top of page
  • Whatsapp
  • Instagram
  • YouTube
  • Facebook
  • Yazarın fotoğrafıYiğit Alp Okyaylı

Emlak Vergisi Ödeme Hangi Banka Kaç Taksit Yapıyor?


Emlak Vergisi Ödeme Hangi Banka Kaç Taksit Yapıyor ?
Emlak Vergisi Ödeme Hangi Banka Kaç Taksit Yapıyor ?

Emlak Vergisi Ödeme Hangi Banka Kaç Taksit Yapıyor? en çok sorulanlardandır. Son yıllarda ülkemizde vergisel olarak en fazla etkiyi emlak piyasası gösterir. Yatırımcıların ve toprak sahibi olmak isteyenlerin ilk tercihi arasında taşınmazlar gelir. Taşınmazlar içerisinde; arsa, bina ya da araziler başı çeker. Türkiye sınırları içerisinde bir mülk sahibi olmak için ise bazı şartlar gerekir. Bunların başında emlak vergisi gelir. Bu arada bilginizi aldıktan sonra bir önceki yazım olan Kıbrıs'tan Ev Almanın Avantajları okuyabilirsiniz.

Emlak Vergisi Nedir?

Mülk edinmek ya da toprak sahibi olmak isteyen bir kişi, satın alım işlemleri dahil olmak üzere kanunlar doğrultusunda vergi vermekle yükümlüdür. Emlak vergisi kanunlarının 1319 sayılı maddesine göre; Türkiye sınırları içinde bulunan bina ve arsa mülkleri için vergilendirme yapılmaktadır. Bu vergi mülk sahibi tarafından tahsis edilir.

Emlak vergisi; bina vergisi ve arazi vergisi olarak ikiye ayrılır. Her iki taşınmaz mülklerin ödeme işlemleri sahipleri üstlenir. Eğer alınan mülkün sahibi yok ise kime tahsis edildi ise vergisini o kişi ödemekle mükelleftir. Ödemelerin fiyatlandırılması mülkiyetin durumuna, alanına ve şartlarına göre değişme gösterir.

Kimler Emlak Vergisi Öder?

Emlak vergisi; yeni bir ev ya da arsa satın aldığınızda ortaya çıkacak bir durumdur. Eğer yeni bir en ya da arsa sahibi iseniz emlak vergilerini ödemek zorundasınız. Bunun için de önce emlak beyanında bulunmanız gerekir. Diğer adı 'Tapu Taşınmaz Beyan' olan bu işlemi belediyelerden ya da internet yolu ile e-devlet üzerinden yapabilirsiniz. Bir emlak vergisi mükellefi olmak için ise şu belgelerin olması gerekir:


-Bina ya da araziyi alanın nüfus cüzdanı fotokopisi,


-Alınan mülkün ruhsatı,


-Yapı kullanma izni olan 'iskân' belgesi ve fotokopisi,

-Emlak bildirim formu.


Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?

Emlak vergisi, sahibi olduğunuz mülke ait olan yerin belediyesine başvurarak yapılır. İsterseniz bu işlemi şimdilerde havale yolu ile EFT aracılığıyla sağlayabilirsiniz. Artık çoğu belediyeler teknolojinin getirdiği kolaylıkları vatandaşlarına sunarak vergi ödeme işlemlerini de e devlet üzerinden gerçekleştirmektedir.

Emlak vergileri mülkiyetin rayiç bedeli hesap alınarak ödenir. Rayiç bedelleri de her yıl farklı oranlarda değişir. Bu değişiklik resmi gazetede yayınlanır ve bu zam oranlarına göre vergilendirme yapılır. Emlak vergileri her yıl iki defa olarak ödenir. Bu ödeme her yıl değişiklik gösterse de genel olarak yılın ortası ile sonu olarak iki taksitlendirilir. Zamanında ödenmeyen vergiler cezaya tabii tutulur.

Emlak Vergisi Taksitlendirme ve Hangi Banka Kaç Taksit Yapıyor?

Emlak vergisi ödemelerini daha uygun ödemek isteyenler için taksitlendirme yapan bankalar bulunmaktadır. Devlet bankalarının yanı sıra özel bankalarda emlak vergisi ödemelerinde vatandaşlara taksitlendirme kolaylığı sağlar. Taksitlendirme ile özellikle fazla gayrimenkul sahibi olanların ödeme gücü kolaylaşmaktadır.

Emlak vergisi taksitlendirme işlemleri için bankaların müşteri temsilcilerinden yardım alınabilir. Bankalara göre de taksitlendirme işlemi 2 taksit, 3 taksit ya da daha fazla olarak düzenlenebilir. Vergi ödemek bir vatandaşlık görevidir. Emlak vergisi de zamanında ödenmesi gereken bir vergidir. Mülk sahibi herkes bu vergi ile mükelleftir. Dipnot olarak senelerdir enpara.com kullanan birisi olarak ayda 1 adet faizsiz taksitlendirme seçeneği olduğunu biliyor ve uyguluyorum. Lakin vergide kullanılabiliyor mu o konuda fikrim yok. Ayrıca önceki makalemiz olan Kıbrıs'tan Ev Nasıl Alınır? okuyabilirsiniz :)

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

CommentsOfis Adres

Maldives Homes, Bahçeli, Girne / Kuzey Kıbrıs


İletişim Adres

Logo 1.png
bottom of page