top of page
 • Whatsapp
 • Instagram
 • YouTube
 • Facebook
 • Yazarın fotoğrafıYiğit Alp Okyaylı

Borsa Yatırımına Nasıl Hazırlanmalı?


Borsa Yatırımına Nasıl Hazırlanmalı?
Borsa Yatırımına Nasıl Hazırlanmalı?

Borsa Yatırımına Nasıl Hazırlanmalı? Söylentilere dayanarak borsaya yatırım kararı vermek oldukça yanlıştır. Aynı zamanda sahip olduğunuz az bilgi ile borsada para kazanamazsınız. Borsaya yatırım yapmaya hazırlıklı olmalısınız. Bu hüküm sayesinde birikimlerinizi daha karlı bir şekilde para kazanmak için kullanabilirsiniz. Öte yandan bu hazırlık aşaması günümüzün imkanları sayesinde çok kısa sürüyor.

Borsaya yatırım yapmayı düşünüyorsanız, yapmanız gereken ilk şey biraz daha araştırma yapmaktır. Borsada para kazanmanın tüm biçimlerini ve ticaretin temel olarak nasıl çalıştığını duymuş olabilirsiniz.

Ancak çok fazla bilgi ile yatırım yapmaya başlarsanız sonuçlar pek iyi olmayabilir. Ekstra bir çaba harcamadan borsa hakkında daha fazla bilgi edinebileceğinizi bilmelisiniz. Ayrıca borsaya girmek için bu fırsatları değerlendirmeniz gerektiğini unutmayın.


Borsaya Giriş

Borsaya ilk kez yatırım yapıyorsanız borsa hakkında eğitim almalısınız. Bu eğitimleri çevrimiçi bulmak kolaydır. Kişisel bilgileri ve deneyimleri paylaşan eğitimler ve bloglar sunan birkaç yatırımcı ilişkileri ajansı vardır.

Bu sayede borsa bilginizi genişletebilirsiniz. Ardından, bir demo hesabı açmanızı öneririz. Çünkü paranızı riske atmadan borsada işlem yapmayı öğreneceksiniz. Bu şekilde, para yatırdığınızda ve ticarete başladığınızda biraz deneyim kazanırsınız. Ayrıca, bir kez girdiğinizde paranızı kaybetmezsiniz.

Borsacıların ufkunu genişletmeleri, yatırım ve piyasa psikolojilerini hazırlamaları çok önemlidir. Sakin ve sabırlı bir şekilde piyasayı takip etmeniz, analizinizi yapmanız, ilgilendiğiniz yatırım aracı ile ilgili tüm bilgileri edinmeniz ve gerekli pozisyonu almanız gerekmektedir.

Bundan sonra yatırım araçlarını ve piyasa hareketlerini takip etmeye devam etmelisiniz. Bu sayede hedeflerinize ulaşmak için meydana gelen değişiklikleri daha yatırıma başlamadan kontrol edebilir, beklenmedik bir durumla karşılaştığınızda hızlı bir şekilde müdahale edebilirsiniz.


Borsaya Hazırlık İçin Strateji

Borsa Yatırımına Nasıl Hazırlanmalı? Borsa için zeki ve yetenekli olmak da hazırlık gerektirir. Becerilerinizi ve beyninizi geliştirmek sizin elinizdedir. Borsanın nasıl çalıştığını ne kadar iyi bilirseniz, piyasa hareketlerini o kadar iyi anlayabilir ve buna göre hareket edebilirsiniz. Ülke analizlerini, piyasa haberlerini ve ekonomik koşulları takip ederek borsa hareketlerini daha iyi anlayın.

Borsa için hazırlanmanız gereken şeylerden biri de bir stratejiye sahip olmaktır. Borsa hakkında biraz daha bilgi edindikçe ve daha fazla deneyim kazandıkça size uygun bir strateji geliştirmelisiniz. Bu stratejiler ile borsada kolayca para kazanabilirsiniz. Aynı zamanda, risk ve parayı daha iyi yönetmek için stratejiler kullanılabilir. Başkasının stratejisini uygulamaya çalışmak büyük bir hatadır. Bir strateji geliştirirken, yatırım hedeflerinizi ve hedeflerinizi göz önünde bulundurmalısınız. Ticaret tekniğinize uygun bir strateji kullanmazsanız kazanamazsınız ve kaçırdığınız noktalarla karşılaşabilirsiniz.


Yatırımınızı Hedeflerinize Bağlayın

Bazı stratejiler diğerlerinden daha iyidir, ancak evrensel bir "en iyi yatırım" yoktur. Durumunuz için en iyi yatırım stratejisini bulmak, yatırımınızı hedeflerinize göre değerlendirmek anlamına gelir. Kendinize neden yatırım yaptığınızı ve neye ulaşmak istediğinizi sorarak başlayın. Cevaplar, nasıl yatırım yapılacağı hakkında bilgi sağlar ve daha iyi bir yatırımcı olmakla ilgileniyorsanız faydalıdır.


Borsa Yatırımına Nasıl Hazırlanmalı?
Borsa Yatırımına Nasıl Hazırlanmalı?

Planlarınızı ve Hedeflerinizi Düzenli Olarak Gözden Geçirin

Bildiğiniz gibi her şey değişir, hedefler değişir. Koşullar değiştikçe yatırım stratejinizi de güncellemeniz gerekebilir. Bu nedenle, yatırımlarınızın hedeflerinizi karşıladığından emin olmak için yatırım planınızı aylık olmasa da yıllık olarak gözden geçirmelisiniz. Her yıl stratejinizi değerlendirin ve kendinize aşağıdaki gibi sorular sorun:

 • Yatırdığınız parayı ne zaman harcamak istiyorsunuz?

 • Risk ve risk alma konusundaki düşüncelerim değişti mi?

 • Yatırım yaptığınız şirketleri biliyor musunuz?

Bu soruları doğru yanıtlamak önemlidir, ancak yatırımınızı gözden geçirmiş olmanız değişiklik yapmanız gerektiği anlamına gelmez. Bazen hiçbir şey yapmamak daha iyidir.


Risk Toleransı ile Risk Toleransı Arasındaki Farkı Anlayın

Risk toleransınız, yatırımınızın kaldırabileceği dalgalanma (volatilite) seviyesini belirler. Yüksek risk toleransım nedeniyle portföyümdeki büyük dalgalanmaları kabul ediyorum. Düşük bir risk toleransınız varsa, büyük dalgalanmalar veya yüksek volatilite ile uğraşmak istemediğinizi bilirsiniz, dolayısıyla buna göre yatırım yapın.

Bununla birlikte, risk toleransı, risk toleransı ile eşanlamlı değildir. Risk toleransı sübjektiftir, ancak risk toleransı objektiftir. Risk toleransı, bir yatırımda gerçekte ne kadar risk alabileceğinize ve bu hedeflere ulaşmak için ne kadar ihtiyacınız olduğuna göre belirlenir.

İyi bir yatırımcı olmak, büyük riskler alabilseniz bile, yalnızca hedeflerinizin gerektirdiği kadar risk alabileceğinizi bilmek demektir.


Portföyünüzü ve Hesaplarınızı Çeşitlendirin

Yatırımda portföy dağılımının ve çeşitliliğin önemini zaten biliyorsunuz. Ancak portföyü elinde bulunduran hesaplar da çeşitlendirilmiş mi?

Bireysel emeklilik planına yatırım yapmak, başlamak için iyi bir yerdir. Ancak bu hesaplamalar, birikimlerinizi zor zamanlarda kullanma esnekliğinizi sınırlar.

Bu tasarruflar ve federal katkılar yalnızca emeklilikte kullanılabilir ve cezaya tabi değildir, bu nedenle emeklilik öncesi veya sonrası hayatınızın diğer önemli dönemlerinde birikimlerinizi artırmak için başka nelere yatırım yapabileceğinizi düşünün. Yine, hedeflerinizin ne olduğunu düşünmelisiniz.

Ardından, ihtiyacınız olan paraya erişiminiz olduğundan ve ihtiyacınız olduğunda odaklandığından emin olmak için hesabınızı uygun şekilde çeşitlendirin.


“İnsan Hatasını” Ortadan Kaldırın

Ne yapılması gerektiğine karar vermek yerine, sadece yapın. Ortalama bir yatırımcı, duygusal olarak yönlendirilen "insan hataları" yapmaya eğilimlidir. Daha iyi bir yatırımcı olmak istiyorsanız, sizi duygusal ve mantıksız kararlar almaya iten şeyleri ortadan kaldırmanız gerekir. Bunu yapmanın birkaç yolu var.

 • Hedeflerinize göre yatırım stratejileri ve planları oluşturun.

 • Yeniden dengelemeye katkınızı mümkün olduğunca otomatikleştirin.

 • Asistanınızla birlikte çalışın. B. Yatırım stratejinize bağlı kalmanıza yardımcı olacak bir yatırımcı koçu. Daha iyi bir yatırımcı olmak, kendinizin farkında olmak demektir

İyi yatırımcılar nasıl plan yapacaklarını ve buna bağlı kalacaklarını bilirler. Çoğu zaman kendi başlarına gerçekleştirebilecekleri bir planları vardır. Ama en iyi yatırımcı Ayrıca tavsiye isteyen ve kör noktalarımı fark eden güvenilir bir danışmanın ne zaman yardımcı olacağını da bilirim.


Borsa Yatırımına Nasıl Hazırlanmalı?
Borsa Yatırımına Nasıl Hazırlanmalı?

Yatırım Aşamaları

Yatırımın ilk aşamalarında hiçbir amaca hizmet etmeyen ayrıntılar bir kenara bırakılmalıdır. Öncelikle temelleri anlamanız ve tüm mantık sistemini aklınızda bulundurmanız gerekir. Örneğin borsaya başlarken uzun süredir halka açık olan şirketlerin hisse senetlerine bakın. Satın almadan önce hareketlerini izleyin.

Hisse senetlerinin neden yükseldiğini veya düştüğünü bildiğinizde ve size borsa hakkında birçok bilgi veren haberler. Kısacası borsaya para yatırmadan önce bu konulara hazırlanmalısınız. Size borsayı nasıl takip edeceğinizi öğreterek, interneti bu amaç için iyi bir şekilde kullanabilirsiniz. Akıllı telefonunuza veya bilgisayarınıza yüklediğiniz uygulamaları kolayca takip edebilirsiniz.


Deneme Yatırımları Yapmaya Özen Gösterin

Bu oyun benzeri platformlar sayesinde kripto para birimleri bir borsa gibi değerlenebiliyor veya kaybedilebiliyor. Kimin kazanıp kimin kaybettiğini öğrendikten sonra arkasındaki sebepleri araştırarak çok iyi bir araştırma elde edebilirsiniz. Yaptığınız hataları, kaçırdığınız şeyleri ve iyileştirilmesi gereken yönleri keşfedin. Bu şekilde ufkunuzu genişletebilir ve paranızı yönetmek için daha iyi bir strateji geliştirebilirsiniz.


Hisse Senedi Nasıl Takip Edebilirim?

Borsada karlı olmak için piyasayı aktif olarak takip etmek önemlidir. Aksi takdirde yatırım kararları kayıplara yol açacaktır. Hisse senedi satın almak ve kar etmek için hisse senetlerinin ne zaman yükseleceğini ve ne zaman düşeceğini bilmeniz gerekir.

Bu bilgileri elde etmek, borsayı güvenilir kaynaklardan takip etmeyi ve mevcut yatırım araçlarının özelliklerini ve etkilenebilecek durum ve olayların nasıl yorumlanması gerektiğini anlamayı gerektirir.


30 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

コメントOfis Adres

Maldives Homes, Bahçeli, Girne / Kuzey Kıbrıs


İletişim Adres

Logo 1.png
bottom of page