top of page
 • Whatsapp
 • Instagram
 • YouTube
 • Facebook
 • Yazarın fotoğrafıYiğit Alp Okyaylı

Borsa Türleri Nelerdir?Borsa türleri nelerdir? Borsalar, işlem gören yatırım araçlarına ve işlem şekline göre farklı türlere ayrılmaktadır. Hisse senedi dediğimiz borsaya borsa denir, altın ve gümüş gibi yatırım araçlarının alım satımını yapan borsalara ise emtia, takas ve borsa gibi farklı isimler verilir.

Borsa türleri;

 • Menkul kıymetler borsası

 • Vadeli işlemler borsası

 • Opsiyon Borsası (Seçici Ticaret Borsası)

 • Altın ve Kıymetli Maden Borsaları

Bu borsa yatırım araçları vadeli işlem borsalarında spot veya vadeli işlemlerde de işlem görmektedir.


Menkul Kıymetler Borsası

Sermaye piyasası birincil ve ikincil piyasalar olmak üzere ikiye ayrılır. Birincil piyasada paylar ihraç edildiğinde, yeni ihraç edilen paylar ikincil piyasada alınıp satılır. İkincil piyasa, alım satım işlemlerini içerdiği ve menkul kıymetler piyasasını oluşturduğu için sermaye piyasasından ayrılmıştır. Borsalar kendilerine has özelliklere sahip oldukları için kurumsal bir kimliğe sahiptirler. Alış ve satış işlemlerinden dolayı piyasa olarak da adlandırılırlar.


Vadeli İşlemler Borsaları

Belirli miktarda malın belirli bir tarihte, belirli bir fiyattan teslimi için yapılan alım satım sözleşmelerine vadeli işlem sözleşmeleri denir. Bu sözleşmelerin el değiştirdiği borsalara vadeli işlem borsaları denir.

Bunlar spekülatif piyasalar olmakla birlikte kuruluş amaçları; Bir sandalye ve risk dengesi sistemine dayanmaktadır. Ayrıca, ürünün tamamlanması ve satışı ile ilgili üreticinin belirsiz fiyat risklerine karşı koruduğu bir güvenlik sistemi olarak da görülebilirler. Vadeli işlemler genellikle üç türe ayrılır.

Emtia ve değerli metallerde vadeli işlemler;

 • Buğday, pamuk, kahve, kakao, sığır, yün, bakır gibi mallar. Bu emtia ve mineraller belirli bir tür ve kalite standardı dahilinde sözleşmeye tabidir.

 • Finansal varlıklar vadeli işlemleri; Döviz, tahvil, hisse senedi ve varant gibi menkul kıymetler gibi sabit getirili varlıklardan oluşurlar.

 • Hisse senedi endeksi vadeli işlemleri; Belirli endeks kalemlerinin oranlarına göre portföye alınmasıyla yapılır.

Opsiyon Borsası (Seçici Ticaret Borsası)

Sahibine belirli bir menkul kıymeti belirli bir fiyattan belirli bir gün veya saatte alma veya satma hakkı veren sözleşmelerdir. Sözleşmenin konusu bir menkul kıymet veya altın ve para birimi gibi başka bir yatırım aracı olabilir. Bir seçenek, sahibine daha sonra karar verme fırsatı verir. Hak, şartlara göre kullanılır veya kullanılmaz.

Ayrıca, dayanak varlığın değeri son dönemde artmış ise, opsiyonun çağrı hakkı ve değer kaybeden opsiyonun koyma hakkı kullanılır. Opsiyon işlemlerinde opsiyonun kullanılmaması durumunda yatırımcı opsiyon fiyatını kaybeder. Bu fiyat, dayanak varlığın fiyatına kıyasla oldukça küçüktür. Spot piyasada bir zarar işlemi, opsiyon işlemlerinde minimum kayıpla sona erer. Futures olarak, koltuk korumaları için tercih edilirler.

Opsiyon sözleşmeleri, belirli emtialar ve yabancı para birimleri ile serbest işlem gören menkul kıymetler için kullanılabilir. Burada önemli olan nokta, opsiyon sözleşmesini imzaladıktan sonra hakkınızı kullanmadığınız takdirde opsiyon bedelini ödemeniz gerektiğidir. Hızlı alım satım piyasasında oluşan risklerden kaynaklanan büyük kayıplar, opsiyon piyasasında daha küçüktür.


Altın ve Kıymetli Maden Borsaları

Altın ticaretinin serbestleştirilmesi kararlarıyla ihracat ve ithalat aşamasını kolaylaştırmak amacıyla altın borsası kurulmuştur. Altının, para birimlerinin değiş tokuşunda kullanıldığı bilinmektedir ve tarihsel öneminin yanı sıra bir güç simgesidir.

Bu amaçla ülkemizde 26 Temmuz 1995 tarihinde İstanbul Altın Borsası son haliyle faaliyete başlamıştır. 5 Nisan 2013 tarihine kadar faaliyetlerini sürdürmüştür. Daha sonra Borsa İstanbul ile birleştirilmiştir.

Ticari açıdan önemli bir endüstrinin hızla gelişmesiyle birlikte altın borsalarının önemi de arttı. Sektörün kurumsallaşması onu uluslararası rekabete açtı ve altını en önemli ihracat ürünlerinden biri haline getirdi. Aynı zamanda dünya piyasasına paralel olarak kıymetli madenlerin alınıp satıldığı, likiditenin sağlandığı ve fiyatların belirlendiği bir piyasanın oluşturulması çok önemlidir.


Hangi Borsa ile İşlem Yapacağınıza Nasıl Karar Verilir?

Bildiğiniz gibi borsa bir yatırım kurumudur. Bu, ağır fiziki yatırıma sahip araçların en karlı olduğu pazardır. İnsanlar borsadan korksalar ve paralarını burada harcamak istemeseler de kesinlikle kolayca karlı yatırımlar yapabileceğiniz birkaç piyasadan biridir. Bu nedenle borsadan korkmak yerine işlemlerin nasıl daha avantajlı olabileceğini anlamak ve incelemek daha mantıklıdır.

Dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri borsa hakkında her şeyi öğrenmek ve buna bağlı riskleri önlemektir. Bu iki alanda başarılı olursanız borsaya yatırım yapmak sizin için daha kolay olacaktır. Borsaya yatırım yapmak isteyen çok kişi var. Bu nedenle yatırım aracı seçerken hangi borsanın işlem gördüğü ve bu türün özelliklerinin neler olduğu hakkında fikir sahibi olmakta fayda var.Hem Tatil Hem Yatırım

Kuzey Kıbrıs'ta ev aldığınızda aynı zamanda karlı bir gayrimenkul yatırımı da yapmış olursunuz. Yıllık izniniz için istediğiniz zaman eve gidebilirsiniz. Diğer zamanlarda evinizi turistlere veya öğrencilere kiralayarak gelir elde edebilirsiniz. Kıbrıs'ta ev sahibi olduğunuza asla pişman olmayacaksınız. Dünyanın en popüler tatil beldesinde dilediğiniz zaman dinlenebilir, daha huzurlu ve sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsanız kendinizi kendi evinizde kurabilirsiniz.

Kıbrıs'ta yaşamak isteyenler için konforlu ve sessiz bir konaklama imkânı sunuyor. Müstakil ev, yarı müstakil ev, havuzlu bahçeli villa, iki katlı ve üç katlı villalardan oluşan KKTC'nin emlak kategorileri, göz alıcı sitelerle lüks yaşamın sınırlarını zorluyor. Kuzey Kıbrıs'ın her bölgesinde, Kıbrıs'ın yaşam koşullarına uygun, satılık orijinal evler bulmak mümkün.

Girne, Lefkoşa, İskele ve Gazimağusa bölgelerinde kendine has yapısı ve mimarisi ile dikkat çeken birçok KKTC mülkü ve evi bulabilirsiniz. Kıbrıs'ta evlerin en önemli özelliklerinden biri yaşam standardını yükseltmeleridir. Lüks yapısıyla keyif veren bu otantik villalar ve müstakil evler, özenle tasarlanmış odaları ve yaşam alanları sayesinde Kıbrıs'ta yaşamak için en iyi sebeplerden biri haline geldi.


Kıbrıs’ta Ev Sahibi Olmak

Kuzey Kıbrıs'ta yaşamak ve ev sahibi olmak isteyenler için satılık güzel ve şık daireler var. Ayrıca Kıbrıs'ta satılık villalar göze çarpıyor, genellikle İskele ve Girne gibi sahile yakın. Her bölgenin kendine has özellikleri ve buna karşılık gelen ev seçimi Özellikle Kıbrıs'ta çalışmak için gelenlerin sayısı oldukça fazladır. Kıbrıs'ta yaşamak ve çalışmak istiyorsanız, hiç de zor değil. Türk üniversitelerinden alınan diplomalar Kıbrıs'ta geçerli olduğu için mezun olduğunuz kurumun bölümünde devam edebilirsiniz. Kariyerinize tırmanmanız çok daha kolay olacak.Kuzey Kıbrıs'ın Neresinde Yaşamayı Tercih Ederdiniz?

Kuzey Kıbrıs, genellikle Beşparmak Dağları olarak bilinen Girne Dağları ile çevrili harika bir sahil şeridine sahiptir. Adanın kuzey kıyısı boyunca yaklaşık 100 kilometre boyunca uzanan uzun ve dar bir dağ silsilesidir. Kuzey yamaçları, Akdeniz'e bakan güzel küçük yerleşimlerin beşiğidir. Dağlar çok yağış aldığından, kış ve ilkbaharda oldukça bitkili ve boldur.

Üç muhteşem Haçlı kalesinin kalıntıları da dağ tepelerinin üzerinde yer almaktadır. Tepeye kalelere tırmanmaya cesaret edenler, tüm kuzey sahilinin muhteşem manzarasıyla ödüllendirilecekler. Havanın iyi olduğu nadir günlerde, ziyaretçiler Türkiye'nin tüm kıyılarını görebilirler. En doğudaki Kantara kalesinin tepesine tırmanarak, kuleye kadar ve Karpaz Yarımadası'nın her iki tarafını da görebilirsiniz. Dik yamaçlar ve güzel bir sahil şeridi, çeşitli konaklama birimleri sunar.


19 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Ev Yatırımı İçin Muğla Mı? Kıbrıs Mı?

Öncelikle asıl konumuz olan ev yatırımı için Muğla mı? Kıbrıs mı? sorusunun asıl cevabını baz aldığımızda Muğla ilçesini göz önünde bulundur

Borsa Risk Yönetimi Nedir? Nasıl Yapılır?

Risk yönetimi, kayıpları kontrol altında tutmaya ve iyi bir risk/ödül oranı sağlamaya yardımcı olmak için alım satım yaparken uygulanan süre

CommentsOfis Adres

Maldives Homes, Bahçeli, Girne / Kuzey Kıbrıs


İletişim Adres

Logo 1.png
bottom of page