top of page
  • Whatsapp
  • Instagram
  • YouTube
  • Facebook
  • Yazarın fotoğrafıYiğit Alp Okyaylı

Borsaya İlk Adım için Altın Niteliğinde Tavsiyeler


Borsaya İlk Adım için Altın Niteliğinde Tavsiyeler
Borsaya İlk Adım için Altın Niteliğinde Tavsiyeler


Yeni yatırımcıların borsaya ilk adım için altın niteliğinde tavsiyeler konusuna göz atılmalıdır. Borsaya ilk kez adım atacak olan yatırımcıların yatırım yapmadan önce bilgi sahibi olmaları gerekir. Yeni yatırımcılar bu bilgileri edinirlerse borsada doğru ve karlı yatırımlar yapılabilir.

Borsaya yeni giren yatırımcılar için bir süreç olduğu unutulmamalıdır. Yani yeni yatırımcılar bir eğitim sürecinden geçmelidirler. Bu süreç bilgi edinmekle başlar. Bu süreç deneyim elde etmek, strateji geliştirmek, piyasa takibi gibi birçok adımdan meydana gelen bir süreçtir. Borsaya yeni girmiş bir yatırımcı buy süreci doğru adımlarla geçirirse çok başarılı bir yatırımcı olunur. Borsada her an başarı sağlanır.

Borsada yatırım yapmak gibi Kıbrıs’ta yatırım yapmak da oldukça popüler. Kıbrıs yaşamak için en keyifli yerlerden biri. Birçok insanın tercihi oluyor. Bununla beraber Kıbrıs’ta yapılan yatırımlar da büyük avantajlar sağlıyor.


Doğru Aracı Kurumlar

Borsa aracı kurumları, yatırımcı ile piyasa arasında bir köprü gibidir. Yani yatırımcıyla borsanın ilişkisi bu aracı kurum tarafından yürütülür. Yatırımcılar borsada alım satım işlemlerini elektronik sistemler üzerinde yapılsa dahi aracı kurumlara ihtiyaç vardır. Aracı kurumlar, yatırımcıların alım ve satımlarını eşleştirir, yatırımları sonuçlandırır. Alıcı parayı, satıcı ise yatırım aracını karşı tarafa sistem üzerinden otomatik bir şekilde transfer işlemini gerçekleştirir.

Aracı kurumlar, Aracı kurumlar konusunda en önemli husus doğru aracı kurumun seçilmesidir. Aracı kurumların yasal aracı kurum olmaları gerekir. Zira yasal olmayan aracı kurumlar büyük risk arz eder. Aracı kurumların sunduğu hizmet kalitesine bakılmalıdır.Bazı aracı kurumlar güvenilir olmadığı gibi hizmet kalitesi bakımından da oldukça kötü. Bu gibi aracı kurumlar yatırımcılar için inanılmaz riskler arz ederler.

Bu kurumların sağlayacağı imkanlar yatırımcıların yatırımlarını kolaylaştırır. Güvenli ve kaliteli hizmetler veren kurumlar yatırımcılar için en doğru seçimlerdir. Dolayısıyla yeni yatırımcılar aracı kurum seçerken kurum hakkında doğru bilgiler edinmeli ve gerekli araştırmaları yapmaları gerekir. İnternet üzerinden araştırma yapılarak bu kurumu tercih eden yatırımcıların yorumlarına da göz atılmalıdır. Yeni yatırımcılar kendileri için en uygun kurumu seçmelidirler.


Borsa Eğitimi Almak

Borsaya ilk kez adım atacak yatırımcılar için borsa eğitimleri önemli bir basamaktır. Borsa eğitimleri yatırımcıların borsada adım adım ilerlemeleri için son derece yararlıdır. Eğitimde temel ve teorik bilgiler verilir. Yatırımcılar borsaya ve borsa işlemlerine ilişkin her detay hakkında bilgi sahibi olurlar.

Borsa eğitimleri için internet güzel bir kaynak. Yeni yatırımcılar bu yararlanarak kaynaklardan eğitim alabilirler. Bununla beraber aracı kurumları eğitimleri de oldukça faydalıdır. Bu eğitimler alınmazsa yatırımcının bilgileri eksik olur. Bu da ileride yapılacak her yatırımda belirsizlik yaşanmasına neden olur. Yatırımlar yapılmadan önce bu eğitimler tamamlanmalıdır.


Tecrübe Kazanmak

Yeni yatırımcılar hedeflerinden biri tecrübe kazanmak olmalıdır. Tecrübe olmadan başarılı yatırımlar oldukça zor. Zira tecrübeli yatırımcılar çok daha doğru yatırımlar yapar ve kazanç elde ederler.

Tecrübe kazanmak için yatırımcıların borsada işlem yapmaları gerekir. Elbette bu risk olur. Yeni bir yatırımcının bilgi ve tecrübe edinmeden borsada işlem yapması kayıplara neden olur. Tam da bu sebepten sanal hesaplar vardır. Diğer bir deyişle bunlar deneme hesaplarıdır. Yatırımcılar deneme hesapları edinirler.

Bu hesaplar üzerinden borsada istedikleri enstrüman üzerinden yatırım yaparlar. Bu hesaplar sayesinde enstrümanları alıp satarak sonuçlarını görme şansı elde ederler. Bu hesaplar gerçek hesaplar olmadığı için yatırımcı bir kar ya da zarar elde etmez. Yani yatırımcının yaptığı işlemlerden kazancı ya da kaybı olmaz. Bu sayede yatırımcılar, rahat bir şekilde borsa işlemi yaparak tecrübe kazanırlar.

Deneme hesaplarıyla enstrümanların fiyatlarını görme, nelerden etkilendiklerini öğrenme, yapılan yatırımlarının sonuçlarını görme imkanı bulurlar. Borsanın işleyişi hakkında bilgi edinirler. Bununla beraber sanal borsa oyunları da faydalı alıştırmalardır. Yeni yatırımcılar bu sanal borsa oyunları oynayarak yeni deneyimler elde ederler.

Birçok sanal uygulama mevcut. Sanal paralarla borsada işlem yapılıyor. Yatırımcılar bu oyunları oynayarak borsada neler yaşandığını, işlemlerin nasıl ilerlediğini ve yapılan her işlemden ne sonuç alınacağını görürler.


Yatırım Araçlarının Değerindeki Dalgalanmalar

Borsada pek çok yatırım aracı mevcut. Bu yatırım araçlarının fiyatları düşer ya da yükselir. Yatırım araçlarının fiyatları çeşitli faktörlerden etkilenir. Güncel olayları ekonomik dalgalanmalar ve daha birçok faktör sayılabilir. Bu noktada yatırımcıların fiyatları etkileyen faktörleri bilmeleri gerekir.

Yani hangi durumların ve faktörlerin fiyatları düşürdüğü ya da yükselttiği bilinirse o yönde işlemler yapılarak kar elde edilir. Bu bilgiler ise borsa takibiyle mümkün olur. Borsa takibi yapılarak bu bilgiler edinilir.


Stratejiler Geliştirmek

Borsada doğru yatırım yapmak ve kazanmak için stratejiler olmazsa olmazlardır. Stratejiler, yatırımcıların yol göstericileridir. Strateji olmazsa hedefsiz ve plansız hareket edilir. Bu da özellikle borsaya yeni girmiş yatırımcılar için büyük riskler anlamına gelir.

Yatırımcıların prensipli ve hedefli ilerlemelerini sağlayacak stratejilere ihtiyacı vardır. Strateji geliştirmek için öncelikle bilgi ve deneyim gerekir. Yeni yatırımcılar, bilgi ve deneyimle kendi stratejilerini geliştirirler. Stratejilerin kısa vadeli yerine uzun vadeli yapılması çok daha faydalı olur. Uzun vadeli stratejiler yatırımcıların başarılı anahtarlarından biridir.


Neden-Sonuç Odaklı Olmak

Borsada fiyatlar esnektir. Aynı zamanda enstrümanların fiyatları değişkendir. Güncel durum ve diğer faktörler fiyatları etkilediği için fiyatlar düşebilir ya da artabilir. Dolayısıyla yatırımcının borsada her işlemini tıpkı bir kompozisyon gibi algılaması gerekir. Yani giriş, gelişme ve sonuç olarak düşünülmelidir.

Bu mantıkla hareket edildiğinde doğru stratejiler hazırlanır. Yatırımcı neden sonuç ilişkisini tahmin ederek ilerler. Olumsuz ihtimaller göz önüne alınır. Bu da risklerin azalmasını sağlar.


Kar ve Zarar

Yatırımcılar kar zarar noktalarına dikkat etmelidirler. İlk olarak kar zarar noktalarına karar verilmelidir. Yatırımcı bir hedef kar belirlemelidir. Bununla beraber ne kadarlık riskin göze alınacağı bilinmelidir. Eğer bunlar belirlenirse yatırımcı olası bir zarar etme durumunda panik yapmaz. İşlemlerini soğuk kanlılıkla kontrol altına alır.


Yatırım Aracı Belirlemek

Borsaya yeni girmiş yatırımcılar hangi enstrümanla yatırım yapacaklarına karar vermekte zorlanırlar. Zira borsada pek çok sayıda enstrüman mevcut. Bu noktada yatırımcılar öncelikle enstrümanlar konusunda bilgi edinmelidirler.

Enstrümanların ne zaman kazandıracağı, nelerden etkilendiği ve buna benzer tüm bilgiler oldukça önemli. Yatırımcılar bilgi sahibi oldukları enstrümana yatırım yapmalıdırlar. Böylece yatırım kontrol edilebilir ve kontrollü işlemler yapılabilir.


Borsaya İlk Adım için Altın Niteliğinde Tavsiyeler
Borsaya İlk Adım için Altın Niteliğinde Tavsiyeler

Analizler

Analizler yatırımcılar için en önemli rehberlerdir. Özellikle borsaya yeni giriş yapmış yeni yatırımcılar, analizleri okuyup bilgi edinme şansı yakalarlar. Bu teknik ve teorik analizler yatırımcıların doğru şekilde ilerlemeleri için büyük öneme sahiptir.


Psikolojik Hazırlık

En önemli hususlardan biri yatırımcıların kendilerini psikolojik olarak hazırlamalarıdır. Yeni yatırımcıların bu konuya çok daha fazla özen göstermeleri gerekir. Öncelikle yatırımcılar başkalarına güvenmemelidirler. Yatırımcıların bilgi ve tecrübelerine güvenmeleri çok daha doğrudur. Borsada soğuk kanlı ve mantıklı hareket edilmesi gerekir. Panik ve endişeyle verilen ani kararlar riskleri artırır ve zararları beraberinde getirir. Borsada kar elde etmek kadar zarar edilebileceği de bilinmelidir. Bu gerçek kabul edilirse ileride zarar edildiğinde büyük hayal kırıklıkları yaşanmaz. Yatırımcı kendini ruhsal olarak hazırladığında başarıyı yakalar.35 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

댓글Ofis Adres

Maldives Homes, Bahçeli, Girne / Kuzey Kıbrıs


İletişim Adres

Logo 1.png
bottom of page