top of page
 • Whatsapp
 • Instagram
 • YouTube
 • Facebook
 • Yazarın fotoğrafıYiğit Alp Okyaylı

Borsada Kazanan Var Mı? Kazanmak İçin Ne Yapmalı?


Borsada Kazanan Var Mı? Kazanmak İçin Ne Yapmalı?
Borsada Kazanan Var Mı? Kazanmak İçin Ne Yapmalı?

Yatırım çok ciddi bir iştir ve borsada kazanan var mı? kazanmak için ne yapmalı? gibi sorulara bir çok yatırımcı yanıt arar. Doğru hisse senetlerini satın alırsanız evinizin, emekliliğinizin veya çocuğunuzun eğitiminin masraflarını karşılayabilirler. Yatırım yapmak sizi milyoner yapabilir.

Ancak parayı düşünmek strese neden olabilir. Ve ironik bir şekilde, yatırımlarınız hakkında çok endişelenirseniz, düşük performans gösteren bir hisse senedi yatırımcısı olabilirsiniz. Hisse senedi yatırımı ile stres seviyenizi azaltabilirseniz, bunun daha az korkutucu hale geldiği gözlemlenebilir.

Özellikle hisse senetlerinizin değeri zaman içinde önemli ölçüde artarken bu durum daha çok ortaya çıkar.


Piyasada Kalmak

Birçok yatırımcı, hızlı para kazanmak isteyerek çok rekabetçi hale gelir. Birçoğunun erken yaptığı bir hata, portföylerini aktif olarak yönetmek, hisse senedi alıp satmaktır. Günlük tüccarların çoğu, performanslarının en iyi ihtimalle vasat olduğunu düşünür.

Mantığa aykırı ama borsaya eskisi kadar ilgi göstermeyi bırakırsanız, servetinizi artırma işini daha etkili bir şekilde yapabilir. Stoklarınızın onları mikro düzeyde yönetmenize ihtiyacı yoktur. Çoğu zaman, stoklarınız onları kendi haline bırakmanıza ihtiyaç duyar.


Parayı Unutmak

Şaşırtıcı yatırımlar kısa vadede oldukça değişken olabilir. Yüksekten uçan bir hisse senedi satın aldığınızda, portföyünüz bir günde binlerce dolar düşebilir. Korkuya yenik düşerek olabilecek en kötü zamanda paranızı piyasadan çekebilirsiniz. İşte insanlar borsada böyle para kaybederler.

Piyasadaki kötü günlerde milyarderler milyarlarca dolar kaybeder. Bu kayıplar her zaman olur. Kısa vadede hisse senetleri her şeyi yapabilir. Serveti piyasaya bağlı olanlar, bu hareketlerin etkisini sürekli olarak hissederler. Pek çok insan açgözlülüğe yenik düşer ve kısa vadeli para kazandıklarında para kazanır.

Ya da kısa vadeli bir miktar para kaybettiklerinde korkuya yenik düşerler ve para kazanırlar. Yine de, bu dürtülere teslim olursanız, borsada önemli ölçüde düşük performans göstereceğiniz neredeyse kesindir. Zaman içinde kazanan hisse senetlerini elinizde tutarak elde edebileceğiniz kazanımları kaçıracaksınız.


Borsada Kazanan Var Mı? Kazanmak İçin Ne Yapmalı?
Borsada Kazanan Var Mı? Kazanmak İçin Ne Yapmalı?

Borsada Kazananlar ve Kaybedenler Durumu

Agresif yatırımcılar çitler için sallanır ve borsada en iyi kazananları bulmaya çalışır. Yüksek uçanları seviyorum. Ancak bunu yapmak, birçok aramayı yanlış yapmak anlamına gelir. Deneyim özellikle alçakgönüllü çünkü şirketler genellikle imkansız gibi görünen zorluklardan geri dönüşler yapar. Amazon ( AMZN - % 1,78 ) gibi kazananları ellerinde tutan ve onları tüm değişkenliğe rağmen elinde tutanlar zengindir. Ama bunu söylemek yapmaktan daha kolaydır. Amazon birkaç %50 düşüşü ve bir korkunç %90 düşüşü yaşamıştır.


Kazanan Durumu

Hisse senedi toplamanın garip yanı, hangi seçimlerin büyük kazançlar getireceğini ve hangilerinin tamamen kayıplara yol açacağını bilmemenizdir. Kısa vadede bazı iyi hisleriniz olabilir. Ancak zenginlik biriktirmenin gerçek oyunu, stoklarınızın on veya yirmi yılda yaptıklarıdır.

Başarılı bir yatırımcı olmak için akıllı riskler almanız gerekir. Aslında her hisse senedi yatırımı bir risktir çünkü paranızı kaybedebilirsiniz. Ve sonra sabırlı olmalısın ve hikayenin devam etmesine izin vermelisiniz. Risk alma ve sabır, genellikle birlikte giden iki karakter özelliği değildir. Bunlardan biri muhtemelen size doğal gelecek ve diğeri üzerinde çalışmanız gerekebilir.


Borsa Durumu

Bir oyunun kendine has kuralları vardır. Kurallara uyarsanız ve oyunu oynarsanız, oyunu belirli bir süre boyunca kazanabilirsiniz. Oyundaki her hareketin arkasında bir mantık vardır. Oyunu kazanmak için asla pes etme zihniyeti önemlidir. Ayrıca oyunda başarılı olmak için duygusal olgunluk ve disiplin gerekir. Bir oyuncu bir oyunda çok hesaplı riskler alır.

Sürekli hazırlık ve uygulama, bir oyuncuyu uzun vadede başarılı kılar. Kumarın bir oyundan daha az kuralı vardır. Kumarda kazanmak şansa veya şansa bağlıdır. Bir kumarbaz körü körüne risk alır. Burada çok daha az hazırlık ve uygulama yapılır. Kumarda başarı için kesin stratejiler yoktur.


Borsanın Bir Oyuna Benzediğini Anlamak

Tıpkı bir oyun gibi borsanın da kendine has kuralları vardır.

 • Bu kurallara uymak, borsada başarılı olmanıza yardımcı olacaktır.

 • Borsa yatırımında aldığınız herhangi bir karar, sonuç almak için mantıklı ve rasyonel olmalıdır.

 • Finansal fırtınalar sırasında bile asla pes etmeyen bir oyuncu zihniyetiyle rotada kalmak, borsa başarısı için önemlidir.

 • Borsa oyununu kazanmak için duygusal olgunluk, disiplin, sürekli hazırlık ve uygulama esastır.

 • Hisse senedi piyasasında hesaplanmış bir risk alırsınız, kör bir risk almazsınız.

Sadece Hisse Senetlerine Değil, İşin Kalitesine Odaklanmak

Portföyde oturan bir yatırımcı, piyasanın çökmesinden asla korkmaz çünkü güvenleri piyasaya değil gerçeklere dayalı muhakemelerine bağlıdır. Warren Buffett, "Bir hisse senedi aldığımda, sanki sokağın aşağısındaki bir mağazayı satın alıyormuşum gibi, bunu bütün bir şirketi satın almak olarak düşünüyorum" demiştir. Çoğu yatırımcı, yatırım yaptıkları işletmeleri analiz etmez.

Sadece başarılı kurumsal evlerin sembollerini veya markalarını takip ederler. Bir işletmeyi analiz ettiğimizde, uzun vadeli geçmişi için onları analiz etmemiz gerekir. Boğa piyasalarında kısa vadeli getiriler, işte izlenen sürecin kalitesini kanıtlayamayacak.

Boğa piyasalarında vasat bir iş bile para kazandıracaktır. Bu nedenle, uzun vadeli bir geçmiş performans, şirketin gerçek istikrarını ve yeteneğini ortaya çıkaracaktır.


Borsada Kazanan Var Mı? Kazanmak İçin Ne Yapmalı?
Borsada Kazanan Var Mı? Kazanmak İçin Ne Yapmalı?

Bir Hisse Senedine 10 Yıl Sahip Olmaya İstekli Olmak

Kaliteli bir iş bulduğunuzda bu hisse senedine 10 yıl boyunca sahip olup olmayacağınıza karar vermelisiniz ki bu borsa yatırımlarının ikinci sırrıdır. Sadece borsa 10 yıl boyunca kapandığında elinizde tutmaktan son derece mutlu olacağınız bir şeyi satın alın. Kısa vadede borsa, hangi firmaların popüler ve popüler olmadığını belirleyen bir oylama makinesi gibidir.

Ancak uzun vadede borsa, bir şirketin özünü değerlendiren bir tartı makinesi gibidir. Borsada kısa vadeli fırsatlara bakmak, uzun vadeli başarılı bir strateji olmayacaktır. Bir şeye 10 yıl sahip olmaktan çekiniyorsanız, 10 dakika bile sahip olmayın.


Hisse Senetlerini Kontrol Etmek

Borsa ipuçları ya da borsa tavsiyelerine göre yatırım yapmak kaçınmanız gereken bir durumdur. Kendi araştırmanızı yapmanız gerekir. Yatırım yapmak adına doğru hisse senetlerini seçmeden önce binlerce adette olan hisse senedini analiz etmeniz tavsiye edilir. Borsada kazanmanın sırlarından biri de budur.

Doğru hisse senedini seçtikten sonra, hissenin çok yüksek bir kelepir fiyata sunulmasını bekleyin.

Doğru hisse senedini doğru fiyata almak, yatırım başarısının anahtarıdır. Doğru hisse senedini bulmak bir şeydir, ancak değerinin altında olup olmadığını anlamak farklı ve zor bir şeydir. Şirketin kazançları, gelirleri ve varlıkları gibi temellerini analiz ederek şirketin gerçek değerine ulaşabilirsiniz. İçsel değer cari fiyattan daha fazlaysa, o zaman hisse kesinlikle düşük değerlidir. O şirkete yatırım yapmaya değer olduğunu gösterir.


Yönetimin Kaynaklarını İncelemek

Yönetimin para, insan gücü ve malzeme gibi kaynaklarını ne kadar verimli kullandığını kontrol edin. Bu yönetim verimliliği, öz kaynak karlılığına ve sermaye karlılığına da yansıyacaktır. Bu borsa başarısı için çok basit ve derin bir sırdır. Bir şirketin aşağıdakiler gibi farklı türde kaynakları olacaktır:

 • İnsan kaynakları

 • Fiziksel kaynaklar

 • Finansal kaynaklar

 • Bilgi kaynakları.

Borsada iyi bir yatırım yapmak ve para kazanmak için verilen adımların uygulanmasının yanı sıra Kıbrıs GYO ile farklı bir alanda da yatırım yapılabilir. Bölgedeki emlak faaliyetlerinin sürekli artışı borsadaki yatırımcıların dikkatini çekmiştir.İlgili Yazılar

Hepsini Gör

CommentsOfis Adres

Maldives Homes, Bahçeli, Girne / Kuzey Kıbrıs


İletişim Adres

Logo 1.png
bottom of page