top of page
  • Whatsapp
  • Instagram
  • YouTube
  • Facebook
  • Yazarın fotoğrafıYiğit Alp Okyaylı

Dünyanın En Küçük Ama En Zengin 10 Ülkesi


Dünyanın En Küçük Ama En Zengin 10 Ülkesi
Dünyanın En Küçük Ama En Zengin 10 Ülkesi


Dünyanın en büyük ülkeleri güçlü görünebilir, ancak her zaman düşündüğünüz kadar nakit paraya sahip değildirler ve bu nedenle dünyanın en küçük ama en zengin 10 ülkesi listesinde yer alan ülkeler bu kanıyı yıkarlar. Economist tarafından derlenen rakamları kullanarak, insanların kazandığı paranın şaşırtıcı derecede yüksek olduğu dünyanın en küçük ülkelerinden bazıları bu konu ile ilgili fikir elde etmek açısından bir örnek oluşturabilir.


Vatikan

Nüfusu 500'ün biraz altında olan tüm ülkelerin en küçüğü olmasına rağmen, Vatikan o kadar zengin ki bildirildiğine göre merkezi bilançosunda milyonlarca avro sıkışmış durumdadır. Sadece bir perspektife koymak gerekirse, burada kişi başına tahmini ortalama gelir dünyanın en büyük ülkelerinden biri olan Çin'den üç kat daha yüksek olan 16.000 £ civarındadır. Vatikan'ın yanı sıra bir diğer ülke ise Bahamalar'dır.

Öncelikle lüks turizmin yanı sıra açık deniz bankacılığı tarafından yönlendirilen bir ekonomiye sahip istikrarlı bir ülkedir. Bahamalar'ın yalnızca 377.374'lük küçük bir nüfusu var ancak milyonlarca turist, sonsuz sayıda otel ve tatil köyünde kalmak için her yıl adaya akın eder.


Birleşik Arap Emirlikleri

Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olan BAE, zenginliğinin çoğunu petrol ve doğal gazdan sağlayan bir ülkenin en iyi örneğidir. Ancak bunun üzerine, ülke aynı zamanda çok sayıda küçük ada ve dünyanın en yüksek binalarından bazılarını inşa ederek ve ne yapacağını bilmediğinden daha fazla para yaratarak milyonlar kazanmıştır.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin yanı sıra Brunei de liste içerisinde yer alır. Bu küçücük ülke, sıkı hükümet düzenlemeleri ve maliyet düşürmenin yanında yabancı ve yerli girişimcilik işlemlerinin bir kombinasyonu nedeniyle zengin bir ekonomiye sahiptir.

Bu listede bulacağınız diğer petrol ülkeleri gibi, bu Asya ülkesi de ham petrol ve doğal gaz ihracatı ile desteklenir, ancak artık tek kaynağı değildir.


Andora

Andorra sadece 468 kilometrekare büyüklüğünde olmasına rağmen, ülkenin zengin ekonomisinin arkasındaki büyük itici güç olan yaklaşık 270 otel ve 400 restorana ev sahipliği yapar.

Ülke her yıl yaklaşık 13 milyon turist alır ancak yalnızca 79.218 sakini vardır. Bu nedenle gelir seviyesi delicesine yüksek kalır. Andora ile birlikte Kuveyt de bu listede bulunur. Boyut olarak biraz daha büyük olan Kuveyt, 17.820 kilometrekarelik bir alanı kaplar. Ama aslında dünyanın en büyük beşinci petrol rezervine sahip ve dünya toplamının yaklaşık %10'unu oluşturur.

Ülke o kadar zengin ki, sakinlerinin herhangi bir vergi ödemesine gerek yoktur. Çünkü Hükümetin gelirinin yaklaşık %80'i petrol ihracatından gelir.


Avusturya

Yaklaşık 8,5 milyonluk Londra ile aynı büyüklükte bir nüfusa sahip olan bu alp ülkesinde kişi başına düşen gelir, dünya genelindeki ortalama gelirden yaklaşık dört kat daha fazladır. Bunun da ötesinde başkenti Viyana, Avrupa'nın en zengin beşinci şehridir. Muhtemelen bu yüzden şehir merkezinde bir dilim kek için 12 sterlin ödemek mümkün olur. Bir diğer ülke ise Hollanda'dır.

Yaklaşık 17 milyonluk bir nüfusa sahip olan bu ülke parasını büyük ölçüde madencilik, tarım ve imalattan sağlar. Hollanda, Aruba, Curacao ve Sint Maarten olmak üzere dört ülkeden oluşan bir krallığın parçasıyken, Hollanda'nın kendisi toplam arazinin %98'ini oluşturur ve kişi başına ortalama geliri 39.300 £ civarındadır.


İzlanda

Yüksek oynaklığa maruz kalmasına rağmen, İzlanda'daki ortalama gelir 90'lı yıllardaki ekonomik reformlardan bu yana genellikle her zaman yüksek kalmıştır. 300.000'in biraz üzerinde bir nüfusa sahip olmasına rağmen İzlanda, ekonominin büyümesini sağlamak için düzenleme ve açık piyasa politikalarında her zaman etkili olmuştur. Bir diğer küçük ülke Singapur'dur.

63 adadan ve bir miktar anakaradan oluşan Singapur, aslında sadece 720 kilometrekarelik bir alanı kaplar. 789 kilometrekarelik New York şehrinin büyüklüğünden daha küçüktür. Ancak küçük olmasına rağmen, küresel bir finans merkezi ve dünyadaki en iş dostu ekonomilerden biri olduğuna inanılır.


İrlanda

OECD verilerine göre İrlanda, yaşam kalitesi açısından en iyi ülkelerden biri ve 15. sırada yer alır. Aynı zamanda dünyanın en iyi ekonomilerinden birine sahiptir. San Marino da liste içerisinde yer alır.

Sadece 61,2 kilometrekarelik alanı ve 32.000 nüfusu ile San Marino, dünyanın en küçük 10 ülkesi arasında yer alır. Ama aynı zamanda, Avrupa'daki en büyük ve en gelişmiş ülkelerin çoğuyla karşılaştırılabilir bir kişi başına gelirle en zenginlerden biridir. Ekonomisi ağırlıklı olarak finans, sanayi, turizm ve hizmetlere dayanır.


Dünyanın En Küçük Ama En Zengin 10 Ülkesi
Dünyanın En Küçük Ama En Zengin 10 Ülkesi

İsviçre

İsviçre finansal güvenliği ile ünlüdür. O kadar güvenli ki, insanlar paralarını İsviçre bankalarına 2. Dünya Savaşı sırasında kendi ülkelerinden daha güvenli olacağını bilerek yatırmaya başlamışlardır.

Tabii ki bir turist olarak artık bunun bedeli ödenir. Bir diğer ülke Bermuda'dır. Sadece 65.024 kişilik bir nüfusa sahip olan Bermuda, uluslararası firmalara finansal hizmetler sağladığı ve her yıl yüz binlerce turisti çeken lüks turizm endüstrisini sürdürdüğü için dünyadaki en yüksek kişi başına gelir oranlarından birine sahiptir.


Makao

Sadece 12 mil karelik bir arazi alanı ve 72.400 £ ortalama gelir ile, bu küçücük ülkenin ne kadar zengin olduğunu şimdiden anlayabilirsiniz. Ülkenin nüfusu 625.000 civarında, ancak ekonomi esas olarak turizm ve kumardan gelişir. Hong Kong'un hemen karşısında yer alması, lüks tatil köyleri ve nakit para harcayacak bir yer arayan insanlar için kolay bir hafta sonu kaçamağı yaparlar.

Bir diğer küçük ama zengin ülke Katar'dır. Katar da 1940'larda petrol ve gazı keşfetmeden önce inanılmaz derecede fakir bir ülke olarak bilinirdi. Kuveyt gibi, sakinler herhangi bir gelir vergisi ödemek zorunda değiller ve hükümet petrol ve gazdan çok fazla gelir elde ettiği için birçok hizmet ücretsiz olarak sunulur.


Norveç

Pek çok gelişmiş Avrupa ülkesinin aksine, Norveç aslında Avrupa Birliği'nin bir parçası değildir. Petrol ve doğal gaz açısından zengindir ve petrol üretiminde ilk 20 ülkeye girer. Ancak ülke çok zengin olduğu için burada yaşam maliyetlerinin de yüksek olduğu görülebilir.

Bir diğer ülke olan Lüksemburg'un nüfusu 500.000'den azdır. Bu da esasen diğer birçok Avrupa ülkesindeki küçük bir kasabaya eşdeğerdir. Ancak dünyanın en küçük sekizinci ülkesi olmasına rağmen 250'den fazla bankaya ev sahipliği yapıyor ve AB'deki en büyük bankacılık yoğunluğuna sahiptir.


Dünyanın En Küçük Ama En Zengin 10 Ülkesi
Dünyanın En Küçük Ama En Zengin 10 Ülkesi

Lihtenştayn

Süper zengin bir ülke için 500.000'in küçük bir nüfus olduğunu düşünüyorsanız, o zaman Alpler'de yer alan Lihtenştayn'ın sadece 35.000 kişinin yaşadığı ve hala kişi başına 118.400 £ geliri olan Lihtenştayn'ı duyunca şaşıracaksınız. Ancak ülke Avusturya ve İsviçre finans merkezleri tarafından sınırlanmıştır.

Bu yüzden burada yaşayan insanların büyük paralar kazanması gerçekten büyük bir sürpriz değildir. En güçlü ülke ise Monako'dur. Bu ülke New York City'deki Central Park'tan daha küçüktür.

Ancak kişi başına ortalama geliri neredeyse 141.000 £ ile şaşırtıcı derecede yüksektir. Bir Grand Prix ve Süper Yat Gösterisine ev sahipliği yapan Monaco, gerçekten lüks statüsünde durur ve her yıl milyonlara turist bu küçük ülkeye akın eder.

Bir diğer ülke ise Kıbrıs'tır. Kıbrıs dünya genelinden her turistin özellikle yaz aylarında akın ettiği ekonomisi güçlü küçük ülkelerden birisidir.

Konumu ve ada hükümeti olmasından ötürü ülkede yatırım işlemleri de oldukça fazladır. Böylelikle yatırımcılar bölgede değer kazanan emlak piyasasında daha fazla gelir elde edebilirler.

38 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

コメントOfis Adres

Maldives Homes, Bahçeli, Girne / Kuzey Kıbrıs


İletişim Adres

Logo 1.png
bottom of page