top of page
  • Whatsapp
  • Instagram
  • YouTube
  • Facebook
  • Yazarın fotoğrafıYiğit Alp Okyaylı

Beklentilerimi Karşılamak İçin Borsa Piyasasında Nasıl Hareket Etmeliyim?


Beklentilerimi Karşılamak İçin Borsa Piyasasında Nasıl Hareket Etmeliyim?
Beklentilerimi Karşılamak İçin Borsa Piyasasında Nasıl Hareket Etmeliyim?

Borsa yatırımları için bazı detayların bilinmesi ve işleyişler hakkında fikir sahibi olması, paranın bu alanda hemen kullanılmamadan tecrübe edilmesi önemlidir.

Temelde beklentilerimi karşılaşmak için borsa piyasasında nasıl hareket etmeliyim? diye sorgulayan bir yatırımcı, doğru bir başlangıç için rehber arıyordur. Önemli olan izlenecek tüm sürecin duygusallığa yer vermeden, doğru analiz ve yorumlama ile ilerleme kaydedebilmektir.


Borsanın Dilini Anlamak ve Çözümlemek

Borsa belirli bir bilinç ve parçalardan bütünü görebilme sanatı denilebilir. Fakat borsanın kendine ait dili üzerinden bu bilincin oluşturulması ve inşa edilmesi gerekir. Özellikle de yatırım yapılacak her bir hisse senedinin aslında borsa da neye karşılık geldiğini de anlamak gerekmektedir. Genel anlamda;

Ekonomik boyutunda yatırım yapılacak bir senedin, neye karşılık geldiğini, hangi sektöre hizmet ettiğini ve grafik olarak nasıl bir yapıda yıllara göre bir tekrara düştüğünü,

Bir şirkete yatırım yaptığınızda, artık sizin de o şirketin bir pay sahibi olduğunuzu ve buna göre tüm gelişmeleri bilmenin hangi boyutta önem arz ettiğini,

Yatırımınızdan beklentinizin kısa - orta ya da uzun vade mi olduğu gibi çok çeşitli etkenler ön plana çıkar. Önemli olan tüm bu süreci yakından takip etmenin önemi ve adımıdır. Temel anlamda neye yatırım yapacağınızı önceden bilip araştırmak bu hususta çok önemlidir.


Paranın Borsada Değerlenmesi İçin Araştırmaya Üşenilmemeli

Araştırma yapmak ve sistemi biraz anlamaya çalışmak herkesin ilk etapta yaptığı şey olmayabilir. En çok yükselen bir şirketin hisse senedi, çok çıktıktan sonra ve zamanında alınıp bu çıktığı değer üzerinden karı alınmadıktan sonra bir anlamı yoktur.

Zamanında yatırımları almak ve hisse senedinin uygun fiyattan alınıp bekleyip yüksek bir fiyattan satmanın tam bir karşılığı ve değeri vardır. Buna ek olarak şirketin bilançolarını iyi takip etmeli, diğer rakip firmaların işleyişlerine bakmalı ve borsanın mutlaka dolar ve diğer para birimleri karşısındaki etkinliğine de önem göstermeyi unutmamalısınız.


Borsa’ya Başlamadan Önce Temel ve Teknik Analiz Konusu

Paranızı arttırmanın ve paradan bir nevi para kazanmanın süreci, şansa ya da direkt olarak rest çekerek dalmak ile ilgili değildir. Borsanın temel anlamda dili ve sizin paranızı katlayabilme oranındaki başarısı aslında temel ve teknik analiz denilen veriler ile alakalıdır. Bunlar;

Temel Analiz; Bir şirketin güncel ve geçmişte yapmış olduğu ortaklıkları, iş hacmi, iş gücü piyasası, ne kadar yatırım aldığı, küresel alanda varsa yaptığı gelişmeler, son dönemlerdeki icraatları vb takip edildiği bir analiz modelidir.

Teknik Analiz; Grafikler üzerinde şirketin dilini parasal anlamda okumaktır. Bir şirketin yaptığı gelişmelere göre ya da başka bir nedene bağlı olarak yükselmeler, düşüşler ve sabit şekilde yatay seyretmelerin bir nedeni vardır. Bunları iyi okumalı, öğrenmeli ve aynı zamanda indikatörleri de kullanarak bu alandaki tecrübeler arttırılmalıdır.

Tüm bu hususlar borsaya başlamadan önce tercih edilecek en önemli konulardır. Paranızı yatıracağınız alanı iyi bilmek, kendinize yaptığınız bir yatırım olarak karşınıza çıkacaktır.


Borsayı Tanımak İçin Düşük Miktarlarda Yatırımın Avantajı

Paranız üzerinde kazanç sağlamak ve borsadaki beklentilerinizi alabilmenin bir sonraki yolu, paranızın tümü ile değil belirli bir kısmı ile azar azar yatırım yapmaktır. Her ne kadar yatırım konusunda kendinizi hazır hissettiğinizi düşünseniz ve haftalarca araştırma yapsanız bile, paranızı bir hisse senedine yatırıp onu kullanmadığınız sürece tam bir deneyim elde edilemez. Tam da bu noktada, öğrendiğiniz bilgiler ve araştırmalarınıza göre kendi bildiğiniz yol üzerinden para yatırımlarınızı ufak ufak yaparak borsayı tanımaya çalışmalısınız.


Beklentilerimi Karşılamak İçin Borsa Piyasasında Nasıl Hareket Etmeliyim?
Beklentilerimi Karşılamak İçin Borsa Piyasasında Nasıl Hareket Etmeliyim?

Yatırım Yaparken Borç Alınan Paraya Dikkat Edilmeli

Borsaya borç para ile, kredi çekilerek ya da buna benzer sizde karşılığı sonrası için ödenecek olan paralar, stres seviyelerini arttırır. Eğer doğru bir zihinle paranızı değerlendirmek ve bu parayı kaybetmemek istiyorsanız, burada bilinmesi gereken şey borç para ile yatırım yapılmaması gerektiğidir. Çünkü;

  • Duygusal olarak olaylara bakmaya başlar ve piyasanın acımasız olabilecek nötr işleyişlerini göremeyebilirsiniz,

  • Gireceğiniz risk normalde size mantıksız gelirken, o anda mantıklı gelebilir ve hata yaparak tüm paranızı içerde kalacak şekilde düşürebilirsiniz,

  • Para kazanma hırsınızı borç alarak değil, elinizde 10TL bile olsa bunu 15TL’yi yeterli görerek yapmakta yarar vardır,

Kaybet ya da kazan mantığının borsa üzerinde bir işleyişi olmamakta, doğru analizler, tespitler ve gelişmeleri takip edenler parasını koruyarak bu piyasadan ciddi karlar elde etmektedirler.


Birikiminiz ve İhtiyacınız Olan Para İle Borsadan Getiri Beklemek

Beklentilerinizi alma yolunda yapılan yanlışlardan bir tanesi, bir süre sonra kullanacağınız bir parayı ya da ihtiyacınızın doğacağı o parayla bu işlere girmektir.

Eğer o paraya bir şekilde ihtiyaç duyacaksanız bu sizin doğru düşünmenizi etkileyecek ve borsada aldığınız bir senedin fiyatı %100 oranında düşüş yaşadığında hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Piyasalar her zaman değişkendir ve o yüzden panik yapmamak ve zararına satış yapmamak için ihtiyacınız olan para ile borsaya girmemeniz önemli olacaktır.


Borsada Beklentileri Almanın Yolu Duygu Kontrolü

Bu bahsi geçen her türlü konu kulağa basit gelebilir fakat duygu kontrol, borsada kazancın ana kapılarından bir tanesini oluşturur. Bir hisseye para yatırdığınızda beyninizin çok farklı bölgeleri çalışır ve bunu kontrol edebildiğiniz sürece kazanç elde edebilirsiniz.

Borsalar yükselir ya da alçalır. Bu süreç her hisse senedinin vazgeçilmez bir döngüsüdür. En ufak bir kar oranında satmak bir hata olabileceği gibi hemen bir zarar gördüğünde o zarardan satış tekrar düşer diye satmak daha da büyük bir hatayı doğurur. O yüzden kar ve zararlardaki panik havanızı ve endişelerinizi bir kenara bırakmanız, beklentilerinizi en iyi şekilde borsadan alabilmeniz için doğru bir yol olacaktır.


Bir Plan Yapın ve O Plana Sadık Kalın

Çok düşük bir para ile bile olsa kendinizi belirli ölçülerle deneyin. Bir planı yapın ve sanki 10TL’nizi 100.000TL gibi düşünün. Planınız nerede satış yapacağınızı, hangi aşamalarda hisse senedinden çıkış yapacağınız üzerine olmalı. Yaptığınız temel ile teknik analizleri bu planınıza göre entegre edin ve çalışıp çalışmadığını test edin. Borsa’da para kazanmak her zaman kolay gözükebilir fakat kaybetmek kazanmaya göre çok daha kolay olduğu unutulmamalıdır.


Beklentilerimi Karşılamak İçin Borsa Piyasasında Nasıl Hareket Etmeliyim?
Beklentilerimi Karşılamak İçin Borsa Piyasasında Nasıl Hareket Etmeliyim?

Hangi Aralıklarla Hisse Senedi Alacağınıza Dikkat Edin!

Bir hisse senedini en ufak bir kar oranı ile satmak ya da hemen düşüp alması gibi işlemler Trade etme anlamına gelir.

Fakat trade etmek hem büyük bir tecrübe hem de tüm sektörü zihninizde tamamlamış olma becerisini gerektirir. O yüzden psikolojinizi doğru süreçte yönetilmek için 1 alıp 5 vermek yerine, orta vade planı yaparak sabırlı kalmak, para kazanma durumuyla sizi karşı karşıya bırakacaktır.


Sabırlı Olmak Beklentilerinizi Verir?

Temel analizlerinizden teknik analizlere, şirketlerin tüm gelişmelerini takip edip, duygu kontrolünüzü de ihtiyacınız olmayan para ile sağladıktan sonra, geriye kalan tek şey sabırdır. Kulaktan dolma bilgiler ile kendinizi geç kaldım diye hissetmemeli ve yatırdığınız paranın planınız üzerinden size getiri sağlayacağını bilerek sağlam bir irade ile kalmanız büyük bir faydayı size sağlayacaktır.
İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Ev Yatırımı İçin Muğla Mı? Kıbrıs Mı?

Ev yatırımı için Muğla mı? Kıbrıs mı? Diye merak edenlerin sayısı günden güne artıyor. Kiradan kurtulup kendine satılık ev almak isteyen vat

CommentsOfis Adres

Maldives Homes, Bahçeli, Girne / Kuzey Kıbrıs


İletişim Adres

Logo 1.png
bottom of page