

Bunlar;

  • Kira oranları açısından KKTC’de döviz cinsinden yabancılara ev kiralamak hem kolaydır hem de normal bir döngü haline gelmiştir,

  • Bir evi satın aldıktan sonra hızlı bir şekilde değerlenme ve karlılık oranı vardır,

  • Kıbrıs’a pek çok Doğu Avrupa ülkesi üzerinden vatandaş gelmekte ve bu vizesiz bir şekilde gerçekleşmektedir,

  • Ev alım satımları ülkemizde her ne kadar yabancılara kolay hale getirilmiş olsa da Kıbrıs içinde tüm gayrimenkul alanında kolaylıklar sağlandığı görülür,

Tüm bu etkenler, Kıbrıs’tan ev almanın ve sonrasında kira getirisi sağlama noktalarında önemli bir değere sahiptir. Aynı zamanda Kıbrıs’ın denize sahip olması ve tatil beldesinde yaşamak isteyenler içinde önemli bir konumu barındırması da Kıbrıs’ın tercih edilmesindeki önemli etkenler arasında karşımıza çıktığını görebiliyoruz.


Kıbrıs ve Eskişehir’de Üniversite Bağlı Ev Arayışları

Kira gelirleri açısından her iki bölgenin de kendine göre avantajları vardır. Öğrenci memleketi olan ve gelişmiş bir yapıda olan Eskişehir, belirli bir öğrenci nüfusuna sahip olmasının yanı sıra, kiralık evlerinde değeri buna bağlı artmaktadır.

Fakat bunun yanı sıra Kıbrıs’ta da aynı durum söz konusudur. Özel üniversitelerin sayısının artması, yeni bölümler eklenerek daha fazla kitleye hitap etmeleri ve reklam politikaları sayesinde Kıbrıs’ın öğrenci sayısı her geçen yıl artmaktadır. Ayrıca bu öğrenciler, Arap ülkelerinden, Slav toprakları ve Avrupa üzerinden gelerek, döviz bazlı bir kira getirisini de bir yandan sunmaktadır.


Kıbrıs'tan Ev Almak mı Eskişehir'den Almak mı Karlı?

Kıbrıs'tan ev alma sürecinde, evlerin fiyatları yıldan yıla göre ciddi artış eğilimleri gösterir. Ülkemizde de bu durum söz konusu olsa da yabancıya konut satışlarının artmasıyla Kıbrıs’tan alınan bir evin 4 ya da 5 katına çıktığı görülür. Bu oranlar bir ev alıp birkaç sene sonra satmayı düşünen ya da kira getirisi ile amortisman süresini azaltmak isteyenler için biçilmiş bir kaftan olarak karşımıza çıkar. Böylelikle zamanında alınan ve geç kalınmayan bir konut satın alımında, satın aldığınız bir evi daha sonra döviz cinsinden bile olsa yüksek karlılıkla satma imkanınızda vardır.


Ev Yatırımı İçin Eskişehir mi? Kıbrıs mı?
Ev Yatırımı İçin Eskişehir mi? Kıbrıs mı?

Kıbrıs’tan Ev Almayı Neden Eskişehir'e Göre Tercih Edebilirim?

Uygun bir fiyatlı yazlık, arsa ya da gayrimenkul arayanlar ve bunu yurtdışında bir nebze de olsun yapmak isteyenler için Kıbrıs’tan ev almanın pek çok olumlu geri dönüşleri bulunur. Özellikle de, Kıbrıs’ın ikliminin, plajlarının, otellerin ve daha pek çok turistlik olanaklarının olması, yaşamak için Kıbrıs’ı önemli bir merkez haline getirmiştir. O yüzden de hem ülkemiz üzerinden hem de farklı ülkelerden yoğun bir talebin Kıbrıs’ta toplandığını görebilmek mümkündür.


Kıbrıs'tan Ev Almak Eskişehir’den Almak Kadar Kolay mı?

Yeni uygulanan yasalar ve işleyişler, Kıbrıs’tan ev alma prosedürlerini de kolaylaştırmıştır. O yüzden bir Türk vatandaşı Kıbrıs'tan 1 adet gayrimenkul alımını kolay bir şekilde gerçekleştirebilir. Tabi burada evin değerlenmesi ve kiraya verilmesi açısından doğru bir konumdan satın alım işlemlerinin gerçekleştirilmesinde yarar vardır. Bunun için deneyimli bir emlak şirketi ile görüşmek ve bilgi almak için yol haritası çizmek çok daha sağlıklı kararlar vererek yatırım yapmanıza olanak sağlayacaktır.


Eskişehir ve Kıbrıs’tan Ev Almayı Yatırım Amaçlı Düşünmek

Yatırımların katlanması ve her yıla göre bize iyi karla getirmesi önemli bir unsurdur. Fakat KKTC üzerinden ev almak eskisinden hem daha iyi bir yasal süreci barındırdığı için yatırım amaçlı alınabilir.

Buna ek olarak bir ev satın alındıktan sonra oturma izninin verilmesi ve birkaç sene sonra süresiz olarak bu oturma iznine sahip olmanız hem yaşamayı düşünen hem de yatırım yapmayı isteyenler için ayrıca önemli olmaktadır. O yüzden her iki seçenekte de Kıbrıs’tan ev almak özellikle de döviz cinsi üzerinden kiraya vererek amortisman sürelerinin azaltılması noktasında büyük faydaları da beraberinde getirmektedir.


Eskişehir ve Kıbrıs’ta Kira Amortisman

Gayrimenkul yatırımlarında önemsenen bir başka konu kira getirileridir. Bu getirilerin geçim kaynağımız olabileceği gibi tek kanaldan yatırım yapılarak satın alınan bir evin bedelinin çıkması açısından da önem taşır. Tam da bu noktada, Kuzey Kıbrıs’tan ev alıp kira vermenin amortisman süresi açısından öne çıktığı görülmektedir. Bu avantajı yönünden de pek çok yatırımcının ilgisini çekiyor.


Eskişehir ve Kıbrıs’ta Kira Amortisman Süreleri

Genelde Eskişehir’de satın alınan bir evin kiraya verilmesi, öğrenci hedefli olmakla beraber ailelere verilebilir. Fakat Eskişehir de genelde kiralar Türk lirası üzerinden verilmekte ve kira amortisman süreleri ortalama en az 20 yılı bulabilmektedir. Fakat Kıbrıs’ta bu süre 12-15 yılı bulan bir kira amortisman süresini barındırır.

Konum olarak doğru bir yerden KKTC’de ev satın almışsanız, bu süreler hem kısalacak hem de karlılık oranınız artacaktır. Bir süre sonra da satmaya karar verdiğinizde yabancıya bir ev satışı yaptıysanız, döviz üzerinden elde edilen kar miktarı çok daha katlanacaktır. Bu yönüyle de Kuzey Kıbrıs’tan ev alan biri için karını arttırma olanağı çok daha fazla yüksek olmaktadır.


Eskişehir ve Kıbrıs’taki Turistlere Yönelik Ev Satın Alımları

Kira düşünülerek bir yatırım yapıldığında, Kıbrıs’ta öne çıkan en temel faktör Sterlin başta olmak üzere Dolar gibi para birimleri üzerinden elde edilen kazançlardır. Eğer Türkiye’de yaşıyor ve turistleri düşünerek Kıbrıs’ta bir evi alıp kiraya veriyorsanız hem TL’nin değer kaybı hem de kira fiyatlarının döviz bazlı yükselmesiyle kar oranları çok daha yüksek olacaktır.

Kira üzerinden gelen artışlar, dolar TL karşısında değer kazandığı için çok daha faydalı olacaktır. Bu durum Türkiye’de yaşayan biri için enflasyona karşı paranızı bir yandan korurken bir yandan da dövizden gelen karı kullanabilmenize kapı açar. O yüzden KKTC’den bir gayrimenkul satın alıp döviz cinsinden kiraya vermek, karınızı ciddi oranda arttıracaktır.


Ev Yatırımı İçin Eskişehir mi? Kıbrıs mı?
Ev Yatırımı İçin Eskişehir mi? Kıbrıs mı?

Kıbrıs’ı Neden Eskişehir’e Göre Tercih Edebiliriz?

Kira gelirlerinin yanı sıra, Kıbrıs’ın dünya gündeminde yer alan bir etkeni vardır. Turistlerin sıklıkla gelmesinin yanı sıra, yabancıların KKTC’de yaşamak istemelerinin ana sebebi, fiyatların onlara göre uygun olması, güvenilir bir yer alması ve tatil beldesi bir yaşam alanı olmasından kaynaklıdır.

Denize yakın olan şehirleriyle birlikte, doğanın genel olarak bölgeye hakim olması, iklim uygunluğu çok fazla insanı ülkeye çekmektedir. Bu nedenle de turist zenginliği açısından ve dünyanın pek çok ülkesinden yoğun bir öğrenci kitlesine sahip olmasından ötürü Kıbrıs’ın yatırım alanında getirilerinin fazla olduğu görülür.

Yine de doğru bir lokasyondan uygun bir ev almak, yeni projelerin yapıldığı alanlardan yeni bir konut sahibi olabilmek için profesyonel bir yardım almanın önemi büyüktür. Kişisel tercihlerinizdeki hatalarınızdan sıyrılmanıza ve yatırımlarınızı doğru konut alımında kullanabilmenizi sağlar. Böylece yatırım için doğru bir tercih yaparak, birikimlerinizi faydalı bir şekilde değerlendirebilirsiniz.

34 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

CommentsOfis Adres

Maldives Homes, Bahçeli, Girne / Kuzey Kıbrıs


İletişim Adres

Logo 1.png
bottom of page