top of page
 • Whatsapp
 • Instagram
 • YouTube
 • Facebook
 • Yazarın fotoğrafıYiğit Alp Okyaylı

Borsada Yatırım Yaparken Paramı Nasıl Yönetmeliyim?


Borsada Yatırım Yaparken Paramı Nasıl Yönetmeliyim?
Borsada Yatırım Yaparken Paramı Nasıl Yönetmeliyim?

Hisse senedi yatırımı ya da borsa yatırımı iyi yapıldığında, uzun vadeli servet oluşturmanın en etkili yollarından biridir ve yatırımcılar borsada yatırım yaparken paramı nasıl yönetmeliyim? Sorusunu sık sık sorarlar. Doğru şekilde yaptığınızdan emin olmanıza yardımcı olmak için borsaya para yatırmak için size verilen kılavuzları iyi bir şekilde değerlendirmeniz gerekir.


Yatırım Yaklaşımını Belirleme

Dikkate alınması gereken ilk şey, hisse senetlerine nasıl yatırım yapılacağıdır. Bazı yatırımcılar bireysel hisse senedi satın almayı tercih ederken, diğerleri daha az aktif bir yaklaşım benimserler. Aşağıdaki ifadelerden hangisi sizi en iyi şekilde tanımlar?

 • Ben analitik bir insanım ve sayıları çarpıtmaktan ve araştırma yapmaktan hoşlanırım.

 • Matematikten nefret ediyorum ve bir ton "ev ödevi" yapmak istemiyorum.

 • Borsa yatırımına adamak için her hafta birkaç saatim var.

 • Yatırım yapabileceğim bir çok şirket hakkında okumayı severim, fakat matematikle ilgili olan herhangi bir şeye girmek gibi bir arzu içimde yok.

Bu sorulara vereceğiniz yanıtlar borsada paranızı iyi bir şekilde değerlendirmenizin ilk adımını oluştururlar.


Borsaya Yatırım Yaparken Bireysel Hisse Senetlerini Tercih Etme

Hisse senetlerini sürekli olarak kapsamlı bir şekilde araştırmak ve değerlendirmek için zamanınız ve arzunuz varsa bireysel hisse senetlerine yatırım yapabilirsiniz. Bu durumda, %100 bunu yapmanızı öneririz.

Akıllı bir yatırımcının zamana bağlı olarak piyasayı yenmesi tamamen mümkün olan bir durumdur.

Öte yandan, üç aylık kazanç raporları ve orta düzeyde matematiksel hesaplamalar gibi şeyler kulağa çekici gelmiyorsa, daha pasif bir yaklaşım benimsemekte kesinlikle yanlış bir şey yoktur. Bir diğer yatırım modeli endeks fonlarıdır. Bu fonlarla farklı bir alanda borsaya yatırım yapılacak olan paranın yönetilebilmesi mümkün olur.


Endeks Fonları

Bireysel hisse senetleri satın almaya ek olarak, S&P 500 gibi bir hisse senedi endeksini izleyen endeks fonlarına yatırım yapmayı seçebilirsiniz. Aktif ve pasif yönetilen fonlar söz konusu olduğunda, genellikle ikincisini tercih ederiz.

Endeks fonları tipik olarak önemli ölçüde daha düşük maliyetlere sahiptir ve altta yatan endekslerinin uzun vadeli performansıyla eşleşmeleri neredeyse garanti edilir. Zamanla, S&P 500, yıllık olarak yaklaşık %10'luk toplam getiri üretti ve bunun gibi performans, zaman içinde önemli bir servet oluşturabilir. Son olarak, son yıllarda popülaritesi patlayan bir başka seçenek de robo-danışmandır.

Robo-danışman etkeni, borsada paranızı sizin adınıza ve yaşınıza, risk toleransınız ile yatırım hedeflerinize daha uygun bir endeks fonları üzerinden portföyüne yatırım yapan bir aracı kurum olarak bilinir.

Bir robo-danışman sadece yatırımlarınızı seçmekle kalmaz, aynı zamanda birçoğu vergi verimliliğinizi optimize eder ve zaman içinde otomatik olarak değişiklik yapar.


Borsa Yatırımına Ne Kadar Para Yatırılacağına Karar Verilmesi

İlk olarak, borsaya yatırım yapmamanız gereken paradan bahsetmek gerekir. Borsa, en azından önümüzdeki beş yıl içinde ihtiyaç duyabileceğiniz para için uygun bir yer değildir. Borsa uzun vadede neredeyse kesinlikle yükselecek olsa da, kısa vadede hisse senedi fiyatlarında çok fazla belirsizlik vardır.

Aslında, herhangi bir yılda %20'lik bir düşüş olağandışı değildir. 2020'de COVID-19 salgını sırasında piyasa %40'tan fazla düştü ve birkaç ay içinde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştır.


Varlık Tahsisi

Yatırım yapılabilir paranızla, yani önümüzdeki beş yıl içinde muhtemelen ihtiyaç duymayacağınız parayla ne yapacağınız hakkında karar verme aşaması söz konusu olur. Bu, varlık tahsisi olarak bilinen bir kavramdır ve burada birkaç faktör devreye girer. Yaşınız önemli bir husustur ve özel risk toleransınız ve yatırım hedefleriniz de etken oluşturur.

Genel fikir, yaşlandıkça hisse senetlerinin yavaş yavaş paranızı tutmak için daha az arzu edilen bir yer haline gelmesidir. Gençseniz, piyasadaki iniş çıkışları atlatmak için önünüzde onlarca yıl vardır. Ancak emekliyseniz ve yatırım gelirinize güveniyorsanız durum böyle değildir.

Örneğin, diyelim ki 40 yaşındasınız. Bu kural, yatırım yapılabilir paranızın %70'inin hisse senetlerinde, diğer %30'unun sabit gelirde olmasını önerir. Daha çok risk alıyorsanız veya tipik bir emeklilik yaşının üzerinde çalışmayı planlıyorsanız, bu oranı hisse senetleri lehine değiştirmek isteyebilirsiniz. Öte yandan, portföyünüzde büyük dalgalanmalardan hoşlanmıyorsanız, portföyünüzü diğer yönde değiştirmek isteyebilirsiniz.


Borsada Yatırım Yaparken Paramı Nasıl Yönetmeliyim?
Borsada Yatırım Yaparken Paramı Nasıl Yönetmeliyim?

Borsada Yatırım Hesabı Açma

Borsada yatırım yapmak için herhangi bir yolunuz yoksa, yeni başlayanlar için hisse senedi yatırımına ilişkin tüm tavsiyeler size pek iyi gelmeyebilir. Bunu yapmak için, aracılık hesabı adı verilen özel bir hesap türüne ihtiyacınız olacaktır. Bu hesaplar TD Ameritrade , E*Trade , Charles Schwab ve diğerleri gibi şirketler tarafından sunulur.

Bir aracılık hesabı açmak, genellikle sadece birkaç dakika süren hızlı ve acısız bir işlemdir. Aracı kurum hesabınıza EFT, çek gönderir veya havale ile kolayca para yatırabilirsiniz.


Borsa Hesap Tipi

İlk olarak, ihtiyacınız olan aracılık hesabının türünü belirlemeniz gerekir. Borsa yatırımını öğrenmeye çalışan çoğu insan için bu, standart bir aracılık hesabı ile bireysel emeklilik hesabı (IRA) arasında seçim yapmak anlamına gelir.

Her iki hesap türü de hisse senedi, yatırım fonu ve ETF satın almanıza olanak tanır. Burada yer alan ana hususlar, neden hisse senetleri içerisinde yatırım yaptığınız ve borsadaki paranıza ne kadar kolay bir şekilde erişmek istediğinizdir.


Borsa Para Yönetiminde Maliyetleri ve Özellikleri Karşılaştırma

Çevrimiçi hisse senedi komisyoncularının çoğu ticaret komisyonlarını ortadan kaldırmıştır. Bu nedenle çoğu maliyetler söz konusu olduğunda eşit şartlar altında durur. Ancak, başka birkaç büyük fark vardır.

Örneğin, bazı brokerler müşterilere çeşitli eğitim araçları, yatırım araştırmalarına erişim ve özellikle yeni yatırımcılar için faydalı olan diğer özellikler sunar. Diğerleri, yabancı borsalarda işlem yapma olanağı sunar. Ve bazılarının fiziksel şube ağları vardır. Bu da yüz yüze yatırım rehberliği istiyorsanız iyi olabilir. Ayrıca komisyoncu ticaret platformunun kullanıcı dostu olması ve işlevselliği de vardır.


Borsada Yatırım Yaparken Paramı Nasıl Yönetmeliyim?
Borsada Yatırım Yaparken Paramı Nasıl Yönetmeliyim?

Borsa Para Yönetiminde Hisse Senedi Seçimi

Şimdi, hisse senedini nasıl satın alacağınız sorusunu yanıtlandığına göre, yeni başlayanlar için harika yatırım fikirleri arıyorsanız, başlamanıza yardımcı olacak beş harika hisse senedi bulabilirsiniz. Başlamadan önce ustalaşmanız gereken önemli kavramlar şunlardır:

 • Portföyünüzü çeşitlendirin.

 • Yalnızca anladığınız işletmelere yatırım yapın.

 • Yatırıma alışana kadar yüksek volatiliteye sahip hisse senetlerinden kaçının.

 • Her zaman kuruş stoklarından kaçının.

 • Hisse senetlerinin değerlendirilmesi için temel matrisleri ve kavramları öğrenin.

Portföyünüzde farklı türde şirketlere sahip olmanız gerektiği anlamına gelen çeşitlendirme kavramını öğrenmek iyi bir fikirdir. Ancak, çok fazla çeşitlendirmeye karşı dikkatli olmanız gerekir.

Anladığınız işletmelere bağlı kaldığınızda ve belirli bir hisse senedi türünü değerlendirmekte iyi olduğunuz ortaya çıkarsa, bir endüstrinin portföyünüzün nispeten büyük bir bölümünü oluşturmasını sağlayabilirsiniz.

Gösterişli, yüksek büyüme gösteren hisse senetleri satın almak, servet inşa etmek için harika bir yol gibi görünebilir. Ancak biraz daha deneyimli olana kadar bunlardan uzak durmanız gerekebilir. Kaya gibi sağlam, yerleşik işletmelerle portföyünüz için bir "temel" oluşturmak daha akıllıca olacaktır.

Borsa yatırımlarında paranın yönetimi oldukça önemli ve dikkat gerektiren bir konudur. Bu durumla ilgilenmek istemeyen veya risk almak istemeyen yatırımcılar için Kıbrıs'ta emlak piyasasına yatırım yapmak daha akıllıca olacaktır. Her zaman ileriye yönelik genişleme gösteren bu piyasa içerisinde bireysel ya da kurumsal yatırımlar söz konusudur. Bireysel yatırımlarda herkesin bir adet ev alma hakkı bulunur.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Kıbrıs Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Programı

Eşsiz güzellikte doğası, iklim şartlarının elverişli olması, bulunduğu konum nedeniyle cazibe merkezi haline gelen Kıbrıs, Kıbrıs yatırım

CommentsOfis Adres

Maldives Homes, Bahçeli, Girne / Kuzey Kıbrıs


İletişim Adres

Logo 1.png
bottom of page