top of page
  • Whatsapp
  • Instagram
  • YouTube
  • Facebook
  • Yazarın fotoğrafıYiğit Alp Okyaylı

Ev Yatırımı İçin Danimarka mı? Kıbrıs mı?


Ev Yatırımı İçin Danimarka mı? Kıbrıs mı?
Ev Yatırımı İçin Danimarka mı? Kıbrıs mı?

Günümüz yatırım alanları içerisinde ev almanın getirisi ve kar oranlılığı fazla olmasının yan sıra, bir ev almak her geçen güne göre daha da zorlaşabiliyor. O yüzden ev yatırımı için Danimarka mı? Kıbrıs mı? Diye düşünenler için yatırım fırsatları alanında paranın nereye yönlendirileceği de bir o kadar önemlidir. Enflasyona karşı paramızın değerinin korunması ve bu değerin yıldan yıla oranlar artış göstermesi dahil olmak üzere, bir ev yatırımında ülke seçimi de son derece önemlidir.


Kıbrıs'tan ve Danimarka’dan Ev Almak

Yatırım yaparken ona ulaşılabilirlik, fiyat alternatifleri ve satın alınan bir evin kiraya verilmesine kadar pek çok etken söz konusudur. Yatırım yapmanın getirileri bir o kadar fazla olan Kıbrıs, hem fiyatlar hem de talep açısından önemli bir yere sahiptir. Özellikle de devlet tarafından desteklenmekte olan gayrimenkul projeleri, Kıbrıs’tan bir ev satın almanın ya da aldıktan sonra kiraya vermenin önemini de fazlasıyla ön plana koymaktadır. Fakat Danimarka’dan ev almanın hem belirli bir yasal süreci, çeşitli imar konuları ve diğer hususlar devreye girdiğinde, evin değerinden daha fazla ekstra bir harcama yapılmasına da neden olabiliyor.


Kıbrıs'tan Ev Almak Danimarka’ya Göre Neden Avantajlı?

Her zaman için paranın gittiği kaynağı bulmak, gelişmekte olan bir yerden önceden bir ev almak ve o bölgenin popülerliğinin küresel alanda yayılması, bir yatırım için kilit faktörleri barındırır. Fakat bunlarla birlikte, Kıbrıs'tan ev almanın getirileri arasında;

  • Satın alınan bir evin değerinin yıldan yıla çok ciddi artışları göstermesi ve bunun en az iki katıyla başlayan bir fiyatı barındırması,

  • Kira avantajları bakımından farklı para birimleri üzerinden gelir elde edilebilmesi,

  • Turistlik ve öğrenci sayısı açısından her yıl kapasitesini arttıran Kıbrıs’ın bu alandaki geliştirmeleri de sürekli olarak arttırması,

  • Kıbrıs’ın turistlik bir yer olması ve genel olarak şehirlerin ve turistlik mekanların buna göre çoğalarak küresel bir alanda reklam kampanyaları

Kıbrıs’tan ev almanın avantajlarının bir kısmı arasında yerini alır. Tüm bunlarla beraber yatırımlarınızı daha fazla arttırmak ve ev alırken Danimarka'daki gibi pek çok prosedüre takılmadan süreci hızlı bir şekilde tamamlamak adına, Kıbrıs'tan ev almanın pek çok avantajı ön plana çıkar.


Kıbrıs ve Danimarka’dan Ev Alırken Turistlik Talep Döngüsü

Turistlerin gelip gitmesi ve bunun ortalama KKTC’de 7 ay olması, ev almanın ya da kiraya verebilmenin temelde ne kadar yoğun bir talebi olduğu gösteriyor. Akdeniz iklimi dahil olmak üzere Kıbrıs’tın turistlik açıdan zaten kendini ön planda tutması, tatil için çok fazla ülke üzerinden talep görüyor olması, hem kiralık ev arayışlarında artış göstermekte hem de fiyatların buna göre artmasına zemin hazırlar. Aynı zamanda devlet tarafından turistlik yatırımlara uzun yıllarca vergi konularındaki muafiyetlerle de, daha fazla insanın hem yatırım yapmasına hem de çok fazla turistin Kıbrıs’a gelmesi için ön ayak olmaktadır.


Kıbrıs ve Danimarka’daki Kira Gelirleri

Kira gelirleri açısından Kıbrıs’ın Danimarka'ya göre çok fazla farkı bulunur. Danimarka’da genelde yıldan yıla artışlar çok cüzi bir oranda olmasına karşın, turist ve öğrenci taleplerinin zaten belirli bir yerde olması, kira politikalarını ve artışlarını da sınırlar. Kıbrıs'taki bu durum tamamen farklıdır ve her yıl ciddi rakamlarla döviz üzerinden güzel karlar bırakabilir.

Danimarka'da alınan bir evin amortisman süresi ortalama 15-20 yıl sürelerini bulabilirken, bu süreler Kıbrıs için yarı yarıya daha azdır. Ayrıca her ay gelen kiraların yıldan yıla göre ciddi oranda artması da, amortisman sürelerinin neden ciddi şekilde azaldığının başka bir örneği olarak karşımıza çıkar. Kıbrıs ayrıca Danimarka gibi pek çok ülkeden vizesiz girişleri alması ve aynı zamanda Avrupa’nın güvenilir ülke olması açısından kayda değer etkenleri sayesinde daha fazla talebi de almaktadır.


Ev Yatırımı İçin Danimarka mı? Kıbrıs mı?
Ev Yatırımı İçin Danimarka mı? Kıbrıs mı?

Danimarka’dan ve Kıbrıs’tan Ev Alsam Daha Hızlı Kar Ederim?

Ev satın almanın farklı bir ülke süreci takip edildiğinde, birtakım etkenler devreye girer. Ne kadar turist geldiği, öğrenci sayıları ve emlak sektörüne yapılan yatırımlar bunların başlıcalarıdır. Kıbrıs’ta yoğun bir talep olmasının yanı sıra, pek çok emlak projeleri de arttığından genel olarak satın alınan bir evin kar getirme oranı da kısalır.

Kıbrıs’tan ev alma süreçlerinde her yıl daha fazla evin değeri arttığından kar elde etme konusunda ciddi bir değere sahiptir. %100 oranında ev fiyatlarının geçtiğimiz süreçlere baktığında 6 aylık oranlar da bile arttığı görülür. Bu süreç Danimarka’da bir evin %40-55 oranlarında göstermektedir. Aynı zamanda Rusya'dan ve Ukrayna ile Belarus gibi pek çok ülke üzerinden de Kıbrıs’ta yaşamak isteyenlerin ev almaları da ön plana çıktığında talepler Kıbrıs’ta sürekli olarak artmaktadır.


Kıbrıs ve Danimarka'nın Küresel Turizm Değerleri ve Ev Fiyatları

Dünya tarafından turistlik bölgelere, deniz, sıcak kum ve güneş etkenleri, daha iyi tatil imkanları ve fiyatların daha uygun olmasıyla ilgi artmaktadır. Kıbrıs tüm bu etkenleri bir arada turistlere vermekte ve kendini küresel bir tatil beldesi konumuna yerleştirmiştir. Fakat Danimarka genelde tarihi alanlarda gezilmesi üzerine kurulu bir turizm temasına sahip olduğundan, genel olarak tatil kapsamı bu iki süreçte çok farklı bir yapıya ayrılır. O yüzden de Kıbrıs’tın yıl bazındaki turist sayısı her geçen yıl artmakta, üniversitelerin kapasitesi büyüdüğü için öğrenci sayıları da arttığından, ev ve kira oranlarında çok ciddi artışlar görünmektedir.


Kıbrıs’ın Danimarka Kadar Güvenilir Olmasıyla Ev Yatırımlarına Talep

Kıbrıs ve Danimarka’nın suç oranları arasında çok fazla fark olmamasına karşın, Kıbrıs Avrupa üzerinde ciddi bir az oranda suç işleyişine sahiptir. Suç oranlarının hem az olması, hem de politik etkenlerin Güney Kıbrıs’la yumuşaması, KKTC’ye olan güvenin ciddi bir şekilde artmasını sağlar. O yüzden ev satın almak isteyenler ya da farklı alanlarda yatırım yapmak isteyenlerin ilgisini sürekli olarak çekmektedir.


Ev Almak Kıbrıs’ta mı Danimarka’da mı Daha Kolay?

Kıbrıs’tan ev almak özelikle de Türkiye’den bir kişi için son derece kolaydır. Fakat Danimarka’dan ev almak için imar yapılanmaları, bir evin alındığında tarihi yapısının bozulmaması için çeşitli prosedürler ya da vergi sistemleri çok değişkenlik gösterebilir. Kıbrıs'ta tüm süreçler hem daha anlaşılabilir hem de daha kolay bir yapıda işler.


Ev Yatırımı İçin Danimarka mı? Kıbrıs mı?
Ev Yatırımı İçin Danimarka mı? Kıbrıs mı?

Kıbrıs’tan Ev Alırken Sahip Olduğum Avantajlar Nedir?

Türk lirası cinsinden ev alıp, birkaç sene sonra bir yabancıya döviz bazlı bir ev satışı yapan çok fazla vardır. Bu getiri anlamında iyi kar bırakmasının yanı sıra, aynı şekilde dolar ya da sterlin gibi para birimleri üzerinden evleri kiraya vererek, Türkiye’den bir yatırımcının ciddi bir kar oranı da bulunur.


Kıbrıs Danimarka’ya Göre Neden Ön Planda Olabilir?

Ekonomik anlamda ve yatırım anlamında Kuzey Kıbrıs son zamanlarda ciddi bir ivme yakalamıştır. Ayrıca farklı ülkeler tarafından kötü bir imajı olmayan Kıbrıs’ın, yatırım yapanları memnun edecek bir karşılık değeri vardır. Ayrıca otellerin ve casinoların sürekli olarak artması ve bunlara olan taleple birlikte, özel üniversitelerin yeni bölümler eklemesiyle de öğrenci sayılarında da artışlar gözlemlenir. Her zaman talep açısından karşılığı olan KKTC’nin gelişmekte olan ve pek çok bölgesinin de şimdiden yatırım aldığı düşünüldüğünde, getirilerinin güzel bir kar bırakma alternatifi bulunur.


26 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

CommentsOfis Adres

Maldives Homes, Bahçeli, Girne / Kuzey Kıbrıs


İletişim Adres

Logo 1.png
bottom of page